U sjevernoeuropskim zemljama medenjaci su puno više od običnog tijesta za božićne kolačiće i slastice: to je tema koja se ponavlja u mnogim narodnim pričama, amblem rituala ili prava bit Božića, piše Domus. Ovo začinjeno prhko tijesto smatra se simbolom, možda najprikladnijim elementom za razumijevanje božićne tradicije mnogih naroda diljem svijeta, koji nije samo nadahnuo uznemirujuće priče o odrastanju poput Ivice i Marice i Čovjeka od medenjaka, već je poprimio i ekscentrične oblike.
Iako povijesno podrijetlo ovog mirisnog tijesta seže od Engleske do Skandinavije i ima korijene u kulturnim, vjerskim i slavljeničkim običajima koji datiraju iz srednjeg vijeka, običaj izrade složenih kućica od medenjaka čvrsto se ustalio u Njemačkoj od 19. stoljeća. Prema pisanju u članku već u 15. stoljeću u Njemačkoj se pojavio poseban ceh koji je uzdigao izradu licitara u jednu od najznačajnijih europskih narodnih umjetnosti.
Legenda kaže da je tradicija božićnih kućica od medenjaka postala popularna zahvaljujući slavnoj bajci braće Grimm, iz koje je poslastica naslijedila svoj karakterističan izgled. Međutim, danas su se te bajkovite i kulinarske slike razvile u prakse koje poprimaju široku paletu oblika, pronalazeći suvremena i kulturno intrigantna tumačenja.
U skandinavskim zemljama, kao i u Engleskoj i Sjevernoj Americi, drevni ritual izrade kućica od medenjaka u središtu je natjecanja, natječaja i povremenih izložbi na kojima sudjeluju čak i renomirani arhitekti i dizajneri. Jedan takav događaj je The Gingerbread City koji se odvija u Muzeju arhitekture u Londonu, koji godinama poziva etablirane dizajnere — uključujući Zaha Hadid Architects, Foster + Partners, AHMM i druge — da izgrade cijeli futuristički grad koristeći samo medenjake i slatkiše. Cilj je istražiti i promovirati arhitektonsko-urbanistički diskurs na nekonvencionalan način. Ovogodišnje izdanje, koje se održava u Gaumontu u Chelseaju, bavi se temom "Reciklirani grad", predviđajući kako se postojeće zgrade i prostori mogu transformirati u nešto novo, radikalno i uzbudljivo.
Slično tome, ArkDes, švedski centar za arhitekturu i dizajn u Stockholmu, organizira natjecanje "Kuća od medenjaka" više od 30 godina. Ovaj je događaj izlog za kreativne projekte, gdje sudionici svih dobnih skupina reinterpretiraju tradicionalni dizajn kućice od medenjaka na temelju unaprijed određene teme. Jedan od ciljeva je kreativno rješavanje izazova izgradnje, trajnosti i funkcionalnosti, kao što bi to arhitekti činili u stvarnom životu. Sudionici su podijeljeni u tri kategorije – dizajneri i pekari, djeca do 12 godina i amateri – dok žiri sastavljen od kuhara i arhitekata bira pobjednike na temelju dizajna, izrade, jestivosti i pridržavanja teme izložbe.
Bilo da se radi o cijelim gradovima ili futurističkim horizontima od kolačića, medenjak je postao pravi izražajni medij koji premošćuje arhitekturu i gastronomiju, njegujući viziju dijeljenja i obnove sa sve virtuoznijim značajkama.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....