Osim po svom povijesnom značaju, osječka barokna Tvrđa poznata je i kao omiljena destinacija među građanima i posjetiteljima ovog slavonskoga grada zbog velikog broja ugostiteljskih objekata koji su smješteni u starim objektima, ali tek se rijetki od njih ističu zanimljivim uređenjem. Među njima su svakako restoran Kafanica te pivnica BureBar, koji su otvoreni prije dvije godine, i to u pažljivo renoviranoj zgradi, odmah na ulazu u staru gradsku jezgru iz pravca osječkog Donjeg grada i Baranje. Pritom se pivnica BureBar nalazi u prizemlju, a restoran Kafanica u raskošnom podrumskom prostoru.
Investitori oba ugostiteljska objekta su Damir Batinić i Daniel Sobota, koji su na preporuku zajedničkog prijatelja ostvarili suradnju s višestruko nagrađivanim A4 STUDIJOM iz Beograda, čijim su arhitektima u potpunosti prepustili dizajn prostora.
- Investitori su nam se javili s jasnim zahtjevima i projektnim zadatkom, a moram priznati da dugo nismo imali tako jednostavnu i uspješnu suradnju - kaže nam arhitektica Sanja Prodanović, dodajući kako su uspostavili zdrav i uspješan odnos što je pridonijelo i nastavku suradnje u drugim projektima koji su uslijedili.
No, krenimo redom. Ovaj je prostor zatečen u “sivoj” zoni što je inače, kaže arhitektica, najpoželjnija početna pozicija za projektiranje interijera, jer omogućuje potpuno prilagođavanje i kontrolu prostora prema njihovim zamislima.
- Položaj i značaj ovog dijela grada, zaštita objekta kao cjeline koja se smatra spomenikom kulture, uvjetovala je da zgrada mora u potpunosti zadržati svoj izvorni vanjski izgled, a unutrašnjost je projektirana u skladu s modernim tendencijama i suvremenim standardima za interijere ugostiteljskih objekata - kaže i dodaje kako je projekt obuhvaćao uvođenje novih elektroinstalacija, vodovoda i kanalizacije te ventilacije.
- Dobili smo “ljusku”, novi objekt istovjetnog izgleda prijašnjem, koji je bilo potrebno u potpunosti urediti i opremiti u skladu s našom idejom. No, ono što je novo u odnosu na prijašnji prizemni objekt je podrum u kojem je smještena Kafanica. Pivnica je zauzela prostor prizemlja - kaže arhitektica.
Sama pivnica BureBar površine je 270 kvadrata, a organizirana je oko centralnog bara, kao glavnog elementa u prostoru uređenom u industrijskom stilu, s motivima pivske industrije izraženim u različitim detaljima. Tako je kolorit inspiriran sastojcima, a dekor proizvodnim procesom piva.
Projektni zadatak za Kafanicu, nastavlja, bio je isprojektirati prostor koji koketira modernim i tradicionalnim i nudi osječkoj sceni novi sadržaj koji se dizajnerski razlikuje od postojećih.
- Ideja vodilja nam je bila moderna interpretacija tradicionalnih “kafanskih” elemenata s ciljem stvaranja pozivne atmosfere i novog žarišta noćnog života u starom dijelu Osijeka - kaže.
U restoranu se ponavlja element centralnog bara kao poveznica s prostorom pivnice, a sve s ciljem stvaranja jedinstvene cjeline. Oko drvenog bara pozicionirano je sjedenje različitih tipologija: barsko, polubarsko, standardne visine... koje korisnicima omogućuje izbor različitih mikroambijenata u okviru jednog prostora.
Od materijala prevladavaju drvo, čelik i opeka, prema opisu arhitektice tradicionalni materijali u službi stvaranja ugodne scenografije za različita događanja u samom prostoru, ukupne površine 260 kvadrata, što uključuje i prateću kuhinju, pozornicu za glazbenike i sanitarni dio.
- Kontrastna igra modernog i klasičnog, novog i starinskog, a sve kroz koketiranje tradicionalnim elementima, ispraćena je i u samom odabiru namještaja. Podne i zidne obloge te klupe rađeni su po mjeri, a komadni kupljeni namještaj su uglavnom stolci koji svojim dizajnom interpretiraju neke starije modele. Također, koristili smo autentične tradicionalne motive s jedinstvenim geometrijskim šarama po kojima su ovi prostori oduvijek bili prepoznatljivi. Drvene grede na zidovima, pak, podsjećaju na “bondruk”, često korišteni konstruktivni građevinski sistem - pojašnjava.
Interijeri s potpisom A4 STUDIJA i inače su uglavnom bogati detaljima, a to je ono po čemu su i prepoznatljivi. Korištene materijale interpretiraju na različite načine kako bi stvorili drugačije efekte, a zelenilo im je tu uvijek dobar saveznik. Tako se i u ovom prostoru mogu vidjeti različiti zeleni detalji, a ističu se biljke iznad šanka.
Pažnju posvećuju i rasvjeti, a ovdje su različiti prostorni efekti postignuti igrom svjetlosnih detalja kontrastno postavljenih prirodnim, mirnim tonovima.
- Naš cilj bio je projektirati atraktivan, aktualan i primamljiv prostor u kojem će se svi korisnici osjećati dobro. Uspješan interijer ne čine samo materijali, namještaj, rasvjeta i dekor nego i ljudi koji u njega unose svoju energiju - zaključuje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....