TOPLI MINIMALIZAM

Ovog vikenda posjetili smo 95 kvadrata velik potkrovni stan na istoku Zagreba koji vrvi zanimljivim rješenjima. Kako se vama sviđa?

 Vedran Peteh/Cropix

Baarg studio je arhitektonski studio iz Zagreba koji je 2017. godine, nakon više godina rada u struci, osnovao arhitekt Grigor Bartolec. Ovoga puta pokazao nam je kako je uredio stan u istočnom dijelu Zagreba, neto površine 95 četvornih metara. Stan se, objašnjava Bartolec, nalazi u potkrovlju višeobiteljske stambene zgrade, a vlasnici su obitelj s dvoje djece.

image

Arhitekt Grigor Bertolec iz studija Baarg

Vedran Peteh/Cropix
image
Vedran Peteh/Cropix
image
Vedran Peteh/Cropix
image

Open space se otkriva tek prolaskom ulaznim prostorom i otvara se u punoj visini s velikim krovnim prozorima, a pun je prirodnog osvjetljenja.

Vedran Peteh/Cropix

- Zadatak ovog projekta bio je projektiranje i interijersko uređenje potkrovlja ispod dvostrešnog kosog krova višeobiteljske stambene zgrade. Početna točka bio je potpuno neuređen prostor (Rohbau) golih vanjskih zidova, s armiranobetonskom pločom bez slojeva poda, a nije bilo ni pregradnih zidova, krovišta i toplinske izolacije. Jedini izvor prirodnog svjetla činila su dva prozora i manja staklena stijena koja vodi na balkon. Prostor su dodatno definirala četiri postojeća armiranobetonska stupa i postojeći dimnjak u prostoru - opisuje Grigor Bartolec i dodaje da je projektni program predviđao stvaranje funkcionalnog i estetski privlačnog stambenog prostora s ulaznim prostorom i walk-in garderobom, tri spavaće sobe, kupaonicom, dodatnim zahodom te otvorenim konceptom dnevnog boravka, blagovaonice i kuhinje. U planu je bila i mala biblioteka kao prostor za opuštanje i inspiraciju.

image
Vedran Peteh/Cropix
image
Vedran Peteh/Cropix
image
Vedran Peteh/Cropix
image

Izazovi u projektiranju proizlazili su iz postojećih strukturnih elemenata, odnosno pozicije stupova, dimnjaka i prozora, što je istovremeno bilo ograničenje, ali i smjerokaz za nestandardna rješenja.

Vedran Peteh/Cropix

- Izazovi u projektiranju proizlazili su iz postojećih strukturnih elemenata, odnosno pozicije stupova, dimnjaka i prozora, što je istovremeno bilo ograničenje, ali i smjerokaz za kreativna i nestandardna rješenja. Projekt je kombinirao arhitektonsko i interijersko promišljanje. Tlocrtna dispozicija pažljivo je oblikovana kako bi prostor maksimalno iskoristio prirodno svjetlo i omogućio fluidnost kretanja, dok su materijali, boje i teksture pomno odabrani kako bi stvorili ugodan, topao ambijent. Spojem arhitektonskih i interijerskih rješenja, nekad nefunkcionalno potkrovlje pretvoreno je u moderan i praktičan dom, prilagođen suvremenom načinu života - dodaje arhitekt.

Vlasnici su mu na početku rekli svoje želje. Prije svega, prostorije koje stan mora imati te želju da interijer u konačnici ima ‘wow efekt‘. I veliku kutnu sofu.

image
Vedran Peteh/Cropix
image
Vedran Peteh/Cropix
image
Vedran Peteh/Cropix

- S moje projektantske strane uvijek imam neke osnovne postavke pri projektiranju. U svom pristupu projektiranju i dizajniranju uvijek krećem od ideje da stvaram život, a ne samo prostor. Kod projektiranja kuhinje, na primjer, projektiram pripremu ručka, a kod projektiranja boravka druženje. Tlocrt mora biti funkcionalan, a svaki aspekt prostora osmišljen tako da podržava način života i potrebe onih koji će ga koristiti. Kako bih to postigao, važno mi je dobro upoznati investitore. Samo razumijevanjem njihovih navika, želja i vizija se mogu stvoriti rješenja koja su doista prilagođena njihovu životu i svakodnevici - naglašava arhitekt Bartolec i nastavlja kako završna faza, dizajn interijera, koji uključuje odabir boja, materijala i tekstura, za njega proizlazi kao prirodan nastavak prethodne faze arhitektonskog projektiranja. Dizajnerska rješenja nadograđuju osnovne ideje i projektni zadatak koji je definiran na početku procesa. Ako ta povezanost izostane, ističe, to mu je jasan znak da se treba vratiti korak unatrag i doraditi početne faze kako bi postigao sklad i koherentnost projekta.

