S potpisom riječkog arhitekta Ivana Juretića

Jajoliko sklonište za ptice i planinare na Učkoj prava je atrakcija!

 Javna ustanova Park prirode Učka

U petak, 30. lipnja, u Parku prirode Učka, svečano je otvoreno planinarsko sklonište naziva "Izvaljeno jaje u gnijezdu" i promatračnica za ptice "Kremenjak", novi projekt arhitekta Ivana Juretića. Sklonište je smješteno na slikoviti travnati planinski greben u blizini vrha Kremenjak, odakle se pružaju fascinantni pogledi na Kvarnerski zaljev i Istru.

Objekt ovoidne forme sastoji se od vanjske opne sazdane od suhih grana koja formom i materijalom podsjeća na gnijezdo unutar kojega je manja kompaktna jajolika forma objekta koja pak parafrazira raspuknuto, izvaljeno jaje. Sklonište je mali objekt površine oko 12 kvadrata, kapaciteta od 4 do 6 ležajeva, koje pruža dobru zaštitu od kiše i vjetra te omogućava siguran zaklon. Sklonište je realizirano u skladu s održivim načinom gradnje i ekološkim standardima, energetski neovisno, sa stvarnim i metaforičkim naglaskom na ekologiju, zaštitu prirode i klime.

image

Vizulizacija

Ivan Juretić/Javna ustanova Park prirode Učka

Projekt planinarskog skloništa i promatračnice za ptice “Izvaljeno jaje u gnijezdu” na Učki arhitekta Ivana Juretića, predstavlja koncept koji objedinjuje planinarsko sklonište i promatračnicu za ptice, čime se povezuju obilježja mikrolokacije projekta u zaštićenom području Parka prirode Učka. Naime područje južnog dijela Parka, u blizini vrha Kremenjak, karakterizira razvijena mreža planinarskih puteva, bogata ornitofauna i nedostatak planinarskih objekata. Projekt planinarskog skloništa/promatračnice usmjeren je prema širem krugu populacije, svrha mu je privući ljude u prirodu, poziv k dijalogu i identifikaciji s prostorom planine. Funkcijom skloništa omogućiti će sigurniji boravak u planini i privući planinare koji će sada lakše savladavati dugačku dionicu planinarskih staza, funkcijom promatračnice motivirati prirodoslovce i zaljubljenike u ptice, a svojim edukativnim aspektom školsku populaciju i širu javnost zainteresirati za teme planinarenja, boravka na otvorenom, te upoznavanja i proučavanja fantastične prirode koja nas okružuje.

image

Ivan Juretić, arhitekt

DAMIR SKOMRLJ/CROPIX

Park prirode Učka poznat je po svojoj ornitofauni – u Parku je zabilježeno preko 170 vrsta ptica, što gnjezdarica, što preletnica. Lokacija novog planinarskog skloništa smještena je na ruti preleta brojnih migrantskih vrsta, što je autoru poslužilo kao inspiracija i za arhitektonsku izvedbu i za dvostruku funkciju ovog planinskog objekta – uz primarnu svrhu planinarskog skloništa, ono će se koristiti i kao promatračnica za ptice. Između vanjske opne i samoga objekta smješteno je stubište kojim se pristupa terasi/krovu koji podcrtava funkciju promatračnice, s kojeg se pružaju pogledi na Učku, Kvarnerski zaljev, otoke Cres i Lošinj, te istarski poluotok. Vanjska opna od grana u jednoj mjeri skriva i objekt i promatrača, ali istovremeno nudi mogućnost pogleda prema van.

image

Vizualizacija

Ivan Juretić/Javna ustanova Park prirode Učka
image
Javna ustanova Park prirode Učka

Inače, Ivan Juretić arhitekturu je završio u Ljubljani, postdiplomski studij industrijskog dizajna u Milanu, a stolarski zanat naučio je, kako kaže, od nonića Dragana Juretića, inače stolara.

Važno je napomenuti i da je Hrvatska komora arhitekata (HKA) nagradila ove godine Hrvatski planinarski savez medaljom za inovacije i održivost u arhitekturi za tri planinarska skloništa arhitekta Ivana Juretića. To su sklonište Miroslav Hirtz na Bijelim stijenama i skloništa Šugarska duliba i Ždrilo na južnom Velebitu, koja su obnovljena i uređena ulaganjem i zalaganjem HPS-a i planinarskih udruga koja njima upravljaju, prema projektima i pod vodstvom arhitekta i graditelja Ivana Juretića.

Više informacija o ovom projektu možete saznati na www.pp-ucka.hr.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
18. studeni 2024 00:52