- Primarni materijali oblikovanja su beton, aluminij, staklo i drvo te se oni koriste dosljedno svojim tehničkim i oblikovnim karakteristikama. Crveni koloristički akcenti u stanu također su preuzeti iz originalnih kolorita građevine koje je uspostavio arhitekt Jelinek - objašnjava arhitekt Luka Cindrić.
Vlasnik stana je, saznajemo, mladi Zagrepčanin koji u stanu kratko bortavi jer često putuje. Upravo zbog toga, ističe arhitekt, kroz njihov inicijalni razgovor stan od 40 četvornih metara poprimio tipologiju "hotelske sobe" i u konačnici postao funkcionalno iskorišten prostor.
Jedna od glavnih karakteristika ovog stana je, nastavlja, južna vizura i panoramski pogled na Zagreb. Upravo su te karakteristike bile polazišna točka i prioritet pri projektiranju i samom preuređenju. Stan u potpunosti koristi svoju poziciju na višim katovima i kompletan unutarnji raspored podređuje tome. Kompletno ostakljenje pročelja omogućuje direktnu komunikaciju s okolnim kontekstom, čime se dodatno naglašava pozicija unutar niskog urbanog tkiva.
- Stan je funkcionalno podijeljen u tri cjeline: kuhinja s blagovanjem, dnevni boravak i spavaći dio te se nezavisnost svake od tih cjelina postiže uporabom zavjese koja se proteže cijelom tlocrtnom površinom. Zavjesa osim uloge podjele prostora također služi i kao zaštita od južnog sunca. Obilje dnevnog svjetla i otvoren pogled na grad iz svih dijelova stana čine ovaj prostor pravom malom wellness oazom unutar užurbane gradske vreve - objašnjava arhitekt Luka Cindrić i otkriva kako su mu vlasnici rekli da je njihov prvi susret s ovim stanom bio zapanjujuć jer je prostor bio u vrlo lošem stanju, vjerojatno zato što godinama nitko nije u njemu stanovao. Usprkos tome, pri prvom posjetu otvorene vizure i velika količina dnevnog svjetla ukazale su na potencijal lokacije te na kraju bile i razlog za njegovu kupovinu.
U ovom stanu jedan od najzanimljvijih detalja su fotografije na zidu Denija Horvatića, inače dobitnika nagrade Matina Viculin za suvremenu footgrafiju i prijatelja vlasnika stana. Denijeve fotografije odredile su i odabir rasvjete za stan jer su na tom mjestu pozicionirani reflektori koji stvaraju mali “muzej” moment.
Namještaj je neki prenešen iz starog stana, neki je novo kupljeni. Svaki komad namještaja ima neku svoju priču, tako je primjerice crveni Vitra slonić uspomena iz djetinjstva, a stakleni stol je odabran kroz šalu jer je u razgovoru bilo rečeno da bi bilo dobro da je veliki, ali najbolje nevidljivi.
- Proces preuređenja počeo je 2021. i trajao tijekom 2022. godine, usred pandemije koronavirusa. S obzirom na malu kvadraturu stana, osim klasičnih tegoba s kojima se svi susreću tijelom preuređenja, ovdje je također bila prisutna i činjenica da se izvođači u stanu nisu mogli preklapati i da je njihov raspored dolazaka bio nestabilan. Ukupno gledajući, to je oduljilo sami rok useljenja, ali s obzirom na okolnosti, rekao bih da je proces uređenja tekao i više nego zadovoljavajuće - ističe Luka Cindrić i za kraj naglašava kako projekt "093 - HYBRID HOTEL ROOM" poštuje i revitalizira naslijeđe razdoblja 70-ih godina prošlog stoljeća, kada je stambena arhitektura Zagreba doživljavala svojevrsni vrhunac. Projekt stvara funkcionalan prostor koji zadovoljava sve zahtjeve današnjeg života i prikazuje primjer suživota dvaju vremenskih epoha.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....