D&D AWARD OF THE YEAR 2024

Dodijeljena prva godišnja nagrada platforme Dom&Dizajn u Oris kući arhitekture. Ovo su najbolji realizirani projekti u Hrvatskoj!

Dobitnici nagrade D&D Award of the Year 2024.

 MARKO TODOROV/CROPIX
Pogledajte kako je bilo na svečanoj dodjeli nagrada D&D Award od the Year i promociji novog broja magazina D&D koji je od danas na kioscima

D&D award of The Year godišnja nagrada jučer je po prvi put dodjeljena u Oris Kući arhitekture u Zagrebu. Nagradili smo one projekte, proizvode i pojedince koji su u tekućoj godini svojim radom, inovacijama i dostignućima unaprijedili život u zajednici, doprinijeli održivosti, poboljšali funkcionalnost iili, jednostavno, učinili život ljepšim, bez obzira na to je li riječ o stambenom naselju, kući, muzeju, tržnici, dječjem vrtiću ili, pak, novoj kolekciji namještaja.

image
MARKO TODOROV/CROPIX

Našem se ambicioznom pothvatu pridružio stručni žiri kojeg čine: arhitekt Hrvoje Bakran (arhitektonski studio HBformat), arhitektica Tina Biloglav (arhitektonski studio Tinel), dizajner Davor Bruketa (kreativni direktor i suvlasnik reklamne agencije Bruketa&Žinić&Grey), dizajner Filip Despot (dizajnerski studio Grupa), arhitekt Vedran Pedišić (arhitektonski ured Sangrad + AVP) te arhitekt Alen Žunić (profesor na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu).

image
MARKO TODOROV/CROPIX
image
MARKO TODOROV/CROPIX

Uz njihovu smo stručnu pomoć i na temelju definiranih kriterija kao što su estetika, održivost, korišteni materijali, dostupnost/doprinos zajednici, funkcionalnost, komercijalni uspjeh, dodana vrijednost i inovativnost odabrali uži krug od 17 projekata realiziranih u 2024. godini, a potom i one među njima koji su zaslužili ponijeti D&D Award of The Year nagradu.

Jednu statutu rezervirali smo i za glasove naših čitatelja koji su mogli svoje mišljenje iskazali u online anketi koja je do 28. prosinca bila dostupna na našoj stranici. Tako su prve D&D Award of the Year nagrade za 2024. godinu ponijeli: Hrvatski prirodoslovni muzej u Zagrebu, stambeno naselje u Turnju studija, tvornica u kampusu Rimac, kolecija namještaja Buffa tvrtke Prostoria i novouređena tržnica Gruž u Dubrovniku. S druge strane, naši su čitatelji, što zbog njegovog značaja, a što zbog arhitekture i uređenja, odlučili nagraditi novoizgrađeni Dječji vrtić u Sesvetskom Kraljevcu. Više o njima doznajte u nastavku i pogledajte kako smo se proveli na dodjeli.

NAGRAĐENI PROJEKTI

Iva Letilović i Igor Pedišić, Stambeno naselje u Turnju

U kaotičnom urbanizmu hrvatskog priobalja rijetki su primjeri poput stambenog naselja Turanj koji već na razini mikrourbanizma pokazuju nekoliko slojeva kvalitete, od same organizacije cjeline, do uspješno balansirane kompleksnosti i raznolikosti stambenih tipologija. Kombiniranjem vila, dvojnih objekata i zgrada s apartmanima arhitekti su dojmljivo odgovorili i na estetska pitanja projektiranjem lebdećih bijelih volumena koji se izdižu iznad neutralne, smeđe baze, ali i na funkcionalne i doživljajne potrebe stanovanja budući da svaki objekt ima jednakovrijedan pogled prema moru i jugu. Odabirom materijala cijeli kompleks je primjer kako se može pristupiti lokalnom kontekstu i ‘stvoriti Mediteran‘, ali sa kreativnim suvremenim odmakom od ustaljene copy paste manire kupe kanalice i balustrada. Uz decentnu bjelinu arhitekture, u uređenju landscapea su korišteni odmjereni elementi egzotike palmi i prostranog zelenila dvorišta što dodatno obogaćuje scenarije stanovanja na dodiru otvorenoga i zatvorenog prostora.

image

Arhitekti Iva Letilović i Igor Pedišić te Neven Mikec, direktor VMD-a, nagrađeni za projekt stambenog naselja u Turnju kod Zadra

M.D.
image

Neven Mikec direktor VMD-a, investitora u stambeno naselje u Turnju i prof.dr. Alen Žunić, član žirija D&D Award 2024.

