Uvijek nešto može - i vrlo vjerojatno hoće - krenuti u krivom smjeru. No, kad pored sebe imate ustrajnu i odlučnu osobu koja projekt želi provesti do kraja upravo onako kako je zamišljen, svaki problem može biti riješen. Ili barem većina njih. Petra Zastavniković jedna je od onih dizajnera koji se ne ustručavaju štemati čak ni u novogradnji - kao da je riječ o potpunoj adaptaciji zastarjelog stana - uvide li neki nedostatak. Jedno takvo iskustvo podijelila je s nama.
Riječ je o uređenju stana na zapadnom dijelu Zagreba koji se pokazao kompleksnijim od očekivanog. Naime, prvi dojam ulaznog prostora novije zgrade nagovijestio je da se radi o visokoj kvaliteti gradnje, no prilikom samog uređenja prostora glavnim se izazovom pokazao elektroprojekt koji nikako nije odgovarao zahtjevima zamišljenog dizajnerskog rješenja pa je morao biti prilagođen.
- Stropovi i zidovi bili su puni šliceva, a koordinacija majstora izuzetno kompleksna kako bismo sve zadatke uspjeli smjestiti u dogovorene rokove - kaže Petra Zastavniković, vlasnica Studija za dizajn interijera Pure Line.
No, to ni približno nije ono po čemu ćemo pamtiti ovaj stan. U njemu vlada mistična atmosfera nalik Gotham Cityju.
- Da, inspiracija za uređenje stana bili su nam Batman i New York - kaže dizajnerica, dodajući kako je s klijentom od prvog kontakta razgovarala o tamnim bojama koje bi se oplemenile grubim strukturama, a jedna od želja bila je zidna dekoracija u crnim, sivim i bijelim tonovima među kojima se ističe jedna boja.
Stan se u originalnom tlocrtnom rasporedu sastojao od dnevnog boravka s blagovaonicom i kuhinjom, hodnika, dvije spavaće sobe te kupaonice, toaleta i terase. Prolaskom kroz ulazna vrata ulazilo se u blagovaonicu i dnevni boravak, što je dizajnerski bilo potrebno smisleno odraditi.
- Kako bismo vizualno odvojili taj dio stana, predložila sam izradu triju greda spojenih pod kutem od 45 stupnjeva, učvršćenih direktno pod strop bez vidljivih nosača. Neki bi rekli da nam je za to potreban mađioničarski trik, ali su majstori i za to pronašli rješenje - kaže Petra sa smiješkom.
U ulazni prostor smješten je četiri metra dugačak ormar s grigio ogledalom, s tim da je u cokl ormara smještena LED traka s paljenjem na senzor pokreta.
Petra ističe kako je želja bila razigrati cijeli interijer te čistim linijama dodati dinamiku. Stoga je predložila kombinaciju betona i sive kože. Tako je na glavnom zidu, koji dominira dnevnim boravkom, izvedena dekorativna tehnika Valpaint u izvedbi betona, a za kuhinjsku zidnu oblogu odabrana je soft tehnika Sabulador istog distributera. Dekorativnu tehniku u kuhinji su i lakirali kako bi vlasniku olakšali održavanje.
Zid uz kuhinju je akcentiran kožnim panelima Alphenberg krojenim u obliku heksagona koji su prostoru dodali potpuno novu dimenziju.
- Kad gledate zid, čini vam se da gledate cjelinu, a napravljen je od pojedinačnih heksagona složenih prema tehničkom nacrtu projekta te detaljno numeriranih kako bi slaganje bilo jednostavnije. Budući da se koža nalazi na akustičnom panelu, ovakav dekorativni element može montirati soboslikar ili bilo koji majstor koji se inače bavi montažom panela na zid - kaže.
Iako vlasnik u početku nije vidio tapete kao detalj svojeg doma, i one su pronašle svoje mjesto u interijeru: odabrane su tapete Magis Wall u izvedbi materijala "signature beauty" kako bi vizualno podsjećale na beton, a strukturom se odmaknule od dojma papira na zidu.
