NE VIĐA SE SVAKI DAN

Duboki vijci ugrađeni u kamen pričvršćuju ovu čudnovatu građevinu za visoku stijenu

 Sajad Motamedi

Ova čudnovata građevina projektirana od strane arhitektonskog studija Sajad Motamedi integrira se u svoj prirodni okoliš, nalikujući sloju planine na kojoj je izgrađena. Projekt je imao za cilj učiniti da građevina izgleda kao da je prirodni produžetak planine, naizgled se stapa sa stijenom, ali se ističe na upečatljiv način zbog svoje različite boje. Izgleda da oblik zgrade organski proizlazi iz krajolika, predstavljajući se kao suvremena interpretacija geoloških slojeva koji je okružuju.

image
Sajad Motamedi

Koncept iza ove rezidencije u Saudijskoj Arabiji je fleksibilnost i prilagodljivost. Njezin dizajn može se replicirati na različitim sličnim stjenovitim terenima, što omogućuje izgradnju na različitim lokacijama uz samo manje prilagodbe dimenzija. To osigurava da rezidencija može postojati u skladu s različitim okruženjima bez mijenjanja svog temeljnog izgleda ili narušavanja prirodnog krajolika. Sposobnost strukture da se uklopi u različite stjenovite terene govori o naprednom pristupu arhitekturi, pristupu koji prihvaća i inovacije i poštovanje prema prirodnom svijetu.

image
Sajad Motamedi

Alula, regija u koju se smješta ova vila poznata po svojim zapanjujućim formacijama stijena i bogatoj povijesti, služi kao savršena pozadina za ovakav arhitektonski koncept. Rezidencija postaje ne samo dom, već i simbol prirodne ljepote regije i neprocjenjivih resursa koje nudi. Građevina nije samo sklonište; to je počast krajoliku koji nastanjuje, strukturi koja govori o trajnom odnosu između ljudske domišljatosti i prirodnog svijeta.

image
Sajad Motamedi

Ključni element dizajna je vertikalna komunikacija između katova, što je olakšano staklenim dizalom. Ovaj izbor materijala omogućuje nesmetan pogled na okolni krajolik dok stanovnici i posjetitelji putuju između katova, dodajući iskustveni element zgradi. Transparentna priroda dizala jača vezu između unutarnjih prostora i vanjskog okruženja, osiguravajući da iskustvo življenja u rezidenciji ostane duboko povezano s ljepotom regije Alula koja izaziva strahopoštovanje.

image
Sajad Motamedi

Kako bi se upravljalo temperaturom prostora, konzolni podovi pružaju sjenu nižim razinama, osiguravajući ugodno i održivo životno okruženje. Zasjenjenje pomaže uravnotežiti unutarnje temperature, sprječavajući prekomjernu toplinu tijekom dana, a istovremeno dopuštajući pasivno hlađenje. Strateški položaj ovih konzolnih podova nije samo funkcionalan, već također doprinosi vizualnoj dinamičnosti zgrade, čineći je skulpturalnim dodatkom planinskom krajoliku.

image
Sajad Motamedi

Jedna od istaknutih značajki ove rezidencije je krov, koji je dizajniran da funkcionira kao zajednički prostor. Krov svakog kata ima mogućnost održavanja događaja, uključujući zabave, kafiće, barove i restorane. To izdiže rezidenciju iznad običnog životnog prostora, pretvarajući je u društveno središte koje potiče interakciju i angažman. Krovovi, koje napajaju solarni paneli, samoodrživi su, doprinoseći ekološkoj odgovornosti zgrade. Energija koju proizvode solarni paneli osigurava da prostori na krovu mogu funkcionirati autonomno, u skladu s fokusom rezidencije na održivost i sklad s prirodnim svijetom.

image
Sajad Motamedi

Konačno, arhitekt predlaže hrabru metodu za sidrenje zgrade za planinu: duboki vijci su ugrađeni u kamen, povezujući rešetkasti krov svakog kata sa stijenom. Ovaj pristup ne samo da osigurava stabilnost i sigurnost strukture, već također jača njezinu vezu s planinom, uzemljujući prebivalište u samu geologiju koju želi odražavati. Kroz ovaj promišljeni dizajn, zgrada postaje i simbol i dio regije Alula, usklađujući se s prirodnim svijetom, a istovremeno nudi modernu udobnost i održiva rješenja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
20. prosinac 2024 14:28