MARKO TODOROV/CROPIX

Radionica arhitekture + Vanja Ilić, Hrvatski prirodoslovni muzej

Jedna od najtežih arhitektonskih zadaća jest intervencija u povijesni kontekst, posebno unutar pojedinačne spomeničke građevine koja je već vrijednost po sebi. Želja za stvaranjem novoga i zadržavanjem postojećeg zahtijevaju adekvatni balans kako bi se istaknule kvalitete oba sloja palače, a upravo su Radionica arhitekture i arhitektica Vanja Ilić na decentan, umjeren i kreativan način odgovorili na takav izazov. U pažljivoj rekonstrukciji povijesnog sklopa pridodali su suvremene akcente mostove, lebdeće eksponte sagledive iz neočekivanih vizura, stakleno natkrovlja i specifičnu scenografiju sunčeva svjetla i promijenjivih sjena. Funkcionalne dogradnje riješene su podzemno kako ne bi narušavale primat postojeće zgrade, a uz arhitektonske ekstenzije na estetizirani su način riješene i dizajnersko-interijerske interpretacije i postav izložaka. Kretanje kroz unutrašnjost palače složeno je gotovo poput filmske linije, kroz niz različitih scenarija i vrsta izlaganja, gdje je na atraktivan način iskorišten i veliki zračni prostor nekadašnjeg dvorišta, sada zatvorenog atrija.

image

Arhitektica Vanja Ilić iz projektnog tima VIA i arhitekt Goran Rako i Josip Sabolić iz projektnog tima Radionica Arhitekture, nagrađeni za rekonstrukciju i uređenje Hrvatskog prirodoslovnog muzeja

MARKO TODOROV/CROPIX
image
MARKO TODOROV/CROPIX

Namještaj Buffa, Prostoria

Kolekcija Buffa predstavlja uspješnu reinterpretaciju klasičnih formi namještaja kroz mekane, zaobljene linije i naglašenih volumena. Dizajn usklađuje luksuz i funkcionalnost, naglašavajući skulpturalni karakter kroz detalje poput rukonaslona. Ergonomski oblikovani rukonasloni, koji služe i kao nasloni za glavu, dodatno pojačavaju osjećaj udobnosti, dok kutni elementi velikih dimenzija omogućuju veću dubinu sjedenja, čineći Buffa sofu pogodnom za opuštanje. Fotelje u varijantama s fiksnim i okretnim bazama, uz opciju rukonaslona, te taburei, mogu funkcionirati kao samostalni elementi koji osiguravaju fleksibilnost i prilagodljivost različitim potrebama korisnika. Dizajn kolekcije Buffa vješto balansira između forme i funkcije, ističući se kao originalan doprinos suvremenom dizajnu namještaja.

image

Lovro Vlajki iz zagrebačkog izložbenog prostora namještaja Intera preuzeo je nagradu za kolekciju namještaja Buffa dizajneraskog kolektiva Numen For Use za Prostoriu

MARKO TODOROV/CROPIX
image

Helena Ježić, marketing menadžerica Adriatic regije Hansgrohe grupe dodijelila je nagradu za kolekciju namještaja Buffa

MARKO TODOROV/CROPIX

Tvornica Rimac, 3LHD

Proizvodna zgrada kampusa Rimac koji je otvorio svoja vrata u Kerestincu u okolici Zagreba velika je otprilike kao Dubrovnik. A osim na kvadratima, u Rimcu nisu štedjeli ni na opremi, tehnologiji, inovacijama...planirani budžet za izgradnju cijelog kampusa bio 120 milijuna eura, ali je to bila kalkulacija koja je rađena prije korone. Naposljetku je taj iznos bio dovoljan samo za ovog proljeća otvorenu proizvodnu halu, koja je nedvojbeno najmoderniji pogon za proizvodnju automobila u ovom dijelu Europe. Kako se svijet neprestano mijenja, tako radna mjesta više nisu samo uredi ili hale u kojima se obavlja posao, već postaju mjesta gdje se odvija važan dio svačijega života radi čega se naglasak stavlja i na udobnost te dodatne sadržaje za odmor i razonodu. Jednom kad se zgotovi do kraja, kampus Rimac, u kojemu od ovog proljeća dio zaposlenih već obavlja svoje zadatke, bit će i više od toga. Bit će tu prostori za privremeni boravak zaposlenika koji im omogućuju privatnost u pitoresknom okruženju.

image

Marko Dabrović, Dora Kodrić i Ivana Marić iz interdisciplinarnog arhitektonskog ureda 3LHD, nagrađenog za projekt kampusa Rimac

MARKO TODOROV/CROPIX
image

Arhitektica Tina Biloglav, vlasnica studija Tinel, bila je među članovima žirija ovogodišnje dodjele D&D nagrade

