Ema Juretić (34), vlasnica brenda Dilemma Posters i Ivan Dilberović (39), grafički dizajner, posve su novi tip iznajmljivača u Hrvatskoj. Inovativni, s vizijom, potpuno posvećeni. Oni su, naime, vlasnici, bez sumnje možemo reći, jedne od najljepših malih kuća u Hrvatskoj, smještene u Jadranovu, mjestašcu pokraj Crikvenice. Sa samo 28 i 33 godine odlučili su se na kupnju mini zemljišta sa starom kamenom kućom i od početka su imali jasnu viziju što i kako žele tamo napraviti. Htjeli su, kako kažu, osmisliti modernu i originalnu kućicu za dvoje koja će ljudima koji borave ovdje ostati zauvijek u sjećanju. Kako bi to postigli, odlučili su se na tzv. full pristup i posvećenost. Paze na svaki, ali baš svaki detalj i to ide do te mjere da se čak bude u 5 ujutro kako bi svojim gostima (baš svakom od njih) ispekli domaći kruh i napravili svježe cijeđeni sok. Priznajte, koliko takvih iznajmljivača u Hrvatskoj znate? Ema i Ivan ispričali su nam priču o svojoj kućici u Jadranovu koja je divna, poput intimnog gnijezda, bijega od stresnog života i odmora koji možete provesti uz osobu koju najviše volite. Koja god ona bila.
- Koncept kućice za dvoje jako nas je privlačio, a ovo je bio projekt za koji smo se dogovorili da nećemo pristajati na kompromise. Na puno njih. Nikad nismo imali tendenciju kupiti niti graditi veliku kuću jer to nije naš đir. U trenutku kupnje površina kućice bila je samo 16 četvornih metara i bila je preslatka. Za tadašnje potrebe vlasnika i više nego dovoljno. To je prva kućica sagrađena u Havišću, vlasnik je bio arhitekt i zamišljena je kao vikendica za vlasnika i njegovu suprugu. Jako nam se svidjela njihova filozofija i priča koja prati kućica. Nismo ih, nažalost, imali priliku upoznati, no htjeli smo poštovati primarni cilj kućice. Nakon rekonstrukcije kuća je funkcionalna kao suvremena minijaturna oaza za kratki predah i mala kuća za odmor za dvoje - pričaju Ema i Ivan i otkrivaju nam da su staru kamenu kućicu u prvom redu do mora sa zemljištem platili 70.000 eura. Kažu da nisu ciljano tražili zemljište ili kuću, nego je to zemljište našlo njih. Zato je kupnja bila potpuno impulzivna odluka.
- Valja naglasiti da smo dotad u životu impulzivno kupili jedino gumene bombone. U svakom slučaju, tražeći nešto posve drugo slučajno smo ugledali oglas i odlučili nazvati i pitati smijemo li samo doći vidjeti kuću jer smo taman prolazili u blizini. Kućica nas je očarala i kupila, a dva dana poslije mi smo kupili nju - govore Ema i Ivan.
Na ulazu u kućicu, kada su prvi put došli, stajao je lijep željezni natpis na kojem je stajalo AB61. Na pitanje što to znači, objašnjeno im je, kažu, da je vlasnik Boris posvetio kuću svojoj ženi i sebi te je ručno izradio taj natpis koji predstavlja njihove inicijale, Ana i Boris, te godinu gradnje, 1961. Bila je to njihova kućica za dvoje.
- Točno smo u tom trenutku znali da će to (p)ostati ime naše kućice i da je njihova vizija ista našoj, stvoriti uvjete za savršen odmor i minijaturnu oazu: dvoje ljudi koji maksimalno uživaju u prostoru, prirodi, dobroj glazbi, miru, finoj hrani i piću, tišini i svojem društvu - pričaju.
Kućicu je projektirao arhitektonski studio Atmosfera, a nakon rekonstrukcije ona danas ima 45 kvadrata, kameni zidovi su zadržani i nose strukturu kako postojeće, tako i nove kuće. Postojeći dotrajali pokrov, grede, zidovi i drvena neprohodna streha zamijenjeni su novim betonsko-staklenim okvirom. Promjena je jasno naglašena i ukomponirana u logičan izričaj duha današnjeg vremena. Cijeli je prostor otvoren, jedina prostorija koja ima vrata je kupaonica. Iz svake prostorije puca predivan pogled na more.
Ema i Ivan kažu da su im za dovršenje ovog raja na zemlji trebale pune dvije godine.
Što se tiče namještaja, Emi i Ivanu bilo je važno da ga nema puno i da ne bude nametljiv. Dio namještaja stigao je iz Danske, dio iz Litve, dio je rađen po mjeri, dio su vlasnici osmišljavali i izrađivali sami, a dva, njima jako draga ručno rađena predmeta zadržana su od prvog vlasnika i restaurirana - natpis AB61 i podna lampa. Kuća ima i bazen koji cijeloj priči daje posebnu notu. Iako relativno mali, 6x3 metra, predstavlja hedonistički kutak koji nitko ne želi zaobići. Emu i Ivana pitali smo je li istina da gradnja bazena nije skupa kao prije i da bazen više nije luksuz koji si rijetki mogu priuštiti.
- Ne, iz našeg iskustva čak je skuplje nego prije. Novi materijali, nova tehnologija, dizalica topline. Sve to jako puno košta - tvrde i nastavljaju da je jedna od velikih vrijednosti kuće njezin divan pogled. Kućica je, naime, izvrsno pozicionirana na blago povišenoj poziciji u odnosu na more i plažu pa su ispred nje šumica i famozan pogled na more.
- Otvorili smo kućicu 1. svibnja i već smo tada počeli primati goste. A oni su oduševljeni! Nama je, pak, jako stalo da im pružimo što ljepše iskustvo, ali i interni sadržaj kad već fali onog drugog. Trudimo se i ništa nam nije teško. Zasad nam gosti kažu da im je najdraže to što smo dog friendly i što smo pazili na svaki detalj. Sve primijete i cijene. Napravili smo prekrasno, po narudžbi rađeno posuđe za kućicu. I dalje mnogi misle da smo zbog toga ludi, da to gosti ne zaslužuju i da će ga razbiti. Grozan sklop. A ono što mnogima nije jasno jest da zbog takvih stvari imamo mogućnost birati goste koji će nam doći i da to nisu gosti koji će razbijati i raditi štetu. Ciljamo na goste koji dijele slične vrijednosti koje smo pokušali implementirati s kućicom. Kuća nema televizor (svi su nas zbog toga proglasili ludima), no po nama, na godišnjem odmoru, uz staklenu stijenu od pet metara, prekrasan pogled i dobro društvo, suludo bi bilo gledati vijesti. Postoji filmsko platno i projektor koji je postavljen tako da se film gleda iz grijanog bazena ili iz kreveta, u vrijeme lijenih i sporih kišnih dana - kažu Ema i Ivan te otkrivaju da su već rezervirani do zime. Cijena noćenja je od 320 do 500 eura.