Kromatike su uvjerljive i psihološke naravi - a njihov je utjecaj možda utoliko vidljiviji kada se koriste analogne boje. Shema boja izvedena je iz teorije boja - studije o tome kako se nijanse povezuju jedna s drugom i kako ih ljudski um percipira - i iako zvuči prilično znanstveno, jednostavnije je nego što mislite. Razumijevanje pak toga svega također može oblikovati vizualni pristup vašem interijeru, prenosi Arhitectural Digest.
"Razumijevanje osnovne teorije boja prekrasan je alat za stvaranje shema boja", kaže dizajnerica interijera i stručnjakinja za boje Diana Hathaway. "Posao razumijevanja kako kombinirati boje već je obavljen za vas, ostavljajući vam ugodan zadatak da odaberete one koje točno odgovaraju vašem stilu i prostoru."
Možda ste usput čuli izraz "analogne sheme boja", a one su našle svoj put u dobro poznata umjetnička djela i brendiranje. Na primjer, serija Lopoči Claudea Moneta je studija u analognim bojama, prikazujući nijanse plave, zelene i ljubičaste.
Ali što je točno analogna shema boja? Dizajneri za portal AD dijele upute i korisne informacije kako biste mogli unijeti ove kombinacije boja u svoje prostore.
Što je analogna shema boja?
Analogne boje najbolje se razumiju kada se govori o kotaču boja, glavnom dijagramu u teoriji boja koji objašnjava kako su nijanse povezane jedna s drugom. Theresa Butler iz Atlante Theresa Butler Interiors definira analognu shemu boja kao onu koja koristi dvije ili tri susjedne boje na kotaču boja.
Sarah Hargrave, vlasnica i voditeljica The Collectivea u Dallasu, kaže da je primarni fokus analogne sheme boja na harmoniji boja.
Analogna shema boja uvijek sadrži najviše tri susjedne boje. Upotrebom kotača boja, bilo koja se boja može prevesti u analognu shemu odabirom boja koje je okružuju.
Općenito, analogne sheme smatraju se umirujućima, ugodnima za oči i vizualno zadovoljavajućima. One čak odražavaju boje koje se mogu naći u prirodi, kao što je prijelaz s neba na horizont tijekom zalaska sunca.
Razlikuju se od ostalih shema boja, kao što su komplementarne sheme, koje uključuju boje koje su suprotne jedna drugoj na kotaču boja; trijadne sheme, koje uključuju tri boje ravnomjerno raspoređene oko kotača; ili monokromatske boje koje se fokusiraju na varijacije jedne boje. Sve sheme boja imaju prednosti, iako su analogne osobito korisne u stvaranju sklada i ravnoteže u prostoru.
Dizajnerski omiljene analogne sheme boja
Kao što je spomenuto, analogne sheme boja sadrže do tri nijanse koje se nalaze jedna pored druge na kotaču boja. I dok tradicionalni dijagram stvara do 12 analognih shema boja, dizajneri interijera imaju određene kombinacije koje preferiraju.
Na primjer, Butler ima sklonost analognim kombinacijama koje uključuju zelenu, žutu i tirkiznu. Također uživa u kombiniranju hladnih boja kao što su duboki merlot, šljiva i druge bogate ljubičaste.
Hargrave kaže da možete započeti analognu paletu boja inspirirajući se prirodom, sa suptilnim prijelazima poput spokojne plave boje koja se stapa u nježnu pastelnu boju lavande ili tople zlatne boje koje se prelijevaju u bogate narančaste i duboke crvene boje.
Psihološki i emocionalni utjecaj analognih shema boja
Provedene su studije kako bi se utvrdilo kako analogne sheme boja mogu utjecati na nečiju psihologiju i raspoloženje. Na primjer, jedno istraživanje iz 2019. pokazalo je da reklame koje uključuju analogne sheme boja potiču najpozitivnije stavove. Drugo istraživanje iz 2019. otkrilo je da analogne boje na radnom mjestu mogu učiniti prostor "veselijim" i "zanimljivijim", pri čemu ljubičasto-plava shema boja stvara najpozitivnije osjećaje.
