BLAGDANSKI UKRASI OD KERAMIKE

Nakon 30 godina usavršavanja izrade keramike Marija Šalovarda Lozo odlučila je otvoriti svoj studio u Samoboru

Marija Šalovarda Lozo

 MARKO TODOROV/CROPIX
Ovaj materijal zavoljela je još kao 13-godišnja djevojčica, a zatim je polazila radionice tete Gizele koje su produbile tu veliku ljubav

Povijesno gledano, Samobor je bio središte različitih obrta zahvaljujući svom strateškom položaju i vještom lokalnom stanovništvu. Grad, okružen bujnom prirodom i brdima, oduvijek je bio samodostatan, s lokalnim obrtnicima specijaliziranim za izradu kože, keramiku, rezbarenje drva, tekstil i druge obrte. Tradicije su se prenosile generacijama, a vještine brusile u malim radionicama. Povijesna važnost grada, osobito tijekom 19. i 20. stoljeća, poticala je na očuvanje i promicanje ovih zanata, a sačuvan je i podatak da je u 19. stoljeću svaki treći Samoborac bio obrtnik.

image

Marija Šalovarda Lozo

MARKO TODOROV/CROPIX

Klub poduzetnica

Društveno, Samobor je njegovao atmosferu orijentiranu na zajednicu koja cijeni zanatski rad. Gradske tržnice, festivali i kulturni događaji često predstavljaju lokalne rukotvorine, pružajući obrtnicima priliku za izlaganje i prodaju svojih kreacija. Lokalna potpora ovim zanatima je snažna, a stanovnici i posjetitelji podjednako cijene jedinstvenu, ručno izrađenu robu koja predstavlja kulturni identitet grada. Zahvaljujući baš ovoj potpori lokalne zajednice, Marija Šalovarda Lozo odlučila je, na nagovor kolegica, u Klubu poduzetnica Samobor otvoriti vlastiti keramički studio MŠL.

image
MARKO TODOROV/CROPIX
image
MARKO TODOROV/CROPIX
image
MARKO TODOROV/CROPIX
image

Marija Šalovarda Lozo

MARKO TODOROV/CROPIX

- Keramikom se bavim od 13. godine, ali trebalo je proći njih 30 da bih se odvažila otvoriti svoj studio. Još dok sam bila tinejdžerica, moja sestra je u vrtiću pohađala radionice keramike kod tete Gizele i svaki dan oduševljena, puna dojmova dolazila kući, pa sam i ja morala iskusiti što je toliko zanimljivo. Tada, dok smo još sjedili za malim dječjim stolovima u vrtiću, zaljubila sam se u izradu predmeta od keramike, a ta je ljubav ostala i do danas - sjeća se Marija.

image
MARKO TODOROV/CROPIX
image
MARKO TODOROV/CROPIX

Zahvala baki

Uslijedilo je 30 godina usavršavanja, a od toga je gotovo 20 godina pohađala radionice izrade keramičkih predmeta kod poznate tete Gizele, čije je radionice pohodio svatko tko ima imalo veze s keramikom na ovom području. Marija se oblikovala na svom put zahvaljujući i baki koja je uvijek nešto izrađivala rukama, a bavila se i amaterskim slikanjem. Ponekad se i život na svoj način umiješa u splet događaja pa je Marija prije nekoliko godina na dar dobila peć, stare glazure i pečat s gravurom svog imena od starije gospođe koja se više nije mogla baviti ovim zanatom, što je bio konačni znak da je vrijeme da otvori vlastiti obrt.

image
MARKO TODOROV/CROPIX
image
MARKO TODOROV/CROPIX
image
MARKO TODOROV/CROPIX
image
MARKO TODOROV/CROPIX

- Studio sam otvorila 2022. godine, a izrađujem umjetničke uporabne predmete od keramike. U studiju možete naći sve, od tanjura, vaza, zdjela i lampi pa do božićnih ukrasa. Iako mi je naglasak bio više na ovim većim komadima, prije nekoliko godina počela sam izrađivati božićne ukrase i darovala ih dragim ljudima, nakon čega sam ih odlučila proizvoditi serijski i ponuditi na prodaju. Svaki je ukras unikatan, oblikovan uz pomoć 3D printanog kalupa koji sam osmislila i računalno izradila. Izrada ukrasa delikatan je i dugotrajan proces, koji može potrajati i do pet dana, a svi ukrasi na neki način odaju počast gradu Samoboru - objašnjava Marija.

image
MARKO TODOROV/CROPIX
image
MARKO TODOROV/CROPIX

Malo izvan gradske žiže, krenete li prema sjeveru, na adresi Augusta Cesarca 5 možete se i sami uvjeriti u Marijin umjetnički izričaj u njezinu studiju te si nabaviti lijepu i unikatnu božićnu uspomenu za nekoliko eura ili neku drugu koja će vas trajno podsjećati na ovaj divni, kreativni gradić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
21. prosinac 2024 19:06