U POSJETU

Dom akademske slikarice Nikoline Šimunović u Svetom Ivanu Zelini: Pogledajte kako je od vikendice stvorila predivno mjesto za život!

 Neja Markicevic/Cropix
Kuća za savršen "slow living" božićni ugođaj u dosluhu s prirodom

Na jednom od brojnih slikovitih brežuljaka okruženih idiličnim šumskim vizurama u Svetom Ivanu Zelini novi je dom akademske slikarice Nikoline Šimunović i njezine obitelji. Za to da dugogodišnji urbani život u Zagrebu prije dvije godine zamijene preseljenjem u obiteljsku vikendicu u Svetom Ivanu Zelini presudna je bila želja za "slow living" konceptom življenja, koji grad ipak ne može pružiti. Život u Zagrebu im je bio dinamičan, ali je u tom užurbanom tempu nedostajalo prostora i vremena za opuštanje i inspiraciju.

image

Akademska slikarica Nikolina Šimunović

Neja Markicevic/Cropix

Nikolina i njezin suprug Vlado uspjeli su od obiteljske vikendice stvoriti dom za svakodnevno življenje. Adaptacija kuće trajala je nekoliko mjeseci, s ciljem da prostor postane potpuno usklađen s njihovim osobnim potrebama i stilom života. Kuća je kombinacija modernog dizajna s vintage elementima, u kojoj svaki prostor ima jedinstvenu priču. Iako su intervencije u prostoru bile značajne, uspjeli su sačuvati puno starog namještaja, dok su novi elementi unijeli svježinu i funkcionalnost.

image
Neja Markicevic/Cropix
image
Neja Markicevic/Cropix
image
Neja Markicevic/Cropix
image
Neja Markicevic/Cropix
image
Neja Markicevic/Cropix
image
Neja Markicevic/Cropix

Uređenje je zahtijevalo dosta vremena, ljubavi i angažmana, a puno toga su napravili sami uz pomoć majstora. Proces je to koji još uvijek traje. I njihova djeca Nikola i Ela pomagala su u uređenju jer su i sami kreativni. Napravili su slike za svoje sobe, sami su birali boje zidova, a Nikolina i njezin suprug s guštom su obojili cijelu kuću. Ona ima oko 150 četvornih metara prostora dok se okućnica s prostranim dvorištem, voćnjakom i vrtom prostire na 1500 kvadrata.

image
Neja Markicevic/Cropix

- Prostor u kojem živim uvijek prilagodim sebi i svojim interesima, Unijela sam umjetnost i slike ne samo na zidove nego i u prostor, čineći ga osobnim i ugodnim. Za mene je bitno da prostor bude funkcionalan, ali i ugodan za boravak - kaže Nikolina.

Priroda joj je uvijek izvor unutarnje ravnoteže, a ovdje u srcu šume ima neograničenu priliku da je zaista doživi.

- Otkad živimo u Svetom Ivanu Zelini, jako puno smo na otvorenom, u šetnji sa psom Grisom, vozimo bicikle... Vikendom prošetamo kroz šumu do planinarske kuće Kladeščica. Živimo puno zdravije nego prije.

image
Neja Markicevic/Cropix
image
Neja Markicevic/Cropix
image
Neja Markicevic/Cropix
image
Neja Markicevic/Cropix

Dnevni boravak je najposebniji dio doma. On je središte obiteljskog okupljanja, a panoramski prozori omogućuju prekrasan pogled koji se mijenja iz dana u dan. Taj pogled obožava i njihov pas Gris, pa uživa sjediti na fotelji te promatrati dvorište i obližnju šumu. Središnji dio prostora čini kamin na drva, koji stvara ugodnu atmosferu, dok umjetničke slike i skulpture dodatno obogaćuju prostor. Zadržali su vintage fotelje koje su bile u kući prije adaptacije i savršeno su uklopljene u novi dizajn.

- Ovo je drugi Božić koji proslavljamo ovdje i svaka godina donosi novu čaroliju. Toplina doma i sve oko nas stvaraju osjećaj mira i sigurnosti. Kao obitelj zajedno stvaramo nezaboravne trenutke. Volimo ukrašavati okućnicu i kuću jer svaka svjećica, božićna kuglica i miris pečenih kolača čine prostor još ljepšim. Ako padne snijeg, to je prava zimska idila jer sve postaje tiho i bajkovito. Snijeg koji prekriva dvorište i grane drveća stvara posebnu čaroliju Božića, čineći ga još ljepšim i nezaboravnim - dočarava nam Nikolina božićni ugođaj u svom obiteljskom domu.

image
Neja Markicevic/Cropix
image
Neja Markicevic/Cropix
image
Neja Markicevic/Cropix
image
Neja Markicevic/Cropix
image
Neja Markicevic/Cropix
image
Neja Markicevic/Cropix

I kroz dekoracije nastoji u interijer unijeti elemente koji odišu toplinom i estetikom, ali su i na tragu održivosti. Koristi reciklirane materijale, ne samo svakodnevno nego i za sezonske dekoracije, pa tako i za Božić.

- Ove godine sam za božićne ukrase odabrala DIY pristup jer volim kreativnost koja nastaje iz nečega što bi možda bilo bačeno. Koristila sam kartonsku ambalažu za jaja jer je vrlo čvrsta i lako se oblikuje. Od nje sam izrađivala jelene, koristeći tehniku rezanja, slikanja i ukrašavanja, uz dodatak prirodnih elemenata poput suhog bilja, grančica, pa čak i malo zlatne boje za poseban blagdanski sjaj.

image
Neja Markicevic/Cropix
image

Neja Markicevic/Cropix
image
Neja Markicevic/Cropix

Drvo ima posebnu toplinu koja prostoru daje dodatni osjećaj doma i prirodnosti.

- Morali smo posjeći stablo lipe ispred kuće. Od panja sam napravila stol koji je ne samo funkcionalno nego i simbolično povezan s prirodom koja nas okružuje. Od cjepanica sam napravila skulpture anđela, čime sam željela unijeti aspekt duhovnosti u prostor.

Zanimljiv detalj u kuhinji je i herbarij na zidu iznad stola, koji su radili zajedno s djecom.

U kući prevladavaju zemljani tonovi. Prožimaju se vanjski i unutarnji prostor. Najprimjetnija je promjena na pročelju, što je promjena fasade od oker boje u antracit i daje kući poseban stilski ugođaj uz ciglu.

- Volim čari svih godišnjih doba, ali zima je nešto što mi u posljednje vrijeme posebno odgovara. Snijeg ima svoju posebnu moć, kad padne, sve se smiruje, zvukovi postaju tiši, a krajolik poprima bajkoviti izgled. Čak i golo drveće obavijeno maglom ima svoju ljepotu, gotovo mističnu. Svi ti detalji čine zimu posebnom. Božić je posebno vrijeme jer donosi dodatnu dozu topline i nježnosti usred hladnog zimskog razdoblja.

Jako puno vremena provodi u ateljeu koji se nalazi u sklopu kuće, što joj omogućuje da uvijek ima neposredan pristup svom radnom prostoru u okruženju prirode koja je inspirira i u umjetničkom radu.

image
Neja Markicevic/Cropix

- Ove godine ne priželjkujem ništa posebno za Božić, osim da ga provedem u krugu obitelji. Bitno mi je da smo zajedno i da uživamo u malim stvarima - dodaje Nikolina.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 20:39