Ukratko, analogne sheme boja mogu potaknuti neke ozbiljno dobre vibracije i imaju potencijal učiniti vaš prostor još boljim.
Što analogne sheme boja čini uspješnima?
Iako je prilično jednostavan postupak za određivanje analogne sheme boja na kotaču boja, možda se pitate zašto funkcioniraju tako dobro.
Kao što Hathaway ponavlja, stvaranje analogne sheme boja je jednostavno, a ona vjeruje da ono što svaku shemu čini uspješnom su "izbori nakon što su boje identificirane." I upozorava da se boje ne shvaćaju previše doslovno.
Hathaway objašnjava: "Kotači u boji su neprocjenjivi za pružanje okvira za odabir boja, ali ako odaberete nijanse točno onako kako je prikazano na kotaču, shema bi mogla biti previše intenzivna. Uspješna analogna paleta uspostavlja glavnu boju (centriranu između tri), zatim mijenja nijansu ili ton susjednih boja. Vaša će shema biti prirodno harmonična, ali ravnoteža koju tražite je u zasićenosti i tonu boja."
Osim vaših specifičnih izbora boja, možda razmišljate kakav ton želite da vaša analogna shema boja postavi u prostoriju.
Butler odmah pomisli na sklad kada su u pitanju analogne sheme boja i sviđa joj se način na koji stvaraju vizualno ugodan, uravnotežen i kohezivan izgled. Prilikom izrade dizajna s analognom shemom boja, ona želi izazvati osjećaj opuštenosti. Iako svakako možete odabrati kombinaciju energizirajućih analognih boja za interijere, možda bi bilo bolje koristiti ih u prostorima koji potiču aktivnost, poput zanatskog studija ili igraonice.
Hargrave kaže da je analogna shema "savršena za dizajniranje sobe koja djeluje povezano i slojevito - crpi inspiraciju iz toga kako jedna nijansa glatko prelazi u drugu."
Kako uklopiti analogne sheme boja u dom
Hathaway se zapravo okreće određenom pravilu pri stvaranju bilo kakvih shema boja interijera, analognih i drugih: ona to naziva pravilom 60/30/10.
"Glavna boja (središnja boja vaše analogne sheme na kotaču boja) je vaših 60% boja. Odaberite bilo koju susjednu boju za 30% vašeg uređenja i 10% za konačnu boju kao naglasak. Neutralni zidovi i druge površine nisu dio analogne sheme boja, ali trebaju pružiti ugodnu pozadinu. Tajna je u mijenjanju podjele boja u vašem prostoru."
Iako je ovo svakako metodičan način stvaranja analogne sheme boja koja daje prednost osnovnoj boji, za one koji žele fluidniji pristup, razmislite o Butlerovom procesu, koji daje osjećaj sreće iznad svega.
"Prvo razmatram boje koje me najviše vesele, a zatim se zapitam koji osjećaj prostor treba izazvati – mirno, energično ili stimulirano", kaže ona. "Kada odgovorim na ta pitanja, izaberem jednu boju i uparim je s još dvije nijanse te boje ili dvije slične boje, a zatim uronim u dizajn."
Čini se da je Hargravin sustav sretna sredina ova dva pristupa. Ona savjetuje: "Počnite s dominantnom nijansom koja odražava željeno raspoloženje, poput nježnozelene za mir. Koristite ovo kao bazu za veće elemente poput zidova ili namještaja. Zatim stavite slojeve susjednih boja kroz jastuke, dodatke i umjetnička djela kako biste stvorili protok i sklad."
Na primjer, kaže ona, u blagovaonici okupanoj nebesko plavom, dubina bi se mogla dodati blagovaonskim stolcima presvučenim bojom lavande. Ili u svijetloplavoj smočnici stavite zelenu tapetu za uzbudljivi iskorak bez narušavanja kohezivnog trenutka zemljanih tonova.
Pri kombiniranju nijansi analognih boja, odvažno treba ići uz odvažno, a suptilno uz suptilno, ako želite da sve izgleda doista uravnoteženo.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....