Što se tiče istaknute boje na zidnoj dekoraciji u prostoru dnevnog boravka, s obzirom na dominantnu, moćnu crnu nadograđenu grubim strukturama i istočnu orijentaciju stana, dizajnerica je odabrala žutu.
- Kako bismo dodali dašak New Yorka, pronašla sam sliku na platformi Shutterstock užurbanog dana na njujorškim ulicama za koju smo kupili prava korištenja te sam je odlučila odvojiti u dvije zasebne slike koje u biti funkcioniraju kao cjelina - pojašnjava te dodaje kako se pazilo na svaki detalj, pa je tako i vodilica zavjese mat crne boje, a za njezinu je izvedbu zaslužna ekipa La Casalinga.
Osim toga, u prostor je smješteno doista mnogo tehnike bez gotovo ijednog vidljivog kabela. TV jedinica posebno je zanimljivo dizajnersko i stolarsko rješenje.
- U sklopu ormarića omogućeno je spajanje tehnike unutar tri različita korpusa uz rešetkasta leđa elemenata sa svrhom hlađenja tehnike smještene u ormariću. Na frontu lijevih vrata elementa ispod TV-a stavljeno je grigio staklo kako bi se u taj dio smjestili svi aparati koji imaju potrebu komunicirati s daljinskim upravljačem, a kako s druge strane ne bi narušavali vizualni dojam prostora. Iza panela na koji je smješten TV kreirali smo ‘tunel‘ za prolaz svih kabela kako bi se neometano povezalo sve što je potrebno spojiti s TV-om - opisuje.
Čak 90 posto stana opremljeno je namještajem po mjeri, za što je zaslužan stolarski studio BK interijeri.
- Budući da se većina namještaja linijski prati u okvirima relativno neravnih zidova, radilo se o izuzetno zahtjevnoj montaži. Što se tiče samih drvnih materijala i dekora, za crnu je predložen Eggerov Perfect sense jer se radi o tvornički lakiranom materijalu deklariranom kao materijal na kojem ne ostaju otisci čiste ruke. Kako bi se tonovi uskladili, profilirane fronte lakirane su u RAL boju crnog Perfect sense materijala. Osim toga, kroz prostor sam provukla Fundermaxov drvni dekor koji se idealno nadogradio s parketom na podovima te Cleaf Ares nero u izvedbi imitacije crnog betona - kaže Petra, dodajući kako su blagovaonski stolci nabavljeni u Kult Homeu, a klub-stolići na Gnijezdo.hr.
Spavaćom sobom dominira crni ormar s mnogo prostora za pohranu i krevet koji je također izrađen po mjeri, s obzirom na to da je bio potreban madrac dužine 210 centimetara. Druga soba iskorištena je kao kućni ured.
- Budući da klijent, kada nije na službenom putu, radi od doma, težilo se postizanju funkcionalnog, ugodnog te poticajnog prostora. Radnom sobom dominira crni zid izrađen u rasteru dobiven spajanjem ravnih Kalcer štukatura, što nije bio nimalo jednostavan posao. Glavni dizajnerski zahtjev bio je spoj štukatura bez vidljivih spojeva: tek nakon što su štukature montirane, krenuli smo s farbanjem. Crna kao takva izuzetno je zahtjevna, pa smo posebnu pozornost posvetili bojenju kako u konačnici ne bismo imali kredanje crnog zida - kaže dizajnerica.
Dodaje da je na paralelni zid uklopljen ormar, a iznad njega su se poigrali s tri bijele iveral police na čeličnom nosaču plastificiranom u crno. Budući da je vlasnik želio radni stol s pogledom kroz prozor, letvičastim panelom na zidu i stropu napravljena je vizualna vertikala, a da je posve zadovoljan realizacijom govori i to da mu je upravo radna soba najdraži dio stana.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....