Poput mnogih entuzijastičnih surfera, Daniel Sorano se jednog dana odlučio provozati se sve do Južne Amerike, tražeći izgubljeni raj. Uzeo je nekoliko mjeseci pauze od posla i napustio Oregon, no kad je stigao u Nikaragvu, cijeli mu se život promijenio. Ovo je početak priče koju je ispričao za Dwell, a kulminirala je stvaranjem njegove fantastične kamper kuće.
Izgradnja kuće u Nikaragvi nije mu bila ni na kraj pameti u to vrijeme. Još 2019. godine je kupio stari kamper za samo 11 000 kuna jer mu je trebalo putno vozilo i privremeno utočište na plaži.
Dani je isprva mislio samo improvizirati privremeni krov za kamper zbog povremenog lošeg vremena. Već je znao mnogo o tropskoj arhitekturi nakon što je proveo vrijeme na mjestima poput Guatemale i Balija. Inspiriran onim što je mogao dizajnirati u ovom prekrasnom tropskom području, Dani je kupio mali komad zemlje (1/2 jutra/0,2 hektara) i smjestio svoj kamper među voćkama.
Na kraju je odlučio ugraditi samostojeći kamper u održivu, potpuno prirodnu modularnu kuću inspiriranu lokalnom arhitekturom. Cijelu su stvar izgradili i opremili od nule Dani i njegov prijatelj stolar, Tiemo Riediger. Koristili su samo osnovne alate (bušilicu i radijalnu pilu) i osnovne materijale (lokalnu tikovinu).
Rezultat je bio 22,2 četvorna metra koji su potpuno jedinstveni i održivi. Odvojeni kamper postao je spavaća soba, s dovoljno prostora za dva kreveta plus spremištem za daske za surfanje ispod njega. Prvi korak bio je pričvrstiti kamper za tlo tako što su ga postavili na stupove i pričvrstili ih na betonsku podlogu.
Zatim su dva prijatelja ugradila kamper u drveni okvir na otvorenom s krovom od valovitog čelika. Spavaća soba pretvorena unutar kampera nalazi se na jednom kraju kraja. Na suprotnom su kraju njih dvoje izgradili malu kupaonicu koja je dizajnirana poput saune, s puno drva. Dani je tome dodao i moderne aparate.
Središte ove malene tropske kuće je jedinstvena kuhinja/dnevni prostor koji je povezan s vanjskim prostorom. Umjesto prozora, Dani je "eksperimentirao" s rustikalnim drvenim pločama kojima se upravlja pomoću užadi i kolotura. Sve dok je lijepo vrijeme, otvorene su danju i noću. Nedostatak konvencionalnih vrata i prozora čini ovo područje mnogo prostranijim i bližim prirodi.
Što se tiče vanjskog prostora, viseći papirnati lampioni osvjetljavaju prostor kad padne mrak, dok rustikalna ograda od tikovine označava granice imanja. Osim toga, stabla avokada u blizini najbolji su izvor ukusnih doručaka. Ovo mjesto doista zvuči kao raj.
Mladi arhitekt želio je da sve bude što jednostavnije i održivije. Cijela je stvar koštala oko 50 000 kuna, uključujući kamper, alate i osnove kuhinje. Koliko ljudi vani može reći da je toliko malo platilo za privatni raj?
Dani sada živi san u vlastitoj kamper kućici u Nikaragvi. Svakih šest mjeseci svake godine dobiva cijeli dan surfanje, hladi se u visećoj mreži i uživa u prirodnoj hrani. Tijekom ostatka godine, kada se vrati u Španjolsku ili ponovno krene na put, njegov dom postaje privremeno utočište za goste. To je situacija u kojoj svi dobivaju. Da ne spominjemo da kućica za kampiranje nije njegov jedini projekt u tom području, budući da je ondje stvorio slične nastambe inspirirane tropskom prirodom za druge kupce.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....