U Etnografskome muzeju u Zagrebu u tijeku je prigodna izložba "Svjetlosne pisanice" Dijane Nazor Čorde. Izložba je dio velikoga izložbenog projekta "Intimni prostori svakodnevice" autorice i ravnateljice Etnografskog muzeja Zvjezdane Antoš, a prikazuje 26 pisanica, nastalih od šamotirane, biskvitno paljene bijele i crvene gline, od kojih je pola osvijetljeno raznobojnim svjetlom različite simbolike, a dio je oslikan engobom. Na suvremeni način autorica je u tehnici keramike spajala elemente arheološke baštine s motivima iz prirode, a na samu izložbu motivirao ju je blagdan Uskrsa koji je duboko ukorijenjen u hrvatskoj tradiciji.
- Pisanica kao simbol Uskrsa oduševljava me od ranog djetinjstva jer je dio kršćanskih običaja, ali i kao umjetnički, estetski predmet. To me je potaknulo da napravim svoje unikatne pisanice inspirirane našom baštinom, to jest pleterima iz starohrvatske umjetnosti. Istraživala sam mogućnost primjene inspirativnih detalja cvjetnih elemenata i ornamenata s pletera koje sam stilizirala u kružnu formu različitim perforacijama. Radovi od šamotirane, biskvitno paljene bijele i crvene gline nastali su prije 15 godina tijekom radionice keramike u NS Dubrava. Vrijedilo je čekati dvoranu Rundica, gdje je čarolija svjetla kroz radove došla do izražaja prigodom našeg najvećeg kršćanskog blagdana - kaže Dijana Nazor Čorda.
Izrada originalnih, ručno izrađenih pisanica bila je, dodaje, jako zahtjevna i dugotrajna jer je sama od gipsa radila kalupe i istraživala kako ih estetski i tehnički najbolje napraviti, a pritom povezati elemente baštine.
- Posebno je bio kompleksan dio izrade perforacija i njihova obrada. Tijekom vremena sam došla na ideju da dodam element svjetla. Oslikala sam žaruljice čime se postigla svjetlosna čarolija osvijetljenih pisanica. Sa sjenama se dobila dodatna mistika, ljepota i draž - kaže.
Pisanice kao simbol novog života, Isusova Uskrsnuća, rođenja, obilja i proljeća sa svjetlom su, ističe, dobile jednu drugačiju i posebnu dimenziju.
- Svjetlosne keramičke pisanice koje su izložene na izložbi godinama su neizostavni dio dekoracija na mojem obiteljskom, uskrsnom stolu. One doprinose jedinstvenom ugođaju. Perforirane, u bijeloj glini simboliziraju čistoću, rođenje, a u crvenoj glini radost života. Boje su oduvijek imale važnu simboliku na pisanicama, koje ovom izložbom izražavam uz boje engobe i svijetlom. Tako i crveno svjetlo kao i boja simbolizira Kristovu krv i muku, zelena plodnost i zdravlje, plava istinu i nebo, žuta svjetlost i mladost, ljubičasta vjeru i post, zlatna duhovnost i mudrost - kaže, dodajući kako se nada da će ova izložba biti mali poticaj drugima da sami ili s djecom naprave svoje maštovito djelo na temu Uskrsa koje će im biti prigodan ukras za dom.
Drugi dio izložbe odnosi se na motive ptica koje je Dijana Nazor Čorda slikala u raznim bojama po uzoru hrvatsku baštinu. Kustosica izložbe je Tea Rittig, a može se razgledati do 7. travnja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....