Ponekad je spontani “mix and match” dobitna kombinacija, no preporuka bi bila uskladiti božićnu jelu s interijerom, bio on glamurozan, retro, boho ili natur. Bitno je da se vodite vlastitim željama i da se u svojem stanu ili kući osjećate ugodno.
RETRO VS. DARK AND MOODY
RETRO
Retro je uvijek u modi! U svijetu dizajna interijera tako nazivamo prostore opremljene namještajem i elementima koji ne moraju nužno biti stari, ali moraju izgledati kao da potječu iz prošlosti. Često se koriste i u suvremenim interijerima, unoseći djelić nostalgije u dom. U takvim bi interijerima nepogrešiva božićna kombinacija bila crveno-zeleno-zlatna, koja uvijek djeluje svečano, a s rustikalnim, starinskim ukrasima kao da priziva čaroliju djetinjstva i podsjeća na neka davna vremena, inspirirajući se starim običajima.
DARK&MOODY
Svjetski poznati dizajneri u posljednje se vrijeme pri dizajniranju stambenih prostora okreću “mračnoj strani”, odnosno paleti tamnih boja, od tamnoplave, tamnozelene i sive do crne. Tu promjenu objašnjavaju trenutačno neizvjesnom situacijom u svijetu, argumentirajući da je to najbolji način da se “ugnijezdite u domu”. Moramo priznati da ima nešto zagonetno i sofisticirano u tamnim, sjenovitim nijansama. Ipak, to ne znači da nije dopušteno eksperimentirati zlatnim ili srebrnim detaljima i elementima kontrastnih boja kako bi se stvorili koloritna ravnoteža i određeni karakter kako u interijeru tako i u božićnom dekoru.
GLAMUR VS. SKANDINAVSKI STIL
GLAMUR
Prva asocijacija na glamur mnogima je luksuz, no on ne mora uvijek nužno biti skup. Uglavnom se temelji na suvremenom dizajnu u kombinaciji s vintage akcentima i bogatim materijalima poput pliša i baršuna te onih visokog sjaja. Riječ je, dakle, o hibridnom stilu koji nema striktna pravila nego se može prilagođavati osobnim afinitetima - ponekad će se ogledati u baršunastom kauču, a ponekad u raskošnom zlatnom lusteru. Stručnjaci čak ističu kako je moguće postići “modern glam” i “nature glam”, samo ovisi o bojama i materijalima koji će prevladati, zadržavajući sjaj. Govorimo li o božićnom glamuru, on podrazumijeva šljokice i blještavilo svih oblika i boja. Ipak, budite na oprezu! Tanka je granica između glamura i kiča.
SKANDINAVSKI STIL
Očaranost skandinavskim dizajnom ne jenjava već godinama, što i ne čudi znamo li da su “sjevernjaci” usavršili proizvodnju namještaja koji u punom smislu riječi spaja estetiku i funkcionalnost te su pronašli idealan recept za prozračne, tople i ugodne životne prostore. Najčešće im je naglasak na drvu, glini, koži, vuni, metalu pa čak i plastici. Karakteristična boja tog stila je bijela. Kao završni detalj božićnog ukrašavanja može poslužiti dizajnerski komad namještaja, ali dovoljan će biti i manji krzneni tepih. Svakako je poželjno izbjegavati uporabu tekstila u vidu stolnjaka, ali pod uvjetom da je stol drven.
PURE NATURE VS. BOHO CHIC
PURE NATURE
Interijer uređen u ovom stilu izraz je ljubavi prema prirodi, a povezuje se sa širim pomakom prema svemu organskom. Kombinacija prirodnih (i recikliranih) materijala i elegantnog, bezvremenskog namještaja s rustikalnim detaljima stvara toplo ozračje. U skladu s time poželjne su prirodne, zemljane boje, što je u blagdanskom kontekstu nježniji pristup zlatnim tonovima koji se općenito povezuju s Božićem. Ukrasi od papira ili drva jednako su maštoviti i jedinstveni, a oni vješti mogu ih probati izraditi i sami.
BOHO CHIC
Glavne odrednice boemskog stila u interijeru su odvažnost, osebujnost i toplina, a karakteriziraju ga etno i tribal motivi, brojni materijali i teksture te boje koje se isprepleću i miješaju gotovo bez pravila. Upravo bi takvo trebalo biti i božićno drvce, ali treba pripaziti da je svaki predmet autentičan i da odražava vašu osobnost.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....