U GOSTIMA

Nakon 17 godina života u stanu u Zagrebu, kupili staru kuću i imanje pored Ivanić Grada te ih preuredili u čarobno mjesto za život

 @_lu.mia_

Prije otprilike tri godine Mia i Tihomir odlučili su se upustiti u avanturu pronalaska idealnog zemljišta na kojem bi mogli napraviti vikendicu za svoju obitelj. Svaki slobodan dan sjeli bi u automobil i krenuli u istraživanje područja u kojem su željeli ostvariti svoje ideje. Iako su se u nekoliko navrata provezli pokraj svog sadašnjeg doma, tada im nije ni palo na pamet da bi tu nešto mogli stvoriti. Jedan sasvim slučajan oglas doveo ih je na lokaciju koja je u potpunosti bila zarasla u šikaru, grmlje i raslinje. Zapušteno zemljište bilo je tako ostavljeno posljednjih 10 godina, a na njemu se također nalazila stara hrastova kuća, tipična za Moslavinu, derutna i neodržavana, ali s velikim potencijalom. Vlasnici nam otkrivaju da je, unatoč svemu tome, susret s ovom lokacijom jednostavno bila ljubav na prvi pogled i oni su odlučili krenuti u svoju pustolovinu.

image
@_lu.mia_
image
@_lu.mia_
image
@_lu.mia_
image
@_lu.mia_
image
@_lu.mia_

U malom selu nedaleko od Ivanić Grada, uz spomenutu kuću i zemljište, Mia i Tihomir kupili su još nekoliko okolnih parcela i poljoprivrednih površina te počeli stvarati svoju priču na sedam hektara zemlje. Kuća, garaža, vrtna kućica, dvorište, staje, niz drugih nastambi za domaće životinje, povrtnjak, voćnjak i obilje cvijeća u samo tri godine oplemenit će zaboravljeni komad zemlje i oblikovati idilično imanje za šesteročlanu obitelj.

- ­Ja sam odrasla na selu u Slavoniji gdje je život uz domaće životinje, izlaske i zalaske sunca za mene bio obožavana stvarnost. Suprug je iz Zagreba, njegovi roditelji su također iz Slavonije pa nam odlazak na selo nije bio stran. Prije selidbe živjeli smo 17 godina u stanu u Zagrebu. Željela sam da moja djeca odrastaju na svježem zraku, travi, u prirodi i da uživaju u svim čarima prostranstva sela uz životinje. Cilj nam je bio odgajati ih i učiti kako raditi, izrađivati, uzgajati svoju hranu i svojim primjerom im pokazati da uvijek slijede svoje snove - kaže nam Mia.

image
@_lu.mia_
image
@_lu.mia_
image
@_lu.mia_
image
@_lu.mia_
image
@_lu.mia_

Prvi je plan bio zadržati staru kuću i urediti ju kao vikendicu da imaju gdje doći za vikend, a s vremenom graditi obiteljsku kuću. Međutim, nakon prvog vikenda provedenog na lokaciji vlasnici više nisu željeli otići natrag u grad te su se spakirali i odlučili početi svoj novi život na selu.

- Renoviranje kuće i okolnog zemljišta traje već tri godine. Uvijek se nešto nađe što se treba doraditi ili ušminkati. Također na cijelom imanju još uvijek traje sanacija, od gradnji nastambi, krčenja, gradnje ograde, završnih radova na garaži i ostalo. Sama sam cijelu kuću dizajnirala, a suprug je bio glavni za izvođenje radova. Radili smo svi. I mi i djeca. Sami smo bojili, krojili, izradili ogradu, postavljali zidne obloge i sve drugo što je bilo potrebno, ali najveću zaslugu pripisujem suprugovim zlatnim rukama. Vikendi, praznici i svaki slobodan dan pretvarao se u zajednički rad. Odličan stolar izradio je po mom nacrtu vrata, klizna vrata ‘barn door‘ i svu stolariju. Renovirali smo temelje, potkopali i upumpali beton, krovište, ugradili trostruka izo stakla, postavili keramiku na podove i podno grijanje sustavom na 24V aluminijskom folijom. Većinu radova koje nismo mogli sami odraditi radili su lokalni majstori koji su odradili odličan posao, a s vremenom smo postali i obiteljski prijatelji. Sada uz međusobno pomaganje dijelimo i znanja, povrće, jaja i ostale proizvode. Naši susjedi su stariji bračni par koji nam je postao obitelj, a djeca ih zovu bakom i djedom. Znanje starih ljudi, njihovo iskustvo i bezgranična pomoć svakako nas je puno toga naučila - opisuje Mia.

image
@_lu.mia_
image
@_lu.mia_
image
@_lu.mia_
image
@_lu.mia_
image
@_lu.mia_

Površina kuće iznosi 70 četvornih metara, koji se rasprostiru na dvije etaže. Prostor se sastoji od ulaznog hodnika, u prizemlju su smočnica, kupaonica, kuhinja, blagovaonica i dnevni boravak koji su spojeni u otvorenom prostoru, kat je uređen kao galerija za spavaći dio. Iako ova kvadratura može zvučati tijesno za toliko članova obitelji, vlasnici nam govore da većinu svog vremena provode izvan kuće pa je ovo za njih sasvim dovoljno. Prostorije za djecu, kao i dodatni sadržaji, ormari, spremišta, prebačeni su u garažu koja služi kao produžetak kuće i koja je još u završnoj fazi uređenja.

