U posjetu

Vrt u istarskom selu poznatog umjetnika i cvjećara Saše Šekoranje iz kojeg ne biste izlazili

 PRIVATNI ALBUM/
Ovdje vlada idilična atmosfera kao iz nostalgičnih filmova, ispunjen je cvjetovima agapanthusa i plavih plumbaga te mirisom lavande

Kad smo kročili u vrt poznatog umjetnika i cvjećara Saše Šekoranje, smješten uz kuću u istarskom selu blizu Svetog Lovreča, odmah smo shvatili zašto je u njega zaljubljen.

image
PRIVATNI ALBUM/
image
PRIVATNI ALBUM/

Za mene je rad u vrtu strast kao i slikanje, vrijeme kad zaboravim na sve drugo, kontakt sa zemljom, uzbuđenje dok se sve to mijenja buja i cvijeta, čudim se prvim pupoljcima i brzini kako sve to brzo prolazi, hvatam trenutke vremena, uživam u rascvjetalim ružama pokušavam upiti svu njihovu raskoš tekstura, boja i mirisa. Sva ljepota leži upravo u toj stalnoj mijeni”, govori nam Saša Šekoranja, naš pozvati umjetnik i cvjećar, kojeg smo posjetili u njegovu vrtu smještenom uz kuću u istarskom selu u unutrašnjosti u blizini Svetog Lovreča.

image
PRIVATNI ALBUM/
image
PRIVATNI ALBUM/

Starinska kuća, koja je kao kulisa ovog čudesnog dvorišta, u potpunosti je restaurirana. Vrt površine 2000 četvornih metara podijeljen je u tri cjeline: kaskadni cvjetnjak, park i maslinik

image
PRIVATNI ALBUM/
image
PRIVATNI ALBUM/
image
PRIVATNI ALBUM/
image
PRIVATNI ALBUM/

Idilična je to ljetna atmosfera kao iz kakvih nostalgičnih filmova, ispunjena cvjetovima agapanthusa i nebesko plavih plumbaga te mirisom lavande. Površina vode koja se ljeska u bazenu mami da se u njemu nađe spas od žege krajem srpnja...

Saša je zaljubljen u svoj vrt, toliko da pokušava zapamtiti svaku fazu, pa ga se ponekad ovdje može vidjeti, kaže, kako grozničavo nešto fotografira da bi zadržao sjećanje na neki prolazni detalj.

Starinska kuća, koja je kao kulisa ovog čudesnog dvorišta, u potpunosti je restaurirana. Vrt površine 2000 kvadrata podijeljen je u tri cjeline, kaskadni cvjetnjak, park i maslinik. Kako se radi o prostoru koji je bio zadan pozicijama te glavne kuće i pomoćnog objekta, staje, bez puno razmišljanja Saša je tu situaciju riješio nivelacijom terena i gradnjom kaskada, čime je uspostavljena jednostavnija komunikacija između cjelina. Površina vrta podijeljena je otocima od bilja i suhozidom, tako su stvoreni planovi te vizualno vrt djeluje veći jer se ne može sve sagledati s jednog mjesta. Potiče na kretanje i otkrivanje svakog dijela zasebno.

image
PRIVATNI ALBUM/

Birao je zimzeleno bilje da vrt zimi ne bi izgledao depresivno: pitospore, teucriume, ružmarin, masline i puno trava

image
PRIVATNI ALBUM/
image
PRIVATNI ALBUM/

Ambijent je zanosan i romantičan. Ovdje se mogu vidjeti neki antički elementi, stupovi.

- Šetnjom kroz staze rovinjske Punta Corente naići ćete na četiri stupa i nekoliko čempresa uz samo more. To mjesto je za mene magično, pa su ovi stupovi homage tom mjestu. Važan za mene je i vrt vile La Foce u Toscani, koji je prepun čempresa. Kreirajući svoj vrt, u glavi sam imao sve te čemprese, stupove i atmosfere koje vas dotaknu na tim čudesnim mjestima - priča Saša o inspiraciji.

Čempresi kao vertikale stvaraju posebnu dramatiku u prostoru jer su moćni takvi vitki i visoki. Kao kontrast tim čvrstim tamno zelenim formama postavljene su sive teucriume, lavande, elaeagnuse...

Komentiramo kako je kod kreiranja vrta važno da čitavu godinu izgleda dobro. Naročito da zimi ne izgleda depresivno.

- Tako sam birao zimzeleno bilje: pitospore, teucriume, ružmarin, masline i puno trava koje se lelujaju. U proljeće su svjetlozelene, a ljeti postaju zlatnožute. Sada cvijeta i miriše lavanda, a zimi čitav vrt zamiriše na neugledne opojne cvjetove elaegnusa - opisuje nam Šekoranja.

image
PRIVATNI ALBUM/
image
PRIVATNI ALBUM/

“Objavite ih više, volim se vidjeti u žurnalima, a ako baš mora samo jedna, onda molim ona s plavim agapanthusima. Tu sam baš dobro ispao”, odgovorio nam je Saša

image
PRIVATNI ALBUM/
image
PRIVATNI ALBUM/

U ljetnoj verziji njegova vrta najviše ga, kaže, veseli samo ljeto, opuštenost, trave i mala pojilišta za ptice. Tu dolaze sjenice, češljugari, neke žute ptice, grlice, kos koji se dere i pjeva i šojke, koje tjeraju sve druge ptice.

