U POTPUNOSTI ODRŽIVO

Svakog Božića ovi ljudi za svoj dom unajme isto živo drvce koje se nakon osam sezona trajno sadi u zemlju

Jonathan Mearns, direktor tvrtke London Christmas Tree Rental, pomaže klijentici pronaći drvce od prošle godine

 HENRY NICHOLLS/AFP/PROFIMEDIA

Kad je Emma Klein jednog jutra početkom prosinca otišla po božićno drvce svoje obitelji, nije dobila bilo koje drvce. Uzela je istu smreku uz koju je njezina obitelj slavila prošle godine, i pretprošle godine - zapravo, svakog Božića od 2018. godine.

To je zato što je Gospodin Iskrica - ime koje je drvcu dala Emmina trogodišnja kći - živ. To zimzeleno drvce raste u posudi i jedno je od tisuću živih drvaca koje tvrtka London Christmas Tree Rental nudi za iznajmljivanje svake blagdanske sezone, piše Elizabeth Hewitt, novinarka portala Reasons to be Cheerful.

Emmina obitelj otkrila je ovu tvrtku kad je tražila ekološki prihvatljivu alternativu tradicionalnim opcijama posječenog božićnog drvca. Svake se godine u Ujedinjenom Kraljevstvu proda do 8 milijuna posječenih blagdanskih drvaca, a čak između 25 i 30 milijuna u Sjedinjenim Državama - od kojih većina završi na otpadu početkom siječnja.

image

Kad drvca završe sedmu sezonu, idu u ‘mirovinu‘ - posade ih natrag u zemlju i nastavljaju rasti

HENRY NICHOLLS/AFP/PROFIMEDIA

Tvrtka London Christmas Tree Rental i slične inicijative nude odmak od tradicije sječenja drvaca pružanjem usluge iznajmljivanja živih drvca. Ove zimzelene biljke koje se uzgajaju u posudama mogu se koristiti za više blagdanskih sezona, pa čak i posaditi u zemlju nakon što prerastu svoje ‘slavljeničke godine‘.

‘Zašto posjeći stablo i reciklirati ga, kad ga možete ponovno upotrijebiti, bez sječe?‘, pita Jonathan Mearns, suosnivač i direktor tvrtke London Christmas Tree Rental.

Za ekološki orijentirane potrošače, odabir središnjeg blagdanskog ukrasa može biti zbunjujući. Umjetna drvca imaju prednost jer se mogu ponovno koristiti. Međutim, ona su obično izrađena od plastike i čelika - materijala koji ostavljaju velik ugljični otisak. Većina umjetnih drvaca proizvodi se u Kini, što otisak čini još većim - zbog dugog puta do potrošača. A umjetna drvca često i nisu prikladna za recikliranje.

image

Svako drvce ima oznaku s imenom, kako bi kupci mogli pronaći svoje

HENRY NICHOLLS/AFP/PROFIMEDIA

Nasuprot tome, pravo drveće koristi ugljik dok raste. Nakon što se stablo posiječe, obično se zamjenjuje novim mladicama koje će nastaviti hvatati ugljik. Farme drveća nude i druge prednosti za okoliš, poput staništa za ptice i oprašivače. Ali farme su uglavnom ograničene na samo nekoliko vrsta drveća, a neke koriste pesticide koji mogu naštetiti bioraznolikosti.

‘To je samo farma‘, kaže Paul Caplat, ekolog s Kraljičinog sveučilišta u Belfastu. ‘To nije šuma.‘

Najveći faktor koji određuje ugljični otisak pravog stabla je ono što se s njim događa nakon praznika, prema Caplatu. Ako se stablo raspadne na odlagalištu, oslobađa metan, staklenički plin do 80 puta snažniji od ugljičnog dioksida. Carbon Trust procjenjuje da je ugljični otisak pravog stabla čak 80 posto manji ako se umjesto toga usitnjava i koristi kao malč. Mnoge općine, organizacije i poduzeća nude programe recikliranja, a drveće se može koristiti za obnovu staništa ili hranjenje koza.

image

Zadovoljni klijent odlazi s drvcem koje je više sezona kod njega za božićne blagdane

