Igora Pankovića iz kovačkog obrta Arteferrum upoznali smo još prije sedam, osam godina. Prvi put posjetili smo ga u njegovoj radionici, željezari u Zagrebu, gdje smo doznali sve o metalnom namještaju industrijskog stila koji je tada ručno izrađivao.
Njegovo se ime u tim godinama često spominjalo kroz razne objavljene članke, ali i neformalne razgovore o uređenju brojnih zagrebačkih ugostiteljskih objekata, od kafića, preko restorana, do apartmana namijenjenih najmu, ali i pokojem lokalu izvan hrvatskih granica, koje krase neke od njegovih rukotvorina, poput industrijskih lampi, komoda, stolova...
Međutim, priča o njegovu obrtu počela je tradicionalnim načinom izrade suvremenih predmeta od kovanog željeza, odnosno ručnim kovanjem. Spajanjem tog starog zanata i umjetnosti stvarao je ograde, rasvjetu, vrata, umjetničke brave... Budući da smo načuli da se ponovno vratio kovanju, zanimalo nas je što je novo osmislio i izradio. Stoga smo ga pozvali u naš studio, gdje nam je predstavio svoju novu kolekciju, ovaj put liniju gastronomskih proizvoda.
- Budući da sam metalske struke, točnije strojarski tehničar, ljubav prema željezu traje od rane mladosti. Kovanjem sam se počeo baviti 2003. godine, najprije iz hobija, a tri godine poslije otvorio sam obrt. Zadnji put kad smo se vidjeli izrađivao sam predmete u industrijskom stilu, kad se on bio na vrhuncu. Međutim, ta je priča završena i odlučio sam se ponovno posvetiti kovanju. Tako je nastala i ova nova linija proizvoda, koja je ručno kovana i traje vječno. Ništa bez pravog čekića - smije se Panković pokazujući nam kovane tave, pribor za roštilj, pribor za pripremu koktela, štapiće za ražnjiće... uglavnom sve vezano za kuhinju.
- Tave izrađujem od tri milimetra debelog čeličnog lima koji se grije i oblikuje prvo pod ručnom prešom, a zatim ručnim kovanjem. Zatim se kuje ručka koju spajam na tavu s tri zakovice, što je spoj koji se koristi stotinu godina. Nakon kovanja tava se čisti od ostataka oksida i priprema se za sezoniranje, postupak kojim se na površini tave stvara neprianjajući sloj.
Kvalitetnim sezoniranjem moguće je dobiti sloj koji je svojim karakteristikama jednak teflonu i sličnim modernim premazima. Ustvari, kovane tave su slične posuđu od lijevanog željeza, s tim da su lakše i ne mogu puknuti pri padu ili pri naglim promjenama temperature. Zato ih i koriste profesionalni kuhari - pojašnjava.
Tave dolaze u četiri veličine: najmanja je promjera 15 centimetara, a najveća 25. Osim tava, izrađuje i pribor za roštilj: lopaticu, vilicu i alat za okretanje steakova. - Svaki komad se grije na kovačkoj vatri i ručno torzijski zavija da se dobije unikatni ukras. Ručka je od paljenog jasena - kaže i dodaje da na isti način izrađuje i štapiće za ražnjiće, samo od željeza tanjeg promjera.
Tu su još i koktel-štapići koje izrađuje od inoksa, kao i žlice za koktele koje su dostupne u inoksu i mesingu.
- Dosad sam imao i izradu roštilja po narudžbi i zanimljive ražnjiće, koji se serviraju na vlastitom stalku pred gosta za restoran Bepa u Splitu - kaže Panković, čiji se proizvodi mogu naručiti u radionici, putem web stranice ili u njegovu web dućanu na Etsy-u
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....