Križno lamelirano drvo (CLT) nazvano je betonom budućnosti. Kao vrlo otporan oblik projektiranog drva napravljenog lijepljenjem slojeva punog piljenog drveta, CLT preoblikuje način na koji danas razumijemo arhitekturu i dizajn. Kao materijal s visokim stupnjem fleksibilnosti, CLT mora proći velike deformacije da bi se slomio i srušio, za razliku od betona, dok je na drugu stranu to materijal koji je odabran zbog svoje topline i prirodnih svojstava.
Prvi put razvijen u Europi ranih 1990-ih, CLT je uveden u Međunarodni građevinski kodeks tek 2015. ICC je najavio odobrenje 14 promjena kodova kao dio Međunarodnog građevinskog kodeksa iz 2021. (IBC) koje dopuštaju masovne drvene konstrukcije do 18 katova. U ove promjene uključeno je i uvođenje tri nova tipa gradnje—IV-A, IV-B i IV-C. U tom kontekstu, teško drvo je ili piljena građa ili strukturno ljepljeno lamelirano drvo i povezano je s konstrukcijom tipa IV.
Laminirano drvo rezultat je spajanja ploča u jednu strukturnu jedinicu. S CLT-om, slaganje ploča u okomitim slojevima omogućuje izradu ploča ili površina – ili zidova. To je šperploča napravljena od dasaka koja može doseći vrlo velike dimenzije. Očekuje se da će porast masovne drvne i montažne drvene gradnje, te nedavne promjene građevinskih propisa kako bi se omogućile veće drvene zgrade, ne samo uštedjeti novac graditeljima, već i doprinijeti novom gospodarskom rastu i zapošljavanju. Sljedeći dizajni istražuju korištenje križno lameliranog drva kroz niz projekata izgrađenih u posljednjih šest godina.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....