Priča o ovoj tartufarskoj obiteljskoj baštini započinje davne 1932. godine. Tada je Pietro Černeka kupio svog prvog psa tragača Rena koji je s vremenom postao vrhunski tragač za tartufima i od tada već šest generacija ove obitelji gaji ljubav prema tartufarstvu, koje je ujedno oblikovalo njihov današnji dom. Malo mjestašce Žugani u srcu Istre, u samoj blizini Motovuna, lokacija je gdje spomenuta obitelj boravi već godinama, a nedavno su odlučili rekonstruirati svoju staru kuću i dograditi nove dijelove te su taj zadatak povjerili Studiju Perspektiva iz Poreča, dok idejno rješenje projekta potpisuje projektant Damir Berton.
Projekt
Vlasnici kuće Danijela i Marko Puh, ujedno i trenutačni vlasnici brenda Pietro & Pietro, zadnja generacija poznatih tartufara, bili su izrazito vezani uz staru kuću jer je Danijelin otac u njoj rođen, stoga su htjeli da projekt uključi obnovu stare kuće i da se nadograde novi dijelovi koji nose dušu nekadašnjeg prostora i filozofije njihove obitelji.
Prva stvar s kojom se susrećemo, a koja nas ostavlja bez riječi je predivna lokacija kuće, koja ima nestvaran pogled na istarske brežuljke, odnosno motovunsku šumu, a budući da je u procesu obnove ispred kuće postavljen i infinity bazen, dobivate dojam kao da ste zašli u neka toskanska luksuzna područja predviđena samo za snimanje holivudskih filmova. Više o procesu stvaranja ovog scenarija rekli su nam sami arhitekti.
- Objekt je razveden i rasprostire se na više nivoa jer je i sam teren u velikom padu. Rekonstrukcijom i novom dogradnjom, kuća sada ima 230 metara kvadratnih, a sastoji se od suterena u kojem je smješten dnevni boravak, koji je više kao prostorija s televizorom, tu se ujedno nalazi i mali šank sa spa zonom za masažu, koja je odvojena staklenom pregradom. U prizemlju se nalazi mini wellness s tušem i saunom, koji ima zaseban ulaz s terase. Međukat je glavni prostor za življenje, s kuhinjom i stolom za blagovanje i još jednim malim dnevnim boravkom. Sveukupno su tri spavaće sobe, jedna je u suterenu, druga je na međukatu, a treća na prvom katu - opisuje nam arhitektica Nina Čeak iz Studija Perspektiva.
Arhitektonski elementi
Što se tiče cjelokupnog koncepta, kompletna priča se vrti oko tartufa. Korišteni su isključivo prirodni tonovi, slični onima bijelog i crnog tartufa, a projektanti su se poigravali različitim teksturama kako bi unijeli dodatnu dinamiku u prostor.
- Koristili smo jednaku bež/sivkastu boju za podove, zidove, kamene zidove, drvene grede, betonske stropove i tako stvorili igru tekstura. U staroj kući, odnosno rekonstruiranom dijelu, pokušali smo zadržati sve postojeće arhitektonske elemente, počevši od kamenih zidova do starih kamenih okvira i malih niša. Prolaz gdje se novi dio stapa sa starim odlučili smo naglasiti suvremenim detaljem - crnim metalnim okvirom koji obuhvaća i stepenice. Dizajn svih unutrašnjih vrata je zapravo replika starih, koja su se nalazila u starom dijelu kuće - objašnjava Nina.
Interijer kuće većinom je dizajniran u modernom stilu s ponekim vintage komadima i detaljima.
- Podovi unutar kuće u društvenim zonama su microtopping, dok je u spavaćim sobama postavljen parket. Poigrali smo se raznim tonalitetima kod obrade samog drva prema paleti i teksturi tartufa; pa imamo svjetlije i tamnije, grublje i glađe - ističe arhitektica. Kombinacija modernog i starog proteže se i na eksterijer, koji u starim dijelovima ima tradicionalnu drvenu stolariju, dok novi dio ima velike otvore, stoga je stolarija aluminijska. Vanjskih zona ima više, od ljetne kuhinjice do zone za odmor uz bazen, ložište, natkriveni stol za blagovanje i zone za opuštanje na terasama spavaćih soba.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....