Napuštena groblja obrasla divljinom, viktorijanski staklenici, francuske niche parfumerije, stari anatomski priručnici, rukom oslikane antikne knjige o botanici... Neobična su i ponekad opskurna mjesta s kojih britanska ilustratorica Katie Scott crpi svoju inspiraciju. Fantastični i katkad bizarni svjetovi koji nastaju ispod pera te mlade ilustratorice svojevrstan su hibrid stvarnosti i imaginacije, kombinacija postojećih, izmaštanih i davno izumrlih vrsta.
Svojim prepoznatljivim vizualnim jezikom privukla je pažnju velikih modnih divova poput Hermesa, H&M-a i tvrtke Nike, filmaša, glazbenika, ali i majstora tetovaža. Katie stvara u jednom uglu svog londonskog doma koji dijeli s dečkom i grupom jednako kreativnih prijatelja, okružena biljkama i knjigama. Neke od njih sama potpisuje (Botanicum, Animalium, Fungarium...), dok su drugima autori jednako zaljubljeni u začudnu ljepotu svijeta u kojem živimo, ali i svjetova koje možemo izmaštati. Riječ je o autorima koji su najviše utjecali na Katie, kao što su Ernst Haeckel, Fritz Kahm, Albertus Seba i Makoto Azuma.
Široj javnosti Katie je postala poznata nakon suradnje s danskom tvrtkom specijaliziranom za interijere Ferm Living.
Umješnost i iskustvo
Osnivačica popularne tvrtke, Trine Andersen, 2006. je asortimanu tvrtke poželjela dodati i kvalitetne tapete, taj moćan alat za jednostavnu, ali efikasnu transformaciju prostora.
Prve tapete dizajnirala je sama, a onda se susrela s radom Katie Scott i odmah je pozvala da specijalno za njih dizajnira seriju tapeta s njezinim potpisom. Izrada kvalitetnih tapeta zahtijeva umješnost i iskustvo. Najprije se na velike metalne cilindre željeni uzorak mora ugravirati rukom kako bi se mogao otisnuti na tapetu.
Svaka boja tapete mora imati vlastiti cilindar. Tvrtka Ferm Living koristi isključivo ekološke boje na vodenoj bazi, a svaka boja ima svoju jedinstvenu recepturu. Prilikom isporuke tapeta iznimno se pazi da sve isporučene role budu iz iste serije kako ne bi došlo do malih razlika u tonalitetu, što je specifikum ručne proizvodnje.
Stara metoda
Nakon printanja tapete se suše, režu i pažljivo pakiraju kako bi krajnjem korisniku bile isporučene u savršenom stanju.
Tapete s potpisom Katie Scott proizvode se u prvoj švedskoj tvornici tapeta, pioniru u toj industriji, s iskustvom u proizvodnji duljim od stotinu godina. Za izradu koriste metode stare više od 200 godina, ali i moderne tehnologije poput fleksografije i graviranja.
Tvrtka ulaže velike napore u održivu proizvodnju te sve njihove tapete imaju FSC (Forest Stewardship Council) certifikat. Materijal od kojeg su tapete napravljene kombinacija je tekstilnih i papirnih vlakana, što ih čini trajnijim i jednostavnijim za postavu. A drvo koje se koristi za izradu papira dolazi isključivo s plantaža gdje se ono proizvodi na ekološki način uz obavezno pošumljavanje odmah nakon sječe.
Odnedavno tapete Katie Scott možete nabaviti i u zagrebačkom dućanu dizajnholik.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....