NA RUBU ŽIVACA

Oni hitno trebaju krov nad glavom, a iz lokalne uprave im poručuju: ‘Strpite se samo 12 godina‘

Potražnja za kvadratima u vlastništvu lokalne uprave naglo raste

 MATTHEW WILKINSON/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

Broj društvenih stanova, namijenjenih smještaju najpotrebitijih, uvijek je bio bitno manji od broja pretendenata na te dragocjene kvadrate. Ali posljednjih godina se situacija bitno pogoršala čak i u zemljama koje imaju puno iskustva i dugu tradiciju zbrinjavanja najugroženijih slojeva.

Stockport, engleski grad s nešto manje od 300,000 stanovnika, smješten 13 kilometara jugoistočno od Manchestera, bilježi veliku potražnju za nekretninama jer mnogi žele užurbani stil života u Manchesteru zamijeniti za kvalitetniji životni stil u bitno manjem gradu. Ali taj scenarij mogao bi se pretvoriti u noćnu moru za sve one koji ne traže nekretninu, već samo krov nad glavom i četiri zida - socijalno ugrožene stanovnike Stockporta.

Prema tekstu Ewana Gawne i Declan Carey za engleski BBC, popis onih koji žele useliti u socijalni stan sve je duži, navodno je na njemu čak 8,000 imena. ‘S tog popisa, njih 5,000 se vodi kao hitni slučaj, dok ostali s popisa žele bolji ili jeftiniji smještaj‘, tvrdi gradski vijećnik Colin MacAlister.

image

Stockport je postao privlačan brojnim Englezima, zbog čega pate stambeno nezbrinuti građani

MARK WAUGH/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

Taj je popis u siječnju bio kraći za 2,000 imena, što samo pokazuje da potražnja za socijalnim kvadratima raste velikom brzinom. Navendu Mishra, član parlamenta za područje Stockporta, tad je rekao da je u tu svrhu na raspolaganju samo 419 nekretnina. ‘Današnjim bi nam tempom trebalo 12 godina da pronađemo dom za sve s popisa - i to ako se u međuvremenu više nitko ne prijavi‘, upozorio je Mark Glynn, načelnik stambenih poslova.

Iz gradskog vijeća, koje trenutno raspolaže s više od 12,000 nekretnina u kojima žive socijalno ugroženi građani, tvrde da su mnogi koji su na čekanju u opasnosti od deložacije, žive u prenapučenim prostorima ili im prijeti sudbina beskućnika. S druge strane, neki su na popisu samo zato jer žele bolje stambene uvjete.

image

Dok jedni žive u prenapučenim objektima, drugi uživaju u novoizgrađenim četvrtima

LOWEFOTO/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

Ovaj je popis samo jedan od znakova upozorenja koji se javljaju diljem Engleske, a koji bi mogli dovesti do ugroze engleskog sustava dodjele socijalnih stanova. Nedavno objavljeno istraživanje, koje je na inicijativu brojnih lokalnih upravljačkih tijela provelo gradsko vijeće Southwarka, pokazalo je rastući nesrazmjer rasta troškova i smanjenja budžeta lokalnih uprava.

Lokalne uprave na širem području Manchestera ove će godine potrošiti oko 90 milijuna eura samo na privremeni smještaj za ljude koji čekaju dugoročnije stambeno rješenje. Dogradonačelnik Paul Dennett tvrdi da su lokalne uprave u teškim problemima:

‘Svjedočimo situacijama da diljem Engleske brojne lokalne uprave moraju proglasiti bankrot, koji je često rezultat prevelike svote potrošene na plaćanje privremenog smještaja. Mislim da je to ozbiljno upozorenje za sve u ovoj zemlji.‘

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
21. prosinac 2024 13:57