U Splitu, na Zapadnoj obali, prvi red do mora nalazi se atraktivan stan u koji vas vodimo. Vlasnici, arhitektica Helena Miler i njezin suprug Pero Krivić, odmah na početku razgovora objašnjavaju nam kako je u stanu odrađena temeljna i sveobuhvatna adaptacija.
Drugim riječima, svi nenosivi elementi su srušeni, ojačana je podna konstrukcija, ogoljeni svi zidovi, promijenjeni otvori i generalno tlocrt i funkcionalna dispozicija stana. Originalni tlocrt stana tako je obuhvaćao sljedeće prostorije: ulazni dio, kuhinju, dnevni boravak, smočnicu, tri spavaće sobe, kupaonicu i zatvorenu lođu. Vlasnicima raspored nije odgovarao zbog drukčijih životnih navika i svakodnevice pa su odlučili da će nakon adaptacije stan biti organiziran na sljedeći način: dnevni boravak i kuhinja postali su jedna otvorena prostorija, središnji dio stana kojem je pridodana i blagovaonica. Zatvorena lođa podijeljena je u dvije prostorije: dio je ostao u funkciji balkona, a drugi dio pretvoren je u radni kutak. Umjesto izvorne tri, novi tlocrt sadrži dvije spavaće sobe, a tu su još kupaonica i WC.
- Ukupno stan ima 85 četvornih metara plus 5 četvornih metara balkona, a ovim rasporedom smo suprug i ja više nego zadovoljni - ističe arhitektica Helena Miler i dodaje da bi renoviranje ovog stana najbolje mogla opisati kao “mirnu integraciju arhitektonskih elemenata u staru kamenu kuću, uz naglašavanje njezina prirodnog šarma”.
- Dizajn stana je zapravo vrlo jednostavan i nepretenciozan, ravnih linija, elegantne jednostavnosti i prirodnih boja koje ističu postojeće kamene zidove. Ideja nije bila natjecati se s prirodnom ljepotom okoline, već nadopuniti postojeće kamene zidove i stvoriti kohezivnu i mirnu atmosferu koja omogućuje da prekrasan pogled na more zauzme središnje mjesto. Jedan od najznačajnijih izazova renoviranja bio je kako optimizirati prostor da bi se u potpunosti iskoristila lokacija stana. Odluka je bila otvoriti prostor, maknuti pregrade, pustiti što prirodnije svjetlo i dopustiti da pogledi, povjetarac i miris mora dođu u svaki kutak stana - objašnjava Helena Miler i ističe da nakon što su uklonjene sve pregrade, dnevni dio je dobio dvoransku strukturu pa se pristupilo projektu tako da se tako ostavi i postave jednostavni samostojeći samostalni volumeni koji bi bili multifunkcionalni i služili kao kuhinjski elementi, smočnice i spremišta u hodniku. Ostali elementi namještaja također su razbacani, a raspored omogućuje više scenarija, što pridonosi uzbudljivoj atmosferi boravka u ovom životnom prostoru.
Što se tiče namještaja, govori arhitektica, on je promišljeno dizajniran i izrađen po mjeri, Tako, primjerice, sofa služi za tri scenarija i može obuhvatiti običnu popodnevnu kavu, obiteljsku filmsku večer ili večeru i druženje kao dodatak stolu za blagovanje.
- Gotovo sav namještaj dizajnirala sam sama i dala napraviti po mjeri: kuhinju, smočnicu, blagovaonski stol, regal za knjige i TV, balkonski namještaj, već spomenutu sofu i krevet. Ima i par komada s drugim potpisom, poput naslonjača naziva Shell chair, a rasvjeta je uglavnom Faro - nabraja vlasnica.
Fleksibilnost prostora ipak se najbolje može prepoznati u spavaćoj zoni, gdje je glavna spavaća soba projektirana kao prostrana svijetla zona s korisnikom u središtu, ali uz produženje samo jedne pregradne stijene i s već postavljenim podnim grijanjem i električnom instalacijom, lako se može postaviti dodatna soba.
Kako ništa ne bi narušilo jednostavan dizajn stana, jedini dopušteni uzorak u stanu bio je jedan od kamenih zidova, a sve ostale površine, uključujući microtopping podove, tretirane su jednobojnim bojama ili nježnim prirodnim drvenim uzorcima.
Podna rasvjeta odabrana je kako bi naglasila strukturu i grubost zidova i svodova, dajući mističan dojam noćnom okruženju. Jedini detalj koji se ističe je živa maslina stara deset godina kao središnji dio dnevnog prostora.
- Postojeći stan prije adaptacije imao je dugačku lođu, zatvorenu staklenim pločama s tri strane. Podijeljena je u dva dijela, jedan služi kao otvoreni balkon s pogledom na more, a drugi kao potpuno ostakljeni kućni ured okrenut prema vrtu. Taj dio renoviranja nekako je nama bio najvažniji zbog našeg načina života - objašnjava vlasnica i dodaje da je primarni cilj dizajna cjelokupnog stana bio u konačnici stvoriti elegantan i suvremen prostor s minimalističkim značajkama koje podižu povijesne kamene zidove, divan pogled na more i prirodno osvjetljenje.
Najzahtjevniji dio ovog projekta, kaže Helena Miler, bila je sama adaptacija tako starih kamenih objekta, što je uvijek dosta zahtjevan zadatak.
- To su stotinu godina stari kameni zidovi i drvene grede koje su uvijek pune iznenađenja. Neugodnih je bilo dosta, a najugodniji su bili, nakon skidanja stare žbuke, lijepi zidani lukovi iznad svih prozora i iznenađujuće veliki blokovi kamena u zidovima. Za razliku od kućica u Varošu, to je jasna potvrda da je ovo bila bogata kuća. Što se tiče interijera, najteža odluka bila mi je maknuti boravak iz ugaone prostorije s tri prozora. Tu odluka sam ipak donijela kako bih imala dnevni dio povezan s balkonom i još k tome veće površine. Rezultatom sam zadovoljna jer sam dobila vrlo atraktivnu spavaću sobu i svejedno pogled na jug i more iz čitavog boravka - smije se vlasnica i priznaje da joj je najdraži moment u priči pogled na more direktno iz kreveta i što je to prvo što vidi svako jutro.
- Generalno smatram najvećom kvalitetom to što sam uspjela prožeti svaku aktivnost u stanu s pogledom na more; i buđenje ujutro, i kuhanje za kuhinjskim otokom, i objedovanje za stolom, ali i sjedenje na sofi - zaključuje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....