MADE IN GREEN

Eliška: priroda zaustavljena u vremenu

Lidija Dujmenović iz Daruvara razne biljke pretvara u lijep i delikatan nakit. Ona "zarobljava" komadiće prirode u epoksi smolu i daje im novu funkciju.  Nikad nije napravila dva jednaka komada, svaki je jedinstven i nosi neku uspomenu, priču ili poruku

Šetate livadom i uberete suhi maslačak. Puhnete u zračnu loptu njegovih nježnih sjemenki koje su nekad bile latice i gledate kako lete kao pahuljasti padobranci i pomislite: kako bi bilo lijepo da ovaj trenutak traje zauvijek. Upravo takvu ideju dobila je Lidija Dujmenović iz Daruvara koja razne biljke pretvara u lijep i delikatan nakit pod nazivom Eliška.

Ova magistra dizajna završila je Studij dizajna na Arhitektonskom fakultetu 2006. godine i otad se bavi uglavnom grafičkim dizajnom, ali ljubav prema produkt dizajnu uvijek ju je pratila. - Sretna sam što napokon imam priliku te svoje dvije ljubavi spojiti u jedno. Naime, produkt dizajn i grafički dizajn zapravo i jesu jedna cjelina. Uz to bih dodala i svoju treću ljubav, a to je fotografija. Odmalena sam voljela crtati i oduvijek mi je želja bila baviti se umjetnošću - kaže Lidija i dodaje da je cijela priča s izradom nakita počela slučajno.


"Rad s epoksi smolom vrlo je zahtjevan posao. Tajna je u tome što sve unutar nje mora biti suho i dehidrirano, što nije lako postići s biljem"

- Naletjela sam na video u kojem se rade stolovi od epoksi smole i drva. To me zaintrigiralo, pa sam daljnjim istraživanjem našla i nakit od istog materijala. Kako volim nositi nakit, odlučila sam početi s time. Rad sa smolom vrlo je zahtjevan i kompliciran posao, zahtjeva mnogo opreme za obradu, poseban prostor te se pritom stvara dosta prašine - ističe Lidija Dujmenović, a što se tiče samog materijala, on je vrlo specifičan.


- Riječ je o dekorativnoj smoli koja nakon stvrdnjivanja ima odlična svojstva - tvrda je, kristalno čista i zapravo konzervira sve što 'zarobi'. Tajna je u tome što sve što se nalazi u epoxy smoli mora biti suho, dehidrirano, ne smije sadržavati ni kap vode. Uz to koristim akrilne boje kako bi se smola obojila u željene nijanse, šljokice i razne druge dodatke.

U izradi su neophodni silikonski kalupi, brusni papiri razne granulacije i mnogo vremena i strpljenja - otkriva dizajnerica kojoj za izradu jednog komada nakita treba oko tjedan dana, a kao njegovu glavnu posebnost ističe mogućnost personalizacije. - Apsolutno nitko ne može imati dva jednaka komada, svaki nosi svoju jedinstvenu priču. A ono što mi je najdraže - ističe ljepotu prirode. To nije običan nakit. On nosi poruku, uspomene, zarobljava trenutak u vremenu - naglašava Lidija koja je ostvarila i zanimljivu suradnju s Gradom Daruvarom.



- Moj rodni grad poznat je po stablu ginka koje je grof Antun Janković posadio ispred svojega dvorca. Danas je to najstariji ginko u Hrvatskoj i jedan od deset najstarijih u Europi. Izradila sam posebnu kolekciju nakita s listićima ginka koja je oduševila, ne samo stanovnike našega grada, nego i posjetitelje, te je takav komad nakita postao je traženi suvenir. Svatko tko ga ponese iz Daruvara nosi dio grada sa sobom, pa tako i dio uspomena, trenutke i sjećanja - objašnjava Lidija Dujmenović.

Pitamo ovu kreativnu dizajnericu ima li neke posebno drage realizacije. - O, da! Jedna kolegica mi je donijela suhu ružu koju joj je poklonio sadašnji suprug kad su se upoznali i godinama ju je čuvala u plastičnoj kutijici. Kad sam je stavila u smolu, imala sam osjećaj kao da se ruža vratila mnogo godina unazad kad je bila živa, jer je dobila i boju i sjaj i to pokazalo se kao pun pogodak. Sad je može uvijek nositi uz sebe kao prekrasan komad nakita.

A drugi je napravljen za frizerku koja me zamolila da joj napravim nakit od njezine kose, koju je obojila u razne boje, a nedavno sam radila i s pramenom kose male bebe. Tako da su mogućnosti zaista mnogobrojne, ipak, najljepši su mi komadi s biljem - zaključila je Lidija Dujmenović.

Sve što radi ova kreativka pogledajte na njezinu Facebook i Instagram profilu Eliška, a možete je kontaktirati i na mail Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite..

Foto: Berislava Picek/Hanza Media

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. studeni 2024 02:41