Ivana Borovčak Prša i Goran Prša žive u primorskom kraju, gradu Kastvu, no zaljubili su se u Gorski kotar još dok su im sinovi - danas 9-godišnjak, 15-godišnjak i 19-godišnjak - bili mali. Puno vremena provodili su u prirodi, ubirući razne plodove od kojih su izrađivali domaće sokove, likere, sirupe protiv kašlja... Tako se na jednom zajedničkom putovanju s obitelji Ćiković, na zimskim školskim praznicima s prijateljima iz vrtića najstarijeg sina, rodila ideja o gradnji dvije A-frame kuće za odmor u Gorskom kotaru.
- Nismo imali iskustva u turizmu, no prepoznali smo Gorski kotar kao destinaciju za cjelogodišnji turizam. Teren smo kupili prije četiri godine u mjestu Sunger, gdje nas je očarala netaknuta priroda, u daljini pogled na Risnjak te mjesnu crkvu i drvored stoljetnih smreka na terenu - opisuje Ivana Borovčak Prša koju su tratinčice na livadi, kao magistricu farmacije, inspirirale da kuću nazovu villa Bellis, što je latinska riječ za tratinčicu.
Projekt je napravio diplomirani inženjer građevine Dalibor Ćiković, a gradnja je trajala godinu i pol dana.
- Najveći je izazov bio naći radnike, tako da je puno posla odradio i moj suprug, profesor klarineta sa zaposlenjem u Glazbenoj školi I.M.Ronjgov u Rijeci, koji je često puta u ruke, nakon klarineta, ulovio bušilicu, čekić, pilu... te umjesto koncerata i gaža dogovarao poslove s majstorima, a sve to pod budnim okom voditelja gradilišta, Borena Ćikovića - prepričava.
Kuća ima 180 kvadrata, a prostire se na tri etaže. U prizemlju je veliki dnevni boravak, spojen sa kuhinjom i blagavaonicom u čijem je nastavku velika natkrivena terasa s roštiljem. S nje puca pogled na livade i brežuljke gdje se često vide srne. Spojena s dnevnim boravkom i s pogledom na Risnjak, nalazi se i spa zona s jacuzzijem i saunom te ležaljkama i sunčalištem.
U prizemlju je i jedna spavaća soba sa kupaonicom, toalet i ostava. Na katu su dvije spavaće sobe, također s pripadajućim kupaonicama, od koje južna, na prijedlog vlasnice, ima samostojeću kadu sa pogledom, čime se postignuta željena doza luksuza. Sjeverna soba uređena je, pak, u retro stilu: tu je Singerica Ivanine pokojne none koja služi kao postolje za umivaonik te stojnice iz ljekarne njezine majke, također magistrice farmacije.
- Stojnice su u prošlosti u ljekarnama služile za čuvanje supstanci za izradu lijekova - pojašnjava Ivana Borovčak Prša.
U potkrovlju je relaksirajuća zona s vrećama za sjedenje, ljuljačkom koja poziva na čitanje nekog dobrog romana, fitness kutak s podlogom za vježbanje te krevet na razvlačenje i igraća konzola za najmlađe.
Želja je bila da se kuća svakim detaljem uklapa u ambijent u kojem se nalazi. Tako interijerom prevladavaju prirodni materijali, ponajviše drvo, od boja bež, boja cigle, zelena, siva... te prirodne boje koje se stapaju sa okolišem. Ivani su u uređenju pomogle dobre prijateljice, a ona je, kako kaže, kroz ovaj projekt izašla iz svoje farmaceutske preciznosti i točnosti te uspjela otkriti vlastitu kreativnost i smisao za dizajn. Čak i zidove krase fotografije čiji su autori sami vlasnici. Ivana je sama pripremila i opise za službenu internetsku stranicu, s ciljem da svaki gost prepozna ljubav koju su utkali u svaki kutak ove kuće.
Zanimljivo je da villa Bellis, osim vlastite ljepote i prirodnih znamenitosti kraja u kojem se smjestila, nudi hrvatske autohtone proizvode i prirodnu kozmetiku, a sve to može biti začinjeno veselim notama klarineta, harmonike ili klavijature samog vlasnika, magistra muzike Gorana Prše.
- Gostima su prilikom boravka na raspolaganju istarska rakija i vino, cresko maslinovo ulje, međimursko bučino ulje, goranski med, hrvatska prirodna kozmetika.... Smisao je naše kuće svakom gostu pružiti odmak od stresa svakodnevnice, toplinu koju samo dom ima i probuditi želju da se vrati prvom prilikom. Sudeći po recenzijama gostiju, mislimo da smo na pravom putu… - kaže Ivana Borovčak Prša.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....