Kreativne srednjoškolce koji razmišljaju o upisu na umjetničke fakultete, studente, ali i one koji su već završili studije i rade izvan kreativnog polja, ali imaju ambiciju razvijati svoj kreativni interes i karijeru, razveselit će vijest da se u Zagrebu prije otprilike pola godine otvorila Škola 358, namijenjena svim uzrastima s kreativnim afinitetom i željom za cjeloživotnim obrazovanjem na području likovnih umjetnosti i dizajna.
Riječ je o kulturno-edukacijskom centru u kojemu se pružaju cjelovite i kvalitetne edukacije koje nedostaju na tržištu, a prethode upisima u umjetničke škole i fakultete - Studij dizajna, Akademiju likovnih umjetnosti i Školu primijenjene umjetnosti. U Školi 358 provode se i programi početničkog te naprednog crtanje za sve uzraste, kao i program poslovnog usmjeravanja i kreativnog mentorstva.
Platforma za istraživanje
Iza projekta stoje Dora Bilandžić i Adriana Pavelić, diplomirane dizajnerice koje su osam godina vodile pripreme za Studij dizajna, razvijajući mentorski pristup osnovan na kvalitetnom prenošenju znanja, dobroj pedagogiji i individualnom pristupu. S vremenom se proširila riječ kako to odlično rade te im se počelo javljati sve više ljudi, što je nadmašilo njihove kapacitete. Stoga su odlučile proširiti tim i oformiti Skola358
Udružile su se s kulturnom menadžericom Andreom Šarić, koja vodi program savjetovanja kreativnih karijera i radi kao menadžerica Škole 358, te umjetnicima Dominikom Vukovićem i Nikicom Jurkovićem, koji vode program crtanja i priprema za Akademiju likovnih umjetnosti.
- Osim priprema za fakultete, želja nam je afirmirati mlade autore koji studiraju ili su već završili studij te im pružiti platformu za istraživanje, nadogradnju i ekspresiju. Škola ima za cilj pomicati granice i razvijati programe kojima bi pripremala nove naraštaje kreativaca za kompleksne probleme današnjice. Pritom prvenstveno mislimo na temu klimatske krize i izgradnje održive budućnosti - kaže tim Škole 358. Naime, njihov je stav da su upravo dizajneri, umjetnici, arhitekti i kreativni stručnjaci srodnih djelatnosti jedni od glavnih aktera promjene i da, između ostalog, imaju odgovornost baviti se društvenim temama.
Društvena odgovornost
- Kad si kreativac, opremaš se sa osobinama poput hrabrosti, snalažljivosti i razmišljanja izvan okvira, a da bi ostvario kvalitetnu karijeru ključna je vlastita inicijativa. Kriza koju prolazimo traži upravo takve ljude, one koji svoja inovativna rješenja prenose u akciju. Kreativni fakulteti su nažalost u tom području vrlo tromi, te tu prepoznajemo važnu ulogu koju bi Škola mogla igrati u edukaciji novih naraštaja kreativaca. Želimo prenijeti svoja znanja o održivosti kolegama i svojim doprinosom ubrzati promjenu - kažu, dodajući kako upravo razvijaju novi program, EcoLab, usmjeren ka održivosti i ekologiji.
Programi Škole 358 koncipirani su tako da se isprepliće praktični rad s teorijskom osnovom, koje polaznici onda samostalno koriste kao alate za ekspresiju. - Važan je dio Škole prenijeti iskustva bavljenja kreativnim strukama te polaznicima pružiti okvir koji bi im koristio da prosperiraju kao kreativci. Smatramo da je to neizostavno u današnje vrijeme, te da i tu popunjavamo propust većih institucija - kažu.
Dodaju kako je najvažnije polaznicima otvoriti "kliker" za kritičko razmišljanje i samoekspresiju te im usaditi osjećaj vrijednosti u vezi tema koje njih zanimaju. Najčešće se radi upravo o temama ekologije, mentalnog zdravlja i društvene nejednakosti. - Primjećujemo da su mlađe generacije iznimno angažirane i svjesne svoje okoline, ali jednako tako nisu navikli na iznošenje i artikuliranje svojih stavova, niti smatraju da je njihov doprinos bitan. Učimo ih da je njihova perspektiva društvu vrlo vrijedna i da će kao kreativci imati društvenu odgovornost sami prepoznavati društvene probleme, ne samo rješavati ih - pojašnjavaju.
Potvrda njihova rada je više od 40 upisanih polaznika na željene studije, što je velika brojka za male upisne kvote kreativnih fakulteta.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....