- Ideja za osmišljavanje ovakvog projekta došla je inspirirana željom za promjenom, iako posao koji nas je čekao oko kuće i okućnice nije izgledao nimalo lako. Zasukali smo rukave i bacili se kao iz padobrana u ovaj projekt te je on postao naše obiteljsko putovanje. Oživjeti nešto što je po mnogima bilo neizvedivo, spojiti rustikalno i moderno. Dati novu priliku. Pokušati oživjeti nešto što je otpisano. Prije samog uređenja obilaskom sela upijala sam tradicijski dizajn, izglede trijemova, rasporede pomoćnih zgrada na imanjima pa je tako sve to izraslo u spoj tradicionalnog i modernog stila uređenja. Željela sam da kuća odiše bjelinom i svježinom. Bilo mi je važno da ima puno sunčeve svjetlosti, što smo postigli velikom staklenom stijenom na istočnoj strani kuće, koja omogućuje poveznicu s okolišem u svim godišnjim dobima, s naglaskom na neprocjenjiv izlazak sunca. Također bjelina, neutralni tonovi kako bi stvorili opuštajuću atmosferu za odmor. Veselim se svakom godišnjem dobu jer tada u kući mijenjam, dodajem boje i dekoracije - opisuje nam vlasnica i dodaje: - Drvo, cigla i bijela boja prevladavaju u kući jer nose atmosferu topline, jednostavnosti i prirodnu ljepotu. Drvo je glavni materijal od kojega je sama kuća sagrađena. Krovne i stropne grede potpuno su renovirane i vraćen im je stari sjaj. Cigla je korištena kao temelj za izradu kamina oko peći koja je središte našeg obiteljskog okupljanja. Pogotovo u zimskim danima uz pucketanje vatre, gitare i toplinu.

image
@_lu.mia_
image
@_lu.mia_
image
@_lu.mia_
image
@_lu.mia_

Spomenuta bjelina i svježina nisu ostali rezervirani samo za unutarnji dio kuće. Kako je tradicionalno cijela kuća od drva, vlasnici nisu ni razmatrali ugradnju nekih drugih materijala za pročelje, a opet su mu htjeli dati osvježenje. Stoga su se odlučili dodatno ga izolirati kamenom vunom iznutra i izvana i na njega ugradili brodski pod, koji su obojili u bijelo kako bi mu dali trajnost i zaštitu. Ovaj naizgled vrlo jednostavan moment istaknuo je cijelu kuću kao pravu kraljicu posjeda, ali suptilno i na jedan vrlo romantičan način.

Osim same kuće vlasnike je čekao itekako zahtjevan posao uređenja okućnice. Govore nam da je to bio poseban izazov s obzirom na ogromno grmlje i korijenje koje je prekrivalo svaki kutak dvorišta, ali i cijelog imanja. Mjesecima su krčili, kopali i čistili, a puno toga je išlo poprilično sporo jer su većinu toga radili sami. Nakon što su se stvari posložile, vlasnici su osnovali i farmu na lokaciji, a zatim uskoro na nju doveli prve životinje. Trenutno imaju konje, dvije cure, Dunju i Zaru. Objašnjavaju nam da su željeli autohtonu hrvatsku pasminu konja pa je tako izbor pao na hrvatskog posavca. Konji potječu iz Posavine i uzgajani su generacijama te imaju duboke korijene u hrvatskoj povijesti. Osim mačaka i mačića, pasa zlatnih retrivera i japanske akite, nedavno su vlasnici s ceste spasili još jednog psa kojeg je pronašao njihov mlađi sin. Tu su još i domaće guske Suzy i Peppu, pekin patke, indijske trkačice i divlje patke. Na farmu su nedavno stigle i dvije male koze, jarići, sestre blizanke koje su se udomaćile skoro kao kućni ljubimci. Očekuje se uskoro i dolazak drugih životinja, a vlasnica nam otkriva da se posebno veseli kokošima zbog domaćih jaja.

image
@_lu.mia_
image
@_lu.mia_
image
@_lu.mia_
image
@_lu.mia_
image
@_lu.mia_
image
@_lu.mia_

Kako smo već spomenuli, tu je i povrtnjak na kojem vlasnici i njihova djeca svakodnevno nešto nauče, istražuju i ubiru plodove svoga rada. Mia nam kaže da je oduvijek voljela cvijeće pa je odmah, čim su kupili zemlju, posadila božure, uskoro slijedi sadnja tulipana, a vlasnica se također jako veseli skorom podizanju i širenju trajnih nasada voća.

­- Naš novi početak na selu donio nam je sve što smo željeli, mirniji, zdraviji život i na kraju dana osjećaj ispunjenosti. Najveći doprinos cijeloj priči jest to što mi i djeca živimo s prirodom, uzgajamo svoju hranu, učimo ih empatiji i brizi o životinjama. Kako sam ja inače fotografkinja, uživam fotografirati prirodu, životinje i svoju obitelj, njihove svakodnevne dogodovštine na imanju i beskonačnu ljubav. Ovdje je puno prilika za ‘uradi sam‘ projekte koje volim raditi, a također ih volim zabilježiti i podijeliti na svom Instagram profilu _lu.mia_ i tako ljudima približiti čari našeg seoskog života - zaključuje vlasnica.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
14. studeni 2024 09:15