Na površini od 36 četvornih metara vlasnica je smjestila sve što je potrebno za ugodan boravak četveročlane obitelji.
Kuća je mala, ali je svaki kvadratni metar pažljivo korišten. Visina je prilikom gradnje malo podignuta, pa je na galeriji iznad kuhinje postavljena spavaća soba. Vlasnici je bila važna prirodnost, a u skladu s drvenim građevinskim materijalom, pod i okviri prozora također su drveni. Za izolaciju je korišteno pluto, dok su boje ekološki prihvatljive.
Ova kuća od drva ima skromnu površinu od 79 četvornih metara s natkrivenom terasom. Međutim to nije spriječilo dizajnericu da interijer učini ugodnim za boravak svoje obitelji, supruga i dvije kćeri. Kuća ima sve važne funkcije: udobnu kuhinju i blagovaonicu, spavaću sobu na galeriji, kupaonicu, saunu, spremišta i prostranu natkrivenu terasu.
"S obzirom na to da je kuća izrađena od drva razlikuje se od klasične gradnje u nekoliko specifičnih sigurnosnih zahtjeva, a odnose se na vodoopskrbu i kanalizaciju. Naime, potrebno je koristiti plastične cijevi, kako bi se spriječilo stvaranje kondenzata i zaštitile drvene površine od visoke vlažnosti. Također ako planirate postaviti skriveno električno ožičenje, onda ga treba montirati u posebne metalne čahure ili cijevi", savjetuje dizajnerica.
Ova tipična prizemnica ima visinu stropa dva metra. Natalija je povećala visinu za dva trupca kako bi organizirala mjesto za spavanje iznad kuhinje, dok je strop u dnevnoj sobi ostavila otvoren.
Nakon izgradnje kuće ostalo je dosta građevinskog materijala pa su od njega sami počeli izrađivati namještaj i detalje interijera.
“Bili smo nezadovoljni građevinarima: gradnja je kasnila, čekali smo šest mjeseci samo da dođu postaviti krov i podove”, rekla je te dodala kako su ostatak odlučili učiniti sami.
“Za mene je najvažnije okruženje. Ne razumijem ljude koji za drvene kuće koriste plastične prozore i laminat. Za mene je to neka vrsta disonance. Čak sam odabrala izolaciju od pluta, drvene prozore i drvenu ploču na podu. Impregnacija i boja ekološki su prihvatljivi. Da, skuplje je od konvencionalnih materijala, ali za mene je to bilo važno - rekla je Natalija.
Vlasnici su većinu sustava za pohranu izradili vlastitim rukama: to nisu samo tradicionalni ormari, već i niše u kosinama krova. Dizajnerica priznaje da se gosti često pitaju kako sve stane u takav prostor.
Namještaj u kući izrađen je ručno, po narudžbi ili kupljen u Ikei, poput, kuhinje, ormara i komode u hodniku, kao i sofa - za nju su sašili navlaku od kvalitetnog štofa.
"Kada putujem, ne kupujem suvenire, ali volim donositi korisne stvari kao što su tanjuri i zdjele za salatu, nešto što će me veseliti svaki dan i što mogu koristiti. Tako je nastala zbirka tanjura na zidu: iz Italije, Francuske, Japana, Vijetnama. Antikni pribor za jelo pronašla sam na web stranicama europskih buvljaka. Ručke na ormarićima u tuš kabini izrađene su od vulkanske stijene, a pronađene su na Santorini plaži. Izbušili smo rupe u njima i pretvorili ih u ukrasni element”, rekla je dizajnerica.
Cijeli projekt vlasnike je koštao 47.000 eura. Okvir kuće s temeljima je 15.000 eura, a isto toliko je potrošeno na opremanje: namještaj, opremu i dekor. Gruba završna obrada koštala je 6 tisuća eura, a peći, kotlovi, grijanje, vodoopskrba, elektrika gotovo 11 tisuća eura.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....