Dinamična zagrebačka četveročlana obitelj uvijek je rado posjećivala Zadar i željela imati "nešto" u tom gradu. Obiteljsko nasljedstvo i jedan slučajni oglas na platformi za prodaju nekretnina bili su odlična odskočna daska koja je pomogla u bržoj realizaciji želje.
Danas vas vodimo u stan u jednom zadarskom novom naselju, u blizini prelijepih plaža, što je, priznaju vlasnici, bila dodatna motivacija za kupnju. Stan je površine 50 četvornih metara, s dva balkona koji gledaju na dvije strane svijeta što u svako doba dana omogućava da vlasnici imaju sunce ili hlad, ovisno o tome što žele. Pogled je i prema moru, što je dodatni plus za cijelu investiciju.
Kako su vlasnici poslom vezani uz Zagreb, ne mogu ovaj zadarski stan koristiti stalno, cijele godine. Zbog toga su odlučili da će stan većinom biti u turističkom najmu.
- Zato je bilo važno da oprema bude funkcionalna, oku dopadljiva, da zadovoljava uvjete kategorizacije turističkih objekata, ali i da se mi ugodno osjećamo kad budemo dolazili. Nakon velikog broja iščitanih odličnih recenzija i preporuka angažirali smo arhitekticu Mirelu Blažanović. Sretni smo što smo je našli i što je pristala odraditi posao. Mi bismo se izgubili u masi uzoraka, majstora, pločica, dimenzija namještaja, prilagođavanja tlocrta, tako da nas je vodila čvrstom rukom kroz nemirno more zvano projektiranje i uređenje interijera. Zahvalna sam joj na svakom brzom odgovoru izvan radnog vremena i bodrenju da ćemo zajedno uspjeti napraviti super sladak apartman koji nije isti kao mnogi koje ovih dana viđamo - priča vlasnica i dodaje kako je u trenutku kupnje stana postojao samo projekt, što im je dalo mogućnost intervencije u samom rasporedu.
Budući da su gradnju pratili od temelja, mogli su sudjelovati u nekim izmjenama, odabrati keramiku i sanitarije koji su bili u cjenovnom rangu koji je investitor ponudio, intervenirali su u pozicijama rasvjetnih tijela, prekidača i utičnica, a tlocrtnu dispoziciju kuhinje i kupaonice te instalacije prilagodili su svojim zahtjevima. Uglavnom, stan je dosta promijenjen u odnosu na zamišljeni tlocrt.
- Izmjenom tlocrta smo u ulaznom dijelu dobili veliki spremišni prostor koji je jako važan i pri najmu, ali i za našu obitelj. Od ulaza prema dnevnom boravku vodi dugačak hodnik koji smo zamislili i kao galeriju plakata izložbi koje se održavaju u Zadru. Imali smo sreću pa su djelatnice zadarskih muzeja bile toliko susretljive te nam poklonile plakate koji su jako lijepo oplemenili prostor, a i pružaju priliku turistima da vide što ovaj grad sve nudi. Vješalica i ogledalo, i to je to. Nema potrebe hodnik zatrpavati dodatnim namještajem. Iz hodnika se ulazi u prostor koji objedinjuje dvije funkcije: boravak i blagovaonicu. Bilo je izazovno pozicionirati sve potrebne elemente jer stan ima dvije velike staklene stijene prema terasi pa je bilo potrebno omogućiti nesmetan izlaz s obje strane - objašnjava vlasnica i ističe da je kuhinja malo sakrivenija, ali joj prozor daje prozračnost i veliku količinu svjetlosti.
Tlocrt nije bio zamišljen da bi udovoljio zahtjevima današnjih kuhinja, pa su napravili prodor u boravak i u niši dobili prostor za hladnjak i perilicu posuđa koja u zatečenom projektu nije bila planirana.
U hodniku koji vodi prema gospodarskom dijelu nalaze se dvoja vrata, jedna koja pripadaju spavaonici i druga su kupaonska. Može se reći kako je taj intimni dio ipak izoliran od bučnijeg dijela stana tako da ta razdvojenost osigurava veći mir i tišinu. Tlocrtna dispozicija kupaonice je dosta izmijenjena u odnosu na zamišljeni projekt. Ovakav raspored sanitarija i namještaja omogućio je veću protočnost i ljepši izgled, a punim pogotkom se pokazalo skrivanje bojlera koji nekako uvijek loše utječe na konačni vizual kupaonica. Na kraju, spavaonica je prozračna i svijetla, nije opterećena detaljima koji bi ometali nesmetan odmor. Stavljena je dosta neobična kombinacija boja: drvo uz plave, ružičaste i žute detalje.
- Stan je zanimljiv jer je većinom opremljen second hand namještajem s različitih platformi za prodaju rabljenih stvari. Neke komade mogli smo koristiti u obliku u kojem su i kupljeni, ali nešto smo bojali i prilagođavali ideji koja je zamišljena. Projektantica je dala minimalne i maksimalne dimenzije svakog komada, a mi smo vrlo uspješno pronalazili sve što je bilo potrebno. Zajednički smo donosile odluke i slagale mape kako bismo vidjele koliko jedan komad pristaje uz drugi. Ideja je bila držati se morskih boja što je tražilo ličenje, pa je namještaj vožen u Rijeku kod gospođe koja se bavi uređenjem starog namještaja. Boje smo odabirale u morskoj paleti: pijesak, more, nebo - kaže vlasnica i dodaje da je na pod odlučila staviti keramičke pločice jer su lakše za održavanje, dugotrajnije, a budući da se stan nalazi u Dalmaciji, nije bilo straha od hladnoće koja je ipak prisutnija kod keramike nego kod drvenih podova.
Zbog veličine stana, ali i uštede, odabrane su iste pločice u cijelom stanu. Nije imalo smisla "šarati" uzorcima i time vizualno cjepkati i smanjivati prostor. Osim toga, troškovi su manji jer se ostavljaju rezerve samo jedne vrste keramike koja je u tom slučaju i iskoristivija. Ubačen je i danas moderni terrazzo uzorak koji je upotrijebljen i u kuhinji i u kupaonici kako bi se vidjelo da svaki prostor pripada istom stanu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....