HENRY NICHOLLS/AFP/PROFIMEDIA

Ipak, dok je početkom jednog siječnja Mearns promatrao hrpe drvaca razbacanih londonskim pločnicima, pomislio je da mora postojati druga opcija. To je njega i njegovog poslovnog partnera nadahnulo da pokrenu tvrtku London Christmas Tree Rental. Počeli su 2018. godine, nudeći 30 živih drvaca. Tijekom godina izgladili su nedostatke - poput određivanja norveške smreke kao sorte koja je najprikladnija za posude - i uzgojili oko tisuću stabala.

Kada se pravo drvo posiječe, napominje Mearns, to je kraj njegova života. Ali živa drvca mogu biti dostupna do osam blagdanskih sezona.

Svake godine početkom prosinca, Mearns i njegov tim postavljaju četiri mjesta za preuzimanje u Londonu, uređujući žive smreke u mini šumama. Djeca stalnih kupaca, poput Emmine kćeri, traže svoje poznato stablo u gustim redovima. Tijekom tri i pol tjedna, koliko drvca provode u domovima, iznajmljivači su odgovorni za njihovo zalijevanje. Zatim ih vraćaju na sabirna mjesta početkom siječnja.

image

Kupci odabiru drvce koje će se u njihovom stanu pojavljivati do sljedećih osam godina

HENRY NICHOLLS/AFP/PROFIMEDIA

Ostalih 11 mjeseci u godini drveće živi na farmama u Cotswoldsu, priključeno na sustav za navodnjavanje. Stabla se presađuju samo jednom, kada narastu s 90 na 120 cm, kako bi se napravilo mjesta za njihovo korijenje. Većina stabala se povlači u ‘mirovinu‘ otprilike u trenutku kada dosegnu visinu 220 cm, prema Mearnsu, i sadi se na farmi.

Lokalne inačice najma dostupne su u mnogim regijama. U Edmontonu u Kanadi, jedna farma nudi najam živih smreka i bijelih borova. U jednoj kalifornijskoj tvrtki za iznajmljivanje drvaca kupci se mogu odlučiti za razne opcije, poput ‘Charlie Brown‘, drvca ‘s malo više karaktera‘. Lokalna šumarska organizacija iz San Josea iznajmljuje sadnice za vrijeme praznika, a zatim ih sadi u okolici kad blagdani prođu.

Andy Finton, šumski ekolog, vidi prednosti unajmljivanja živog drvca za odmor ili kupnje jednog i držanja u loncu na terasi ili u dvorištu. ‘U shemi ‘smanji potrošnju, ponovno upotrijebi, recikliraj‘, vi doslovno ponovno koristite, što je prilično impresivno‘, kaže on.

Živo božićno drvce, kao i svako drvo, veže ugljik. No, Finton napominje da postoje praktični izazovi za iznajmljivanje živih drvaca. Recimo, više od 2 metra visoku zimzelenu biljku s korijenjem i zemljom teško je premještati. Drvca u posudama također treba zalijevati i brinuti kako bi ostalo zdravo. Dok su živa drvca nekima dobra ideja, on očekuje da će unajmljivanje živih drvaca ipak ostati niša na tržištu blagdanskih drvaca.

U široj slici emisije stakleničkih plinova, blagdanska su drvca ‘kap u moru‘, napominje Caplat. Ali svaki trud pomaže. I on vidi dobre strane prenamjene živih blagdanskih drvaca, tako da ih se posadi na odgovarajuća mjesta.

‘Ušteda na emisijama ugljika i eventualno pomaganje povećanjem broja stabala, tome svi težimo‘, kaže Caplat.

Za Emmu je posebno iskustvo bilo promatrati kako isto drvce raste zajedno s njezinom kćeri. Njezina kći, koja sad ima osam godina, svake godine jedva čeka ugostiti Gospodina Iskricu u svom domu.

‘Doista je lijepa stvar znati da štovanje tradicije ipak pomaže svijetu, čak i ako je to u vrlo maloj mjeri‘, zaključuje Emma.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. prosinac 2024 09:18