NOVO OTKRIĆE

Arheolozi otkrili izgubljeni grad Maja s piramidama i trgovima usred meksičke džungle

Chiapas, Mexico

 /SHUTTERSTOCK

Traženje arheoloških ruševina nekada je bilo povezano s puno fizičkog rada. Arheolozi bi hodali kroz duboke šume džungle s mačetom u ruci, nadajući se da će naići na obećavajuću stijenu koja je odavala da je tu nekada živjela civilizacija. Sada je najsuvremenija tehnologija pomogla u otkrivanju dosad nepoznatog grada Maja, a sve je počelo Google pretragom, prenosi My Modern Met.

Poznavajući snagu tehnologije laserskog kartiranja, istraživač Luke Auld-Thomas se zapitao je li netko prethodno kartirao područje Maja u jugoistočnom Meksiku.

image

Tikal, majanske ruševine u Guatemali

/SHUTTERSTOCK

"Znanstvenici u ekologiji, šumarstvu i građevinarstvu koristili su lidarska istraživanja za proučavanje nekih od ovih područja u potpuno odvojene svrhe", rekao je Auld-Thomas sa Sveučilišta Sjeverne Arizone u izjavi.

Lidar je tehnologija daljinskog otkrivanja koja ispaljuje laserske impulse i mapira objekte ispod računajući vrijeme potrebno signalu da se vrati, što omogućuje arheolozima da uoče strukture ispod vegetacije. Međutim, budući da je ovo skup resurs, čini se da niti jedan tim arheologa nije dobio sredstva za izvođenje ove misije, pogotovo bez traga.

"Bio sam na stranici Google pretraživanja i pronašao lasersko istraživanje koje je napravila meksička organizacija za praćenje okoliša", rekao je Auld-Thomas za BBC. Kartirano je područje od oko 121 četvornih kilometar u jugoistočnom Campecheu.

image

Chiapas, Mexico

/SHUTTERSTOCK

Nakon obrade podataka, Auld-Thomas je pronašao nešto što nitko drugi nikada nije vidio - drevni grad s dokazima o više od 6700 građevina. Njegova otkrića, postignuta u suradnji s istraživačima sa Sveučilišta Tulane, meksičkog Nacionalnog instituta za antropologiju i povijest i Nacionalnog centra za lasersko mapiranje Sveučilišta u Houstonu, nedavno su objavljena u časopisu Antiquity.

Nalazište, koje je po obližnjoj laguni dobilo ime Valeriana, čini se da je osnovano prije 150. godine, a svoj je sjaj doživjelo od 750. do 850. godine. S populacijom između 30.000 i 50.000, bila je druga po gustoći samo nakon Calakmula—smještenog 99 kilometara dalje—koji se dugo smatrao najvećim nalazištem Maya.

image

Palenque, Mexico

/SHUTTERSTOCK

Valeriana je opisana kao grad koji ima "sva obilježja klasične političke prijestolnice Maya". Grad, koji mjeri oko 16 četvornih kilometara, može se pohvaliti s dva zatvorena trga, hramskim piramidama, rezervoarom i igralištem. Istraživači su uočili dva glavna centra s velikim zgradama koje su bile udaljene oko 3 km, povezane gustim kućama i nasipima. Iako složen, grad se možda urušio zbog klimatskih promjena, a suša je vjerojatno natjerala ljude da se presele.

"S obzirom na ekološke i društvene izazove s kojima se suočavamo zbog brzog rasta stanovništva, to može samo pomoći u proučavanju drevnih gradova i proširiti naš pogled na to kako urbani život može izgledati", zaključio je Auld-Thomas.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
06. studeni 2024 11:58