Kako sve potrebno za život smjestiti u 21 četvorni metar? Odgovor potražite u ovom primjeru izvrsno uređenog malog stana koji doslovno stane na jednu fotografiju.
Iako bi svojom površinom mogao biti spavaća soba u nekom većem stanu, dizajnerica je uspjela gotovo nemoguće. Smjestila je u malo kvadrata cijeli život mlade klijentice, i to uz minimalni budžet. Održavanje troškova na prihvatljivoj razini bio je glavni uvjet uređenja, stoga ne čudi da gotovo sav namještaj i dekor dolazi iz trgovine Ikea. Dodatnu uštedu je osiguralo zadržavanje podnih obloga zatećenih u stanu. Porculanske pločice u hodniku, kupaonici i kuhinji, laminat na ostalim hodnim površinama.
Glavni zahtjev klijentice je bio stvaranje dovoljno prostora za odlaganje odjeće i osobnih stvari. Također je bilo važno stvoriti svijetli interijer, koji pruža više udobnosti od onoga što se može očekivati od 21 četvornog metra. Zatečene bijele zidove dizajnerica je oživila terakotom, tirkiznom i zelenom bojom, i nije pogriješila. Boje su tu, ali kao mali naglasci, taman koliko treba.
Ono što iznenađuje nije samo mala površina stana, već funkcionalno kreiran skladišni prostor. Već na samom ulazu svoje dva sustava spremišta sukladna navikama i potrebama klijentice. Jednu polovicu čini sustav otvorenog tipa s policama za odlaganje, zidnim kukama i jednostavnom klupom za presvlačenje, koja olakšava svakodnevne akcije ulaska i izlaska, a presvlačenje i vješanje odjeće na jednom mjestu pomaže u održavanju stana urednim. Drugu polovicu čini garderobni ormar s ogledalom u punoj veličini, koje također vizualno prostor čini većim. Zatim slijedi ormar s nizom odlagališta skrivenih iza drvenih vrata, koji nije inferioran u odnosu na druge elemente već bojom i uzorkom drva čini skladnu cjelinu.
Osim kupaonice, ostatak dnevnog boravka u osnovi se može vidjeti na prvi pogled. Kuhinja smještena uz lijevi zid proširena je otokom/stolom u središtu čime je stvoren trokut u kojem je sva na dohvat ruke. Sudoper uza zid, prostor za pripremu u sredini, kuhanje desno i perilica posuđa, osiguravaju da se proces kuhanja obavi jednim pokretom ruke.
Šank je ovdje također zona između kuhinje i dnevnog boravka, što je za ovako mali prostor bolje rješenje od zidanja zida.
Za sobu je odabran višenamjenski namještaj: kauč danju, krevet noću, s udobnim madracem i spremištem ispod. Na zidu je od malih kutija za pohranu napravila personalizirani dizajn police za knjige, koja daje dinamiku prostoru.
Ni nasuprotni zid nije ostao prazan. Ima sustave spremišta otvoreno/zatvorenog tipa u 3 dijela i nudi dovoljno prostora za pohranu svakodnevnih sitnica.
Kao glavni dekorativni element ističe se slika iznad blagovaonskog stola koja prikazuje odsjaj maglovite šume na vodi i pejzažnog je formata, no na prijedlog dizajnerice postavljena je okomito na zid, čime je postignut željeni efekt.
Ako je dnevni boravak ujedno i spavaća soba, onda i perilica rublja može biti ispod umivaonika, zar ne?
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....