TOP PREPORUKA

Što staviti u malu blagovaonicu osim stola? Jednu stvar dizajneri interijera uvijek uključuju i to s razlogom

 ARTJAFARA/GETTY IMAGES

Mnogo je stvari koje idu u blagovaonicu, ali kada je prostor tijesan, važno je uzeti u obzir savjete stručnjaka. Evo što preporučuju.

Sve blagovaonice, bez obzira na veličinu, trebaju određene komade namještaja kako bi kvalitetno ispunile svoju ulogu. Ako radite s prostorom za blagovanje koji oskudijeva kvadratima, morat ćete planirati sobu s posebnom pažnjom, a naš vodič je tu da vam pomogne u tome.

Kako biste uspješno dizajnirali prostor, morat ćete pronaći ravnotežu između maksimiziranja prostora koji imate, istovremeno osiguravajući da i dalje izgleda dobro i da je ugodno sjediti u njemu. U maloj blagovaonici ključni su funkcionalnost i protok.

Imajući to na umu, potražili smo savjete stručnjaka za dizajn za njihova mišljenja o značajkama koje bi stvari male blagovaonice trebale imati kako bi se osjećale prostrano, bez nereda i, što je najvažnije, opuštajuće. Evo što su otkrili.

image
CREATIVASTUDIO/GETTY IMAGES

1. RAZMISLITE O PRAVOKUTNIM BLAGOVAONSKIM STOLOVIMA

Očito je da se o stolu za blagovanje ne može pregovarati u blagovaonici, ali u malim prostorima najbolje je gledati dalje od standardnih pravokutnih ili kvadratnih oblika kako biste maksimalno iskoristili prostor, pogotovo ako pokušavate ugurati stol za blagovanje u malu dnevnu sobu.

Započnite s okruglim ili ovalnim blagovaonskim stolom kako biste povećali prostor. S ovim se oblicima lakše kretati u uskim područjima. Osim toga, okrugli, ovalni stolovi ili stolovi u obliku trkaće staze često su najbolji za raspored male blagovaonice, budući da imaju manji otisak i meke rubove.

Također je vrijedno imati na umu da postavljanje odabranog stola na sredinu možda nije najbolji pristup. Male pravokutne blagovaonice često ne ostavljaju puno prostora osim stola. Povećajte prostor korištenjem kutova. Često to činimo ugrađujući okrugle stolove u kutove, što također omekšava oštri pravi kut. Ovi okrugli stolovi mogu poslužiti i kao prostor za posluživanje ili postaviti bar, tako da vaš glavni stol ostane bez nereda.

Oblik na stranu, također vrijedi razmisliti o blagovaonskom stolu koji se može prilagoditi vašim potrebama. Ako je moguće, odlučite se za stol koji se može razvući kako biste smjestili dodatne goste, a da ne zauzmu previše prostora iz dana u dan.

image
PAVLO TOVTYN/GETTY IMAGES

2. INVESTIRAJTE U MULTIFUNKCIONALNI NAMJEŠTAJ

U svakom malom prostoru ima smisla potražiti dobro dizajniran namještaj koji nudi više od jedne funkcije. Uska komoda ili konzola duž jednog zida može pružiti spremište za potrepštine za blagovanje, a istovremeno služi i kao mjesto za posluživanje prilikom zabave. Pokušajte i ovdje pokazati malo kreativnosti. Nemojte se ograničiti na komade dizajnirane posebno za blagovaonicu, osobito ako se radi o prostoriji koja se također koristi u druge svrhe.

Razmislite o dodavanju svestranih komada. Komoda ili barska kolica mogu biti funkcionalna i omogućiti pohranu. Ako vaša blagovaonica služi i kao radni prostor, kao što je često slučaj, komoda može pružiti pohranu za jednostavno pospremanje radnih materijala.

image
DEMKAT/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

3. NAPRAVITE PROSTORA ZA VJEŠANJE OGLEDALA ILI DVA

Ako još niste otkrili veliku korisnu ulogu koju ogledala mogu imati u vizualnom proširenju prostora, sada je vrijeme da se uključite u ovaj koncept — osobito kada je u pitanju razrada kako malu blagovaonicu učiniti većom.