Imam dojam da mu bazen nije toliko bitan iako je prekrasan dio ovog ambijenta.

- Bazen je odličan kad poželiš baciti se i rashladiti u njemu, ali nije glavni dio vrta. Ne volim bazene. Radije bih gledao u neko jezero ili vodeni cvjetnjak, fontanu. Element vode vrlo je bitan u vrtu ako se može dobro uklopiti - ističe.

Jednako važan kao dnevni je i večernji dojam vrta.Da bi se to postiglo, jako je važna rasvjeta. Saša je kreirao lampione koji su nenametljivi, a već u sumrak stvaraju bajkovitu atmosferu. Voli prošetati vrtom i noću, a za ljetnih večeri najdraže mu je skočiti u bazen i gledati vrt iz žablje perspektive, kada su siluete čempresa impresivne.

U vrtu i kući uvijek ima puno posla - baš zbog toga, kaže, zapravo i voli vrt, jer ne zna uživati u dokolici. Stalno, stalno mora nešto raditi, a vrt ga opušta.

image
PRIVATNI ALBUM/
image
PRIVATNI ALBUM/
image
PRIVATNI ALBUM/
image
PRIVATNI ALBUM/
image
PRIVATNI ALBUM/

- O vrtu se brinemo Šeki, Vanja i ja, šišamo, grabljamo, presađujemo, zalijevamo... I, naravno, ima stvari za koje trebamo suradnike. Dvaput godišnje šišamo čemprese. Tada dolazi velika dizalica s kranom i Mauricio oblikuje četinare. I kod većih sadnji trebamo pomoć, s vrtlar Slavek vrišti: ‘Vi ste svi diletanti! Niš’ ne znate!’ On je vrtlar starog kova i hoće da sve bude po pravilima. Stalno ponavlja da fale žute maćuhice u vrtu i da sve krivo sadimo. Ako se samo nakratko okrenem, on sve sadi po svom. E onda slijedi svađa pa idemo ispočetka - smije se Saša, koji - baš suprotno - ne voli pravila.

S obzirom na klimatske promjene dogodile su se i neke promjene u vrtu zadnjih ljeta. Na šterni bujaju i cvjetaju kapari, čije je sjemenke usadio u pukotine kamena. To baš nije tipično za Istru, govorili su mu da im je ovdje prehladno. A ni plumbago se ove godine nije smrznuo i formirao je predivan raskošan grm.

Zanimljiv je kaskadni dio vrta jer je zamišljen da se mijenja gotovo svaki mjesec. U njemu je puno cvijeća koje Saša bere i puni vaze u kući, a što više bere to više cvjeta. Sve počinje ljubičastim cvatom lavandi, kadulja, vretenastih verbena, ogromnih purpurnih cvjetova artičoka.

- Nakon ljubičaste pojavljuju se cvjetovi dalija u boji caffe late i chat noir, čudesne u kombinaciji, sve do dalija, posljednji cvijet ljeta, a nakon toga dolaze bijele anemone japonice. Čitav je vrt ansambl boja i na vjetru pleše svoj ples s bezbroj leptira. Satima mogu gledati to čudo - kaže Šekoranja, koji je mnoge od takvih začudnih trenutaka ulovio svojim kistom.

image
PRIVATNI ALBUM/
image
PRIVATNI ALBUM/

Kreirajući vrt s antičkim stupovima i čempresima, inspirirao se stazama rovinjske Punta Corente i vrtom vile La Foce u Toscani

image
PRIVATNI ALBUM/
image
PRIVATNI ALBUM/
image
PRIVATNI ALBUM/

ZA DRUŽENJA S PRIJATELJIMA BITNA JE PREZENTACIJA HRANE I PIĆA

Vrt i kuća mjesto su druženja, tako su se u idilu uklopile i delicije.

- Jako mi je važno kako je hrana prezentirana, sve je jednostavno i rustikalno. Tu sve može biti baš onako kako volim, dolaze prijatelji i s njima dijelim ovaj ugođaj. Često su tu opuštene večere, ali znamo i čagati dugo u noć - kaže Saša.

image
PRIVATNI ALBUM/
image
PRIVATNI ALBUM/
image
PRIVATNI ALBUM/
image
PRIVATNI ALBUM/
image
PRIVATNI ALBUM/

Gledamo prekrasne latice složene u tegli. To su latice starinske mirisne vrste ruža (rosa damaschena) od koje se radi liker.- Priprema se tako da odstoji u tegli nekoliko mjeseci na suncu sa šećerom. Poslije mama dodaje alkohol i tako nastaje najfiniji liker koji prekrasno miriše - objašnjava. Liker je baš bio spreman za kušanje u kristalnim čašama.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
05. ožujak 2024 20:02