Svjetionik ima ukupnu površinu nešto veću od 200 kvadrata, koja uključuje podrumsku etažu, tri spavaće sobe i kuhinju, a spiralnim se stepenicama pristupa svjetlosnom tornju, gdje je na poluetaži osmišljena i soba za djecu
Ljeto je na vrhuncu. Za mnoge to znači samo jedno: odlazak na more. I dok će neki birati popularne destinacije, gdje će uživati u vrevi koju donosi turistička sezona, drugi će tražiti mir i tišinu. Jadranska obala, dakako, nudi oboje: od atraktivnih lokacija “koje nikad ne spavaju” do malih, skrivenih mjesta u kojima se može uživati u svim blagodatima ljeta bez gužve na plaži, rivi, trgu...
Jedno je takvo mjesto i otočić Prišnjak prošaran suhozidima s ponekim borom i smokvom, koji se nalazi 300-tinjak metara od otoka Murtera. Za njega kažu da je najljepši među više od 200 otoka, otočića i hridi koliko ih je u murterskom arhipelagu. No, ovaj put se do otoka nismo zaputili radi njegovih prirodnih ljepota. Privukao nas je jedini objekt na otoku, danas namijenjen za najam.
Riječ je o svjetioniku Prišnjaku, koji je sagrađen daleke 1886. godine kako bi pomorci imali orijentir pri noćnom uplovljavanju u murterski arhipelag. Svjetionik je s vremenom automatiziran, no u međuvremenu je zapušten. Sve dok prije godinu, dvije nije dan u koncesiju s idejom turističkog razvoja. Uslijedilo je preuređenje i prenamjena u vilu za odmor, da bi lani napokon dočekao i prve goste. Edvin Šare iz studija El Rustico Zadar, koji je u suradnji s koncesionarima bio zadužen za dizajn i opremanje svjetionika, ispričao nam je sve o ovom projektu.
- Stari svjetionik bio je u dosta lošem stanju, ali su se novi “vlasnici” zaljubili u njega na prvi pogled. Prepoznali su ovu iznimnu lokaciju i odmah vidjeli potencijal svjetionika kao objekta za najam. Prenamjenom u turistički objekt morao se ispoštovati zatečeni raspored prostorija s nemogućnošću izmjene tlocrta, tako da je raspored ostao isti - kaže Edvin Šare, priznajući nam kako je projekt bio opsežan i zahtjevan jer je objekt dislociran od kopna, a rokovi su bili veoma kratki.
Građevinske radove izvodila je tvrtka Mavita servis, a odnosili su se na krovište i sve zidove. Mijenjale su se i instalacije, uređivala se podrumska etaža te okoliš.
Svjetionik ima ukupnu površinu nešto veću od 200 kvadrata, koja uključuje podrumsku etažu, tri spavaće sobe i kuhinju s blagovaonicom, a spiralnim se stepenicama pristupa svjetlosnom tornju, gdje je na poluetaži osmišljena i soba za djecu. Koncesionari su se odlučili za Ikeinu kuhinju, a uređenje svih ostalih prostorija prepustili su studiju El Rustico Zadar, u kojem je po mjeri izrađen i namještaj.
Budući da je svjetionik bio u rustikalnom stilu, želja je bila zadržati izvorne građevinske elemente te u interijer unijeti neke nove, moderne, ali s prizvukom Mediterana. Podovi su obloženi keramikom, a u podrumskoj etaži, koja je preuređena u vinski podrum industrijskog stila s primjesama rustikalnog, zadržani su kameni pod te divan cigleni strop. Izvorni kameni zidovi, po jedan u svakoj sobi, kombinirani su s obojenim zidovima, a najviše se ističe antracit boja. Namještaj je u spavaćim sobama u kombinaciji masiva hrasta i mat MDF-a, a na pojedinim se komadima ponavlja antracit boja uz plave i zlatne detalje. Rasvjeta je Moretti.
Okoliš svjetionika kaskadno je uređen i zoniran. Nekoliko je kamenih terasa: za sunčanje, za pripremu hrane i objedovanje, za uživanje u jacuzziju, za osamu... Dodatni je adut terasa ispred divnog vinskog podruma s očaravajućim pogledom na Kornate.
Sam objekt energetski je neovisan, sa solarima i agregatima, a prikuplja se i kišnica.
Inače, u Hrvatskoj je nekoliko svjetionika u kojima se može noćiti, a svaki nudi jedinstvenu atmosferu i zanimljive povijesne priče. Tako i otočić Prišnjak ima svoje legende. Jedna od njih kaže da je pedesetih godina 20. stoljeća trudna svjetioničareva žena dobila prijevremene trudove. Muž ju je posjeo u lađu i zaveslao prema Murteru.
Međutim, more je bilo jače od veslačeve snage i dijete se rodilo u lađi. Legenda kaže da su mu dali ime Jadran, a kao mjesto rođenja upisano je Prišnjak - Murter.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....