Stari trik s ogledalom čini čuda kako bi stvorio iluziju većeg prostora. Kao bonus, ogledalo u blagovaonici također pomaže u rasvjeti romantične večere u sobi. Kada je riječ o njihovom strateškom postavljanju, pokušajte postaviti zrcala nasuprot izvora svjetla - prirodnog ili umjetnog - ili razmislite o tome da objesite dva zrcala jedno nasuprot drugome na drugoj strani sobe.

image
KATARZYNABIALASIEWICZ/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

4. BIRAJTE VITKE OPCIJE SJEDENJA

Ne treba spominjati da blagovaonica treba sjedenje. U malim prostorima za blagovanje trebate tražiti stolce lagane forme, pa tražite one s tankim okvirima i one koji mogu kliznuti ispod stola gotovo u cijelosti kada nisu u upotrebi.

Kako biste izbjegli prenapučenost, važno je uravnotežiti funkcionalnost i otvorenost. Osim blagovaonskog stola, dodajte stolce uskog profila koji se stavljaju ispod stola kako biste uštedjeli prostor. Za dodatno sjedenje koristite klupu s jedne strane stola koja se može ugurati kad nije potrebna.

image
UNITEDPHOTOSTUDIO1/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

5. KORISTITE ZIDOVE ZA SKLADIŠTE

Zidovi su često izvrsna prilika kada se radi o idejama za pohranu u malim prostorima, jer neće pojesti dragocjenu podnu površinu. Puno namještaja može se pričvrstiti na zidove i može se koristiti ne samo za izlaganje vaših najboljih setova posuđa, već i za skrivanje nereda.

Zidni ili uski bife može pružiti prostor za pohranu, a da ne zauzme puno prostora. Odaberite komade čistih linija i svijetlih boja kako biste prostoriju učinili prostranom. Plutajuće police također su izvrsne za izlaganje predmeta ili spremanje posuđa bez korištenja prostora.

U isto vrijeme, također biste trebali razmišljati o tome kako visina sobe može ispuniti svoj potencijal. Pokušajte iskoristiti okomiti prostor dodavanjem visokih ormara za dodatno skladištenje bez žrtvovanja podne površine. Osim toga, dodavanje zidnih svijećnjaka ili stojeće svjetiljke umjesto stolnih svjetiljki daje toplinu i ugođaj bez zauzimanja površine.

image
KATARZYNABIALASIEWICZ/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

6. DODAJTE TEKSTURU PAŽLJIVO ODABRANIM TEPIHA

Nikada ne podcjenjujte snagu mekog namještaja i ukrasa kada je u pitanju unošenje udobnosti kao i osjećaja prostora u malu blagovaonicu. Ti su dodatni detalji zapravo dodaju novu dimenziju i odvlače pogled od proporcija područja.

Mekani tepih pod nogama ili tapecirani stolci stvorit će dubinu i udobnost bez nereda.

A kada je riječ o tome kako odabrati pravi tepih za blagovaonicu, odlučite se za onaj koji je veći od blagovaonskog stola i pokušajte odabrati onaj koji se lako čisti u slučaju prolijevanja.

image
FOLLOWTHEFLOW/GETTY IMAGES

KOJI JE NAJBOLJI RASPORED ZA MALU BLAGOVAONICU?

Raspored je apsolutno ključan za uspjeh svakog malog prostora, ali kada se radi o dizajnu blagovaonice kompaktnih proporcija, važniji je nego ikada. Predmeti moraju biti postavljeni na način koji neće blokirati prirodno svjetlo i u rasporedu koji olakšava kretanje, čineći prostoriju lakšom za navigaciju.

Što se tiče rasporeda, postavite stol u središte prostorije, s dovoljno prostora (90 cm) oko njega za kretanje. Ako je prostor jako tijesan, gurnite jednu stranu stola uza zid, što može stvoriti ugodan prostor za blagovanje u stilu banketa. Uključivanje klupe s jedne strane — umjesto stolaca — također štedi prostor i možete ga skloniti kad se ne koristi.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
11. listopad 2024 12:52