The weather outside is frightful, but the fire is do delightful, pjeva nam tiho Sinatra dok na pragu hiže Vesne i Branimira Farkaša otresamo neku ružnu kišu. Odmah na početku komentiramo kako je odlično pogođen trenutak našeg ulaska i opuštajućih tonova, no vrlo brzo shvaćamo da nije to samo trenutak nego da smo očito ušetali u Sinatrinu pjesmu. Kao hipnotizirani odmah odlazimo u salon i zavaljujemo su u udobnu sofu pokraj peći na drva pomalo nevoljni što smo došli raditi, a ne odmarati se u svom šarmu ove prelijepe hiže u Turopolju. Nestrpljivo ispitujemo vlasnicu Vesnu Farkaš kako je uspjela stvoriti takav interijer koji nas je razoružao na prvi pogled.
- Nema tu nekakve prevelike filozofije - skromno napominje Vesna.
- Kako je kuća iz 20. godina prošlog stoljeća, što je nekako blisko secesijskom razdoblju, odlučili smo se da je tako i uredimo. Nismo željeli previše ulagati, niti raditi neke velike izmjene u tlocrtu pa smo uglavnom sve sami radili - dodaje.
Saznajemo da je većina namještaja u prostoru ili restaurirana ili kupljena preko oglasnika ili na popularnom zagrebačkom Hreliću, barem što se tiče prizemlja. Potkrovlje je rezervirano za sinove i ono je obnovljeno u nekom sasvim drugačijem stilu te prilagođeno njihovim interesima i željama. Dok je potkrovlje zasjalo nekim suvremenijim detaljima, u prizemnom dijelu Farkaši nisu htjeli dirati zatečeno drvo, kako na podu i zidovima, tako i na stropu. Bilo je, naravno, potrebno neke stvari urediti i i zamijeniti zbog dotrajalosti, ali za to se pobrinuo suprug Branimir po Vesninom naputku pa je sam slagao pločice u hodniku i kuhinji, a kupaonicu je obložio u reciklirane drvene daske. Željeli su biti dosljedni u svakom djeliću uređivanja pa su se pobrinuli da svaka stvar koju unesu u kuću ima svoju povijest i stilom se uklapa s drugima.
- Različite se priče i dijelovi života vežu za stvari koje vidite: prekrasni starinski ormar koji nas je u hodniku dočekao i u jednom obliku odredio smjernice u uređivanju kuće. Sofa secesijskog stila na kojoj sjedite kupljena je preko oglasnika za poprilično skromnu svotu, neke od tepiha sam pronašla, neke pak kupila jeftino u Indiji, otoman sam naslijedila od obitelji, a klavir potječe iz Beča još iz 1927. i tu je zbog našeg sina - objašnjava nam vlasnica koja je i inače dizajnerica interijera pa nije ni čudno da je uspjela stvoriti takvu čaroliju. Našu fasciniranost zatečenim svakako pospješuje i božićno uređenje hiže. Ova kuća kao da je stvorena za promidžbu Božića, posjeduje jednu fotogeničnost modela koji odlično zna nositi ono što se stavi na njega, a u ovom slučaju su to Vesnini ručno izrađeni ukrasi.
Kao što kuća obiluje detaljima u namještaju, tako se za Božić nakitila i svakojakim detaljima poput vjenčića od borovih grana ili tradicionalno rađenih licitara koji su povješani po zidovima. Vlasnica inače u hiži održava i radionice za izradu božićnih ukrasa i kolača, ali nažalost ove godine su morale biti otkazane zbog trenutačne situacije. Ali to nije spriječilo dizajnericu da ukrasi svoj dom i pripremi pregršt tradicionalnih blagdanskih poslastica baš kako ona to voli. Sve smo ih isprobali, od medenjaka pa do ušećerenih jabuka, a Vesna nam je za neke otkrila i pokazala čak i kako se prave, ali to ćemo ljubomorno zadržati za sebe. Htjeli smo odnijeti i ukrase, pogotovo indijske ručno rađene kuglice i zvijezde od pliša, ali ipak smo se odlučili suzdržati jer Farkaši će tu provesti svoje praznike pa da nešto od ugođaja i njima ostavimo.
Osim što je ova turopoljska hiža kao stvorena za provesti blagdane u njoj, doznali smo i da ima puno zaljubljenih koje tu dođu izreći konačno da jedno drugome. Hiža zrači privlačnošću i zavodljivošću kakva se rijetko viđa pa nije neobično da neki u mirnu luku žele uploviti baš s te lokacije, a još kad se uzme u obzir prekrasna okućnica s obiteljski ručno rađenim mulićem na Odri te kućica na stablu, onda više niste u stanju odoljeti romantici svega što vas okružuje.
U jednom trenutku smo morali otići, ali s obećanjem da se vraćamo na proljeće da vidimo što će nam Vesna spremiti za uskrsne radionice i iznova provjeriti kako hiža živi u nekom drugom ruhu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....