Mladi bračni par - magistar inženjer građevine i magistrica inženjerka agronomije, koja radi kao konzultantica za projekte EU i javnu nabavu - odlučio je investirati u nekretninu u Zagrebu za iznajmljivanje. Potraga za idealnom nekretninom, prisjećaju se, trajala je gotovo godinu dana. Obišli su više stanova, dok ih onaj površine od samo 34 kvadrata u Magazinskoj cesti nije osvojio. Bio je prostran, svijetao, orijentacije sjever - jug i na dobroj lokaciji, a nalazio se u zgradi iz 1930. godine koja nije stradala u potresu.
- Svidjela nam se mogućnost kreiranja prostora prema vlastitim željama, s obzirom na to da niti jedan zid u stanu nije bio nosivi, osim glavnih zidova i središnjeg stupa koji je ostao u cigli, pa smo vidjeli potencijal da kreiramo prostor na drukčiji način od onog kako je to 1930. godine napravljeno - pojašnjava vlasnica.
Potpuno renoviranje
Stan je, opisuje, bio useljiv, ali derutan, zbog čega su se upustili u potpuno renoviranje, ne bi li ostvarili željenu tlocrtnu organizaciju: open space koncept s dnevnim boravkom i kuhinjom te zasebnu spavaću sobu i kupaonicu. Dodatno su izveli i balkon.
- Prvo smo skinuli sve pločice u stanu, tapete i ogolili žbuku do cigle, zatim su počupane sve instalacije, onda smo sve unutarnje zidove, nenosive pregrade, srušili. U jednome dijelu stana smo skidali pločice, a u drugome parket i ostale slojeve poda. Zatim smo promijenili vertikale vode i kanalizacije koje prolaze kroz stan, provukli bužire i nove strujne kabele te ugradili novo digitalno brojilo - objašnjava vlasnica.
Puno truda i rada, nastavlja, uložio je i njezin suprug, koji je poslije redovnog posla odlazio u stan u poslijepodnevnim satima te izvodio radove. Među ostalim, čistio je, fugirao i premazivao stare cigle te istodobno zidao pregradni zid kupaonice, kuhinje i hodnika od ostatka starih ciglenih zidova koje su srušili.
- U starim građevinskim nacrtima zgrade prvotno je projektiran balkon koji nije izveden te smo mi odlučili to napraviti da bi stan dobio novu dimenziju. Probili smo zid na južnoj strani te, umjesto prijašnjeg prozora, naručili balkonsku stijenu i izveli balkon. Balkon je napravljen od metalne montažne konstrukcije i gleda na južno dvorište zgrade i zelenilo - kaže vlasnica.
Postavili su i novu stolariju s električnim podizačima roleta, ožbukali zidove i ugradili podno grijanje.
Sirovi materijali
- To je ispalo super za stan od 34 kvadrata jer nam je svaki centimetar prostora bio bitan da ne gubimo prostor na radijatore, a toplina poda i pločica od podnog grijanja dodatno daje neki fini ugođaj u stanu - kaže vlasnica i dodaje kako je na podno grijanje napravljen nivelirani pod na koji su postavljene pločice imitacije drva, a zid od spavaće sobe napravljen je od knaufa.
Nakon grubih građevinskih radova uslijedio je nešto lakši i ljepši dio - bojanje zidova, odabir namještaja, kuhinje, kupaonskih elemenata...
Ideja je, ističe vlasnica, bila zadržati dušu starog zagrebačkog građanskog stana u kompletu sa suvremenim uređenjem i namještajem. Interijerom tako prevladavaju sirovi materijali: cigla, žbuka, drvo, metal..., uz namještaj u antracit sivoj, bijeloj i crnoj boji.
Zanimljiva je kuhinja koja ulazi u boravak te se stapa sa zidnim elementima namještaja u boravku, dok se pomični stol, koji ima i ulogu šanka, može uvući u kuhinjsku radnu ploču ili izvući kao blagovaonski ili radni stol.
Pomoć mame arhitektice
- S obziom na malu površinu, odlučili smo iskoristiti svaki centimetar prostora. Cijeli je stan rađen tako da smo prostor i zidove prilagodili namještaju koji se kupuje gotov, primjerice hladnjak, perilica rublja, bojler...., dok je dio namještaja rađen po mjeri od hrasta, konkretnije kuhinja s elementima u boravku, stolić za kavu, noćni ormarići u sobi...
Većinom smo sve zajednički planirali, a suprug je nacrte pripremao u autocadu. Dodatno smo imali ‘joker zovi‘ arhitekticu, suprugovu mamu, za neke detalje - zaključuje vlasnica sa smiješkom. q
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....