Ovaj se stan sastoji od ulaznog prostora s walk-in garderobom, male biblioteke, triju spavaćih soba, kupaonice, dodatnog zahoda te otvorenog prostora dnevnog boravka, blagovaonice i kuhinje. Željeni stil interijera bio je, otkriva arhitekt, topli minimalizam.

image
Vedran Peteh/Cropix
image
Vedran Peteh/Cropix
image
Vedran Peteh/Cropix

- S obzirom na to da je prostor prilično "razveden i razigran", s vidljivim konstruktivnim elementima krova, odabrana je mirna i elegantna monokromna shema s toplim materijalima kao osnovom. Podovi su obloženi parketom, uključujući i kuhinjski dio. Sanitarije su potpuno obložene off bijelim pločicama, dok su zidovi i krov u kremastoj bijeloj boji. Uključuju i postojeću drvenu konstrukciju krova koja je "šlampavo" obojena. Zidovi i strop ulaznog prostora te biblioteke obrađeni su u tamnoj, gotovo crnoj boji u limewash tehnici, čime se stvara suptilan kontrast i dodatna dubina prostora - opisuje Grigor Bartolec.

Svi ormari i police, ogledala u kupaonici i zahodu rađeni su, saznajemo, po mjeri, a mobilijar je kupljen novi. Nema tipičnih dizajnerskih komada, ali se mogu izdvojiti prekrasni komadi poput Dedo Lounge Chair proizvođača Gazzda (u biblioteci) i podna svjetiljka Post Floor Lamp proizvođača Muuto (u dnevnom boravku). Tu su i umjetnička platna koja su djelo umjetnice Klaudije Jurić (Sanora art) i rađena su baš za ovaj prostor.

image
Vedran Peteh/Cropix
image
Vedran Peteh/Cropix
image

Ovaj se stan sastoji od ulaznog prostora s walk-in garderobom, male biblioteke, triju spavaćih soba, kupaonice, dodatnog zahoda te otvorenog prostora dnevnog boravka, blagovaonice i kuhinje.

Vedran Peteh/Cropix
image
Vedran Peteh/Cropix
image
Vedran Peteh/Cropix
image
Vedran Peteh/Cropix

- Otvaranje ulaznih vrata i pogled na tamni limewash zid s kompozicijom koju čine naslonjeno ogledalo i sideboard konzola sa suhim cvijećem trenutak je koji vrijedi ponavljati i ponavljati. U središtu otvorenog prostora je arhetipsko ognjište, odnosno kamin na drva, otvoreno na tri strane, što izgleda impresivno. Tu se nalazi manji ulazni prostor koji funkcionira kao međuprostor između stubišta i prostora stana te onemogućava pogled u stan sa stubišta. Ulaz je obojen vrlo tamnom, gotovo crnom limewash bojom s bibliotekom kod ulaza te su oba zamišljeni kao intimniji, manji i niži prostori. Open space se otkriva tek prolaskom ulaznim prostorom i otvara se u punoj visini s velikim krovnim prozorima, a pun je prirodnog osvjetljenja. Trenutak ulaska zamišljen je kao trenutak prostorne senzacije i kao svakodnevna radost pri ulasku u dom - govori arhitekt i dodaje da je otvaranjem krovnih prozora i ulaskom prirodne svjetlosti prostor oživio. Privatni dio stana odvojen je od otvorenog prostora staklenom stijenom i zavjesom koja daje mogućnost otvaranja ili zatvaranja tog dijela, ovisno o načinu korištenja. U glavnu spavaću sobu ulazi se izravno iz open spacea, čime se tijekom dana i otvaranjem vrata ona pridružuje tom prostoru i dodatno se osvjetljava prostor. Biblioteka je smještena na strani prema stubištu, točno na mjestu gdje se na stubištu nalazi prozor. Stoga je na toj poziciji otvoren prozor s mutnim staklom koji omogućava u isto vrijeme i privatnost u stanu i dodatno osvjetljenje.

image

Stan je projektiran s mišlju fleksibilnog korištenja i prilagođavanja trenutačnom načinu korištenja.

Vedran Peteh/Cropix
image
Vedran Peteh/Cropix
image
Vedran Peteh/Cropix
image
Vedran Peteh/Cropix
image
Vedran Peteh/Cropix
image
Vedran Peteh/Cropix
image
Vedran Peteh/Cropix
image
Vedran Peteh/Cropix
image
Vedran Peteh/Cropix

- Stan je projektiran s mišlju fleksibilnog korištenja i prilagođavanja trenutačnom načinu korištenja. Otvoreni prostor je centralno pozicioniran i prema njemu se mogu ostali dijelovi stana otvoriti ili zatvoriti. Ako se, na primjer, zavjesa prema spavaćem dijelu otvori i ako se vrata kupaonice, soba i roditeljske sobe otvore, cijeli prostor stana postaje jedan prostor, a open space biva osvijetljen sa sve četiri strane svijeta i preko krovnih prozora, a kretanje Sunca tijekom dana konstantno mijenja dojam i osjećaj prostora - zaključuje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
06. siječanj 2025 13:20