Kako se Božić i Nova Godina slave u zemlji izlazećeg sunca i kako mu se ona tamo prilagodila ispričala nam je Hrvatica u Japanu, Ivana Duić Urushibata, koja tamo živi od 2014. godine otkako je stigla na magisterij, kasnije i doktorat i u konačnici ostala zbog ljubavi.
- Muž me zaprosio baš na Božić 2018. – tradicionalno japanski. Božić se u Japanu slavi više kao zabavan, komercijalan blagdan, a ne religiozan. Većina Japanaca prakticira šintoizam ili budizam. Kršćanstvo je kroz povijest imalo vrlo ograničen utjecaj. Unatoč tome, ovaj blagdan je postao široko popularan, kao i svugdje u svijetu. Međutim, u Japanu ima još jedan poseban karakter - Božić je vrijeme kada parovi izlaze na romantične večere. Još jedna jedinstvena tradicija je jesti prženu piletinu, i to ne bilo kakvu nego piletinu iz KFC-a. Čudno, zar ne? - govori Ivana.
Ovaj običaj postao je popularan zahvaljujući marketinškoj kampanji KFC Japana iz 1970-ih, a Ivana priznaje da je, nakon desetljeća života u Japanu, KFC u zimu sve više počinje podsjećati na na Božić, iako nije ljubiteljica te tradicije te se i dalje trudi provesti Božić onako kako ga je provodila u Hrvatskoj.
- No to nije lako. Nabaviti namirnice koje bi me i okusima podsjećale na domovinu nije baš tako jednostavno. Svake godine Božić provedem okružena marketinškim trikovima KFC-a, ali sanjam o pečenoj svinjetini ili puretini, maminoj sarmi i kolačima - priznaje Ivana koja, kako kaže, i nije toliko vješta u kulinarstvu.
Iako se, baš kao i klasični ukrasi, drvca mogu vidjeti u javnim prostorima i na ulicama Japana, u domovima to baš i nije običaj. No, u njezinom ipak jest.
- Svake godine otkako živim u Japanu drvce ukrašavam na Badnjak. Mom mužu Kou se to prilično sviđa tako da smo to uspostavili kao tradiciju u našem domu. Od 2022. godine imamo još jednog člana obitelji, sina Jana, i želja mi je prenijeti mu Božić hrvatskog duha - kaže Ivana.
Nova Godina u Japanu je, pak, posve druga priča, tu je Ivanina obitelj "na svome". Nova Godina, ili Shogatsu, najvažniji je blagdan u Japanu, usmjeren na obitelj i tradiciju. Običaj je te dane provesti sa svojim roditeljima u domu gdje ste odrasli. Tako Ivana gotovo svaku Novu provodi u kući roditelja svog supruga.
- Mnoge obitelji posjećuju hramove zajedno. Hatsumode je naziv za prvi posjet hramu u godini. Moli se za sreću i zdravlje. Također, čest običaj je vidjeti prvi izlazak sunca u godini zajedno sa obitelji. Vidjeti planinu Fuji na prvi dan nove godine smatra se posebnom srećom i povoljnim početkom nove godine. A jede se osechi ryori – tradicionalno novogodišnje jelo, puno simboličnih namirnica koje predstavljaju želje za nadolazeću godinu - objašnjava nam Ivana.
Osechi ryori, inače, ima povijest dugu više od tisuću godina i često se lijepo slaže u lakirane kutije zvane jubako. Svako jelo nosi određeno značenje, često vezano uz igru riječi ili simboliku boje. Slatki crni grah koji simbolizira zdravlje i dugovječnost, zlatni omlet bogatstvo i sreću, lista je duga. U danima pred novu godinu ljudi u Japanu čiste svoje domove što simbolizira novi početak.
- U Hrvatskoj se Nova Godina slavi velikim okupljanjima, zabavama i vatrometima, što je u potpunom kontrastu sa tihim običajima Japana. Zapravo, Japan tijekom godine nikada ne doživim u takvoj tišini kao što je to za vrijeme novogodišnjih blagdana. Iako je Japan postao moj dom, u vrijeme ovih blagdana jače nego ikada jasno je da je to samo onaj neki drugi dom - iskreno će ova mlada majka.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....