Kada čujemo riječ alergije, vjerojatno su nam prve pomisli sezonalne alergije, poput onih na pelud i ambroziju. Ako patite od njih, logično bi bilo za pomisliti da je boravak u zatvorenom prostoru na dane kada je broj alergena u zraku visok sigurna opcija. Ta pomisao može biti i djelomično točna, no ipak treba voditi računa i o „nevidljivim neprijateljima“ koji vrebaju unutar doma.
Za razliku od sezonalnih alergija, alergije koje vrebaju unutar doma mogu ne samo vrebati i tijekom zime, već se i dodatno intenzivirati. Stoga, lako je dobiti osjećaj da nas alergije prate tamo gdje najčešće provodimo vrijeme kroz godišnja doba – kada je toplije onda nas prate vani, a kada je hladnije i kada želimo biti kod kuće, onda nas prate unutra. Kako bi što lakše prebrodili i ovu zimsku alergijsku sezonu, donosimo savjete i trikove kako ublažiti simptome, te na što treba obratiti pažnju.
Jedan od glavnih faktora je vlaga
Prema istraživanju objavljenom u znanstvenom časopisu Frontiers in Environmental Science, jedan od ključnih faktora koji doprinose razvoju plijesni, grinja i drugih alergena unutar doma je povećana razina vlage. Grinje i plijesan mogu ne samo izazvati alergijske reakcije, već i dodatno pogoršati simptome bolesti poput astme, osobito kada je riječ o djeci ili starijim osobama. Kombinacija povećane vlage i grijanja prostora u kojem boravimo zimi stvara savršeno okruženje za razvoj niza mikroorganizama.
U istom istraživanu, navodi se kako stručnjaci preporučuju nekoliko ključnih stvari koje možemo napraviti kako bi ublažili simptome. Vlagu u prostorima bi trebali kontrolirati, te paziti na to da iznosi između 30 i 50 posto, što je optimalna razina za sprječavanje rasta plijesni i grinja. Prostore treba redovito provjetravati, čak i zimi, kako bi se smanjila koncentracija alergena. Važno je i brzo sanirati svako curenje vode, čistiti površine koje su sklone nakupljati vlagu, poput kupaonica i kuhinja, te ukloniti plijesan čim se počinje skupljati. Prema podacima iz istraživanja, razina alergena zimi može biti i do tri puta viša nego u toplijim mjesecima zbog smanjene ventilacije.
Što možemo učiniti?
Jedna od prostorija koja može izazvati mnogo problema alergičarima je spavaća soba. Kako bi ona radila što manje problema, preporučuje se da se koriste navlake otporne na grinje za jastuke, madrace i podloge. Posteljinu bi trebali mijenjati barem jednom tjedno, a prati ju trebamo na temperaturama višim od 54 stupnja, dakle, ciklus od 60 stupnjeva. Preporučuje se i da zamijenite vunene ili pernate materijale sintetičkim, što je češće moguće.
S podova bi, kao i u drugim prostorijama, trebalo ukloniti tepihe, budući da oni mogu u sebi sadržavati mnogo grinja i ostalih čestica. Ako već morate koristiti tepih, onda se preporučuje postavljanje tepiha s niskim florom, te često usisavanje usisavačem opremljenim HEPA filterom. Zavjese, koje svi rijetko mijenjamo i čistimo zbog prilično velikog napora tog posla, trebali bi mijenjati i prati češće.
U drugim prostorijama, poput dnevne sobe, preporučuje se zamjena namještaja od tkanine s onima od drva, plastike ili metala, gdje god je moguće. Ormare i površine redovito čistite od prašine i perite vodom, a povremeno provjerite ispod ormarića i elemenata skuplja li se gdje kakva voda. Hranu, uključujući hranu za kućne ljubimce, čuvajte u zatvorenim posudama.
U kupaonici su idealni uvjeti za stvaranje plijesni i grinja – površine su tople, a najčešće u prostoriji vlada velika vlaga. Kao i drugdje u stanu, preporučuje se izbacivanje tepiha, koliko god je možda hladno iz tuša direktno stati na pločice. Nakon uporabe tuša ili kade, obrišite ih ili osušite, a ako vam se plijesan već počela skupljati, uklonite je što prije moguće, prije nego što se proširi. Nemojte zaboraviti obratiti pažnju i na zastor za tuš, za koji vrijede ista pravila. Temeljito ga posušite nakon korištenja, a ako se na njemu počinje skupljati plijesan, odmah ga se riješite.
