Kad su Amy Shakespeare i Mark Gordon, vlasnici nagrađivanog američkog arhitektonskog studija Shakespeare Gordon, kupili ovu zanimljivu kuću u povijesnoj četvrti Ditmas u njujorškom Brooklynu, znali su da se upuštaju u izazovan projekt. Velika, povijesna građevina tijekom svog života bila je podijeljena na mnogo manjih prostorija i mračnih, neudobnih prostora. Ipak, iznenadili su i sami sebe odlučivši svoj redizajn započeti u potkrovlju, odnosno od vrha prema dolje. Tako je prvo u tavanu nastao svijetli, atraktivni stan čije fotografije donosi novinska mreža v2com.
Tavani su često nedovoljno iskorišteni prostori u tradicionalnim domovima, a upravo su to "pravilo" Amy i Mark pokušali izazvati u preuređenju svoje kuće u četvrti Ditmas. Hrabre odluke u uvođenju široke palete boja i izbjegavanju nepotrebnih pregrada rezultirale su odličnim potkrovnim stanom, koji će diktirati i kasnija preuređenja na nižim etažama kuće.
Pomični krovni prozori sa solarnom kontrolom uveli su veliku količinu prirodnog svjetla i dodatnog zraka u ove prostore, a ploče od šperploče, osim za djelomične pregrade iskorištene su i za izradu ormara za pohranu, komode, polica za knjige, ali i stola za Markov kućni ured. Ove intervencije stvaraju lagan, prozračan prostor koji je elegantno savitljiv, s nizom suptilnih, kohezivnih ugrađenih dijelova koji podržavaju tu fleksibilnost.
Glavna spavaća soba u potkrovlju služi kao studija slučaja izbora koji karakteriziraju logiku dizajna ovog projekta: kohezivna, fleksibilna pozadina isprekidana naletima boja i definicijom koja pojačava funkciju. Glavni dio potkrovlja, koji se proteže cijelom širinom kuće, obložen je mješavinom bijelih obloga na donjoj strani krova i na krajevima zabata.
Monotonija u prostoru razbijena je uz pomoć velike klizne ploče u različitim nijansama crvene, dok je glavna kupaonica zapravo "potpis" Amyne i Markove filozofije dizajna koja podrazumijeva upečatljive boje i materijale koji privlače pozornost na određene elemente. Tuš kabina i trokutasta prizma uvučena ispod linije krova definirani su jarko žutim pločicama koje se dodatno naglase kad su okupane sunčevim svjetlom kroz krovni prozor.
Na drugim mjestima u kući, paleta boja visokog kontrasta uvedena je kako bi stavila različite naglaske na različite funkcije. U kuhinji su arhitekti standardne ormariće presvukli linoleumskim pločama jarkih boja i tako dobili uistinu jedinstven namještaj, a posebnu pažnju privlači i uzorak hrasta koji se "provlači" kroz mnoge dijelove doma pa tako, osim što obavija kuhinjske terrazzo pločice, naslanja se i na ugrađenu policu za knjige. Tako su kombinacijom boja i materijala ovi arhitekti postigli uistinu jedinstven ugođaj u malom tavanskom stanu jedinstvenog šarma koji može biti pravi "školski primjer" za bolje iskorištavanje ovakvog prostora.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....