U Hrvatskoj je, prema podacima prikupljenima početkom 2017. godine, 16,8 tisuća stambenih zgrada s četiri i više etaža bez dizala. U njima, procjenjuje se, postoji najmanje 160 tisuća stanova s približno 750 tisuća stanovnika.
U vremenu kad su te zgrade podignute u njih su se uglavnom useljavali mladi bračni parovi i djecom s neupitnom psihofizičkom sposobnosti. Danas je situacija bitno drugačija. U stanovima na višim katovima zarobljeni su ti isti ljudi, već u dubokoj starosti, kojima nedostatak dizala predstavlja velik problem. Stoga su HGK, Hrvatska udruga za dizala i Koordinacijski odbor društava i udruga HP i HT umirovljenika Hrvatske ponovno inicirali program Dostupnost do stana - ugradnja dizala u višestambene zgrade, koji bi se sufinancirao sa 85 posto bespovratnih sredstava iz fondova EU.
Podsjetimo, projekt je pripremljen još tijekom prošlog financijskog razdoblja EU 2014. - 2020., ali zbog samog kraja tog razdoblja tada nije mogao biti procesuiran. Ovoga puta dobili su zeleno svjetlo iz Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU te bi program trebao biti uvršten u programske dokumente za financijsko razdoblje 2021. - 2027. godine.
Građevinska dozvola
Na predstavljanju programske inicijative, održanom sredinom tjedna u HND-u, istaknuto je kako od ukupno popisanih 16,8 tisuća građevina u 20-ak posto neće biti moguće ugraditi dizalo iz tehničkih, građevinskih razloga, položaja građevine u odnosu na tlo, građevine pod raznim vrstama kulturne i spomeničke zaštite te nepostignutog dogovora između suvlasnika u građevini. Stoga se, istaknuto je, može računati s mogućnosti ugradnje 13,5 tisuća dizala koja se mogu ugrađivati s unutrašnje ili vanjske strane zgrade, a za velik dio takvih projekata nije potrebna građevinska dozvola, nego samo glavni projekt.
Provedenom anketom, poslanom početkom 2017., na 16,8 tisuća zgrada s četiri ili više katova bez dizala interes za ugradnju iskazalo je njih 10,5 tisuća. Iste su godine napravljeni i okvirni izračuni, prema kojima prosječna cijena za panoramsko ili unutarnje dizalo s pet stanica, minimalne nosivosti od dvije do četiri osobe, u građevini koja ima otvor za dizalo ili se taj otvor može prilagoditi za ugradnju, iznosi 250 tisuća kuna. Na taj iznos dodaje se još prosječno 100 tisuća kuna za uređenje pristupa i ulaza u građevinu. Na taj način utvrđeni su ukupni prosječni troškovi ugradnje dizala od 350.000 kuna. Uz udio 85 posto sredstava iz fondova EU, suvlasnici zgrada sudjelovali bi sa 15 posto vlastitih sredstava.
Ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Nataša Tramišak izjavila je kako su promišljali o tome kako ovoj programskoj inicijativi dati pristup fondovima EU.
Gradske subvencije
No, ujedno je pozvala i gradove da se uključe sa svojim programima i subvencijama, ne bi li se u što kraćem roku postigao što bolji rezultat.
Međutim, nekoliko je prepreka za realizaciju ovog programa, od suvlasništva, potrebne suglasnosti suvlasnika i financijskog stanja na pričuvi, preko prostornih i građevinskih ograničenja te zadiranja u arhitekturu zgrada do predviđenog izračuna cijedne, koja s obzirom na poskupljenje građevinskog materijala i radne snage vjerojatno neće pokriti iznesene troškove ugradnje. q
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....