MARKO TODOROV/CROPIX

Tržnica Gruž, ARP/Peračić-Veljačić

Obnovom ovog gradskog prostora afirmirala se baština, uredio okolni javni prostor i istovremeno povezalo dijelove tržnice koji se nalaze unutar i izvan povijesnih zidova u jednu prostornu cjelinu. Zaštita od sunca vjetra i kiše riješena je nizom velikih zaokretnih tendi. Njih devet, trokutastog presjeka, omotanih svjetlopropusnim platnom, postavljene su unutar i izvan konture ljetnikovca. Tako je prostor tržnice cjelovit; djeluje kao jedna kompaktna javna građevina. U otvorenom položaju tende propuštaju svjetlo i zrak, a da pritom ne zaklanjaju pogled na baštinu. U slučaju kiše mogu se zatvoriti polaganim zaokretanjem na hidraulički pogon. Prostor pod njima ostaje dovoljno svijetao i prozračan, a ipak klimatski zaštićen. Sami prizmatični volumeni tendi osvijetljeni iznutra osvjetljavaju cijelu tržnicu. Kod ovog projekta posebno se istaknula suradnja s konzervatorima, koji su pridonijeli da projekt bude bolji tako što su tražili da se očiste sve dogradnje i prigradnje koje su se nagomilale na povijesne zidove...

image

Arhitekt Dinko Peračić preuzeo je nagradu za projekt tržnice Gruž u Dubrovniku

MARKO TODOROV/CROPIX

NAGRADA ČITATELJA

Dječji vrtić Budućnost, objekt Sesvetski Kraljevec, Arhitektonski studio 9090

Najveći vrtić koji je izgrađen u posljednjih 10 godina u Zagrebu ove je jeseni otvorio svoja vrata za više od 260 mališana u Sesvetskom Kraljevcu. Ukupna bruto površina novog vrtića iznosi 2603 kvadratnih metara, dok površina cijele građevinske čestice obuhvaća 8249 kvadratnih metara, a poseban naglasak stavljen je na funkcionalnost i prostornu organizaciju. Sve skupne jedinice su trostrano orijentirane, što omogućuje optimalne uvjete za prirodno osvjetljenje i ventilaciju i čini ovaj vrtić doista jedinstvenim. Cijeli je vrtić u prizemlju, unatoč prilično velikom broju djece, pa je glavni hodnik dug 120 metara. Lijevo od ulaza skreću jasličke, a desno vrtićke skupine. Osim 14 soba dnevnog boravka, u vrtiću su interaktivni centri unutar kojih su istraživački centar, STEM centar, centar svjetlosti i majstorski kutak. Autor projekta okoliša je krajobrazna arhitektica Ksenija Jurčić Diminić.

image

Ravnateljica Dječjeg vrtića Budućnost Gordana Supanc preuzela je nagradu za novoizgrađeni područni objekt u Sesvetskom Kraljevcu

MARKO TODOROV/CROPIX
image
MARKO TODOROV/CROPIX
image
MARKO TODOROV/CROPIX
image
MARKO TODOROV/CROPIX
image

Arhitekt Tomislav Ćurković čije životno remek-djelo - vinariju Tomac u Jastrebarskom predstavljamoo u novom broju D&D-a i Boro Vujović, direktor agencije za nekretnine Opereta

MARKO TODOROV/CROPIX

Pogledajte tko je još došao na dodjelu nagrada D&D Award of the Year 2024.

image

Arhuitekt Marko Dabrović iz 3lHD-a i Korana Sutlić, novinarka Jutarnjeg lista i magazina Dom i DIzajn

MARKO TODOROV/CROPIX
image

Arhitekt Tomislav Ćurković

MARKO TODOROV/CROPIX
image

Arhitekt Vedran Pedišić iz arhitektonskog ureda Sangrad + AVP

MARKO TODOROV/CROPIX
image

Arhitekt Goran Rako

MARKO TODOROV/CROPIX
image

Arhitekt Marko Dabrović iz 3LHD-a nakon osvajanja nagrade D&D Award of the Year

MARKO TODOROV/CROPIX
image

Lovro Vlajki iz Intere zahvalio se u ime dizajnerskog kolektiva Numen For Use i tvrtke Prostoria na osvajanju nagrade D&D Award of the Year 2024

MARKO TODOROV/CROPIX
image

Neven Mikec iz VMD Grupe zahvalio se na osvajanju nagrade D&D Award of The Year 2024 za projekt stambenog naselja u Turnju

MARKO TODOROV/CROPIX
image

Arhitektica Vanja Ilić drži govor nakon osvajanja D&D Award of the Year 2024,.

MARKO TODOROV/CROPIX
image
MARKO TODOROV/CROPIX
image
MARKO TODOROV/CROPIX
image

Kristina Blažur iz Male Vile

MARKO TODOROV/CROPIX
image

Andrea i Dominika Bilić iz Metropola agencije za nekretnine

MARKO TODOROV/CROPIX
image

Arhitekti Dinko Peračić, Goran Rako i Marko Dabrović

MARKO TODOROV/CROPIX
image

Novi broj magazina D&D - Dom i DIzajn (Christmas edition 2024.)

MARKO TODOROV/CROPIX
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 10:36