U poznatom beogradskom naselju Vračaru, u zgradi sagrađenoj 1974. godine, arhitektonska dizajnerica Marina Yurieva i njezin partner Alexey uredili su i opremili stan koji izgledom jako podsjeća na one iz razdoblja Jugoslavije.
- Stan je zadržao izvorni raspored, drvene podove, prozore i vrata. Površina mu je 88 četvornih metara. Ovo je stan koji unajmljujemo, ali to ne znači da smo htjeli pristati na dosadan i uniformiran stan koji nije po našem guštu. Živimo ovdje s našom mačkom i jako smo sretni. Stan je inspiriran jugoslavenskim dizajnom 60-ih i 70-ih godina. To se ne odnosi samo na arhitekturu i namještaj, već i na grafički dizajn tog vremena - rekla nam je Marina Yurieva i dodala kako je ovaj projekt napravila baš za sebe i svog partnera.
- Nazvala sam projekt prigodno Yugo-apartment jer je sve uglavnom inspirirano arhitekturom i originalnošću zadržanog tlocrta stana te mnoštvom elemenata koji su sačuvani iz tog vremena. Partner Alexey i ja smo ciljano tražili stan s nekim izvornim elementima jer uvijek i u svemu podržavamo očuvanje. U stanu ima dosta mjesta za nas dvoje i bilo je jako bitno da ga ne mijenjamo. Uvijek, u svakoj situaciji, razmišljam o održivosti. Ljudi često pri iznajmljivanju stana kupuju mnogo jeftinih stvari koje im nije teško baciti. To je za nas bilo neprihvatljivo - rekla je Marina i nabrojila prostorije u stanu. Tu je hodnik, dnevni boravak s blagovaonicom, kuhinja, spavaća soba, radna soba koja je postala kućni ured i kupaonica.
U stanu ima mnogo vintage namještaja pomiješanog s predmetima suvremenog dizajna. Neki miks koji baš dobro funkcionira zajedno.
- Skupljamo ploče pa je dnevni boravak organiziran za slušanje glazbe. U blagovaonici provodimo puno vremena razgovarajući i ispijajući kave. Kućni ured je za rad od kuće, crtanje skica i učenje jezika. Komadi namještaja i sitnice su uglavnom iz sredine 20. stoljeća, većinom su izrađeni od drva i pomiješani s modernim predmetima koje volim. Od materijala ističu se oni prirodni poput lana, pamuka i vune. Naglasak je na bojama, posebno tekstila te nešto namještaja, kao što je Artek Stool 60 Alvara Aalta i Vitra Evo-C stolac Jaspera Morrisona, te na dekorativnoj rasvjeti. Za sebe često kažem da sam ‘rođena u pogrešnom razdoblju‘. Volim također glazbu i modu 60-ih i 70-ih - otkrila je Marina i naglasila da namještaj odabirala kombinirajući nešto novo, nešto staro i nešto restaurirano.
- To je kombinacija svega. Na primjer, stolac u dnevnoj sobi i stolci za blagovanje nađeni su na ulici i restaurirani korištenjem vunenih tkanina. Za bazu rasklopivog kauča napravila sam novo sjedalo i naslon. Dio namještaja, poput radnog stola i kreveta, je iz Ikee - nabrojila je Marina i dodala da u svome stanu, kada je riječ o ‘definiciji klasičnog jugoslavenskog stana‘, ima blagovaonski stol, kredenc i vitrinu koje su vlasnici zadržali u stanu. Tu je i TV stalak ‘Mura‘ tvornice ‘20 oktobar‘ koji koriste kao ostavu u hodniku. Imaju i vlastiti vintage stalak za časopise, koji je dizajnirao Niko Kralj, a Marina je naglasila kako bi u privatnoj kolekciji voljela imati i njegov sklopiv stolac.
A koliki joj je bio budžet, pitamo za kraj.
- Teško je to pitanje, a dosta je predmeta rezultat višegodišnjeg sakupljanja. Sve u svemu, trudimo se ne trošiti novac na stvari koje nećemo moći ponijeti sa sobom kad se budemo selili jer je stan unajmljen. I uvijek pokušavam razmišljati o tome kako ne zagađivati okoliš nepotrebnim stvarima - zaključila je Marina kojoj su pratitelji na njezinom Instagram profilu komentirali kako su oduševljeni uređenjem stana i kako ih vraća u djetinjstvo ili ih podsjeća na stan u kojem su živjele njihove bake.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....