Općenito se preporučuje da vlaga u stanu ili kući bude ispod 50 posto, dok bi se temperatura trebala održavati između 20 i 22 stupnja. Tjedno čišćenje cijelog stana može znatnije smanjiti probleme alergičarima, posebice usisavanje i pranje podova, kao i brisanje prašine. Usisavanje možete i češće, budući da je lakše i brže od pranja podova.
Nemojte zaboraviti na četveronožne ukućane
Premda neke pasmine mačaka i pasa slove kao hipoalergene, odnosno, da ne izazivaju reakciju kod alergičara, ta tvrdnja naprosto nije točna. Alergijske reakcije na ljubimce uzrokovane su peruti, odnosno odumrlim stanicama kože koje sve životinje imaju – razlika je u tome što neki ljubimci proizvode više, a neki manje alergena. Preporučuje se da se ljubimce drži izvan spavaće sobe, a kada izađete iz kuće, valjalo bi zatvoriti njena vrata – svi dobro znamo da je gazdin krevet najudobniji kada gazda nije kod kuće.
Njihove omiljene igračke često perite, budući da su životinjski alergeni ljepljivi i zadržavaju se na površinama. Isto vrijedi i za njihov namještaj – krevetiće, hodalice i sve općenito sve dekice i podloge na kojima se zadržavaju. Redovito četkanje ljubimaca, ako je to previđeno za njihovu pasminu, uvelike može pomoći u smanjenju alergijskih reakcija, no kada to činite, valjalo bi nositi masku i četkati ih u otvorenim ili prozračnim prostorima. Dugodlaki ljubimci također mogu unijeti pelud tijekom sezona visokog peluda poput proljeća i jeseni.
Sustav za automatsko reguliranje vlage
Jedan od najefikasnijih načina za rješavanje problema s vlagom i prozračivanjem je ugradnja ventilacijskog sustava, koji osigurava stalan dotok svježeg zraka u prostoriju. I-vent ventilacijski sustavi održavaju optimalnu vlažnost prostora, 24 sata dnevno, bez potrebe za otvaranjem prozora. Time se omogućuje ventiliranje, uz zadržavanje temperature u prostoru. Rezultat toga je ušteda na grijanju zimi, a hlađenju ljeti, bez propuha, vanjske buke ili prašine. U radu je tih, poput šapta u daljini, dok godišnje potroši električne energije u vrijednosti od oko dva eura.
I-vent sustavi automatski odvode potrošeni zrak s neugodnim mirisima, kao i suvišnu vlagu i štetne čestice, a u prostor dovode svjež i filtriran zrak. Time se sprječava nastanak pljesni i pojava grinja, te onemogućuje stvaranje propuha i prodora buke. Cijeli sustav se bazira na načelu podtlaka. Sustav se sastoji od dovoda zraka koji osiguravaju stalni dotok svježeg zraka, ventilatora koji neprekidno odvaja potrošeni zrak iz prostorije, a ugrađeni su i senzori vlage i temperature, kojima je moguće regulirati potrošeni zrak s obzirom na potrebe.
Ovakav sustav omogućuje učinkovitu zaštitu od štete koju uzrokuju vlaga i pojava plijesni, drugim riječima, stvara se i održava optimalna razina vlage i omjer CO2, što dovodi do kvalitetnijeg zraka. Sustav se ugrađuje brzo, bez većih zahvata, pa je pogodan za ugradnju u bilo koje doba godine ili faze gradnje ili obnove. Pogodan je za novogradnje jednako koliko i za starogradnje, a ugradnja je gotovo bez prašine. I-vent nudi besplatne izvide, a montaža je dostupna na području cijele Hrvatske, a plaćanje je moguće do 36 beskamatno. I-vent ventilacijski sustavi su trenutno dostupni i s 30 posto popusta.
Sponzorirani sadržaj nastao je u suradnji Native Ad Studija Hanza Medije i i-Venta.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....