Kuća ili skrovište, ili možda svetište, termini su između kojih se premišljamo dok pokušavamo donijeti ispravan sud o ovom staništu. Arhitektonski ured Mauricio Ceballos X Architects - mcxa.group koji su i projektirali ovaj intrigantni projekt pod nazivom Casa Mague, bili bi jako zadovoljni ovim našim nedoumicama jer kako saznajemo to im je i bila prvotna ideja, implementirati svaki od ovih pogleda u samo jednu građevinu.
Tehnički rečeno – kuća - je smještena u području bogatom poviješću u Malinalcou, Meksiko, na površini od 270 metara kvadratnih. Građevina se nalazi na padini brda uz jednu od tri monolitne svjetske piramide, u blizini astečkog ceremonijalnog središta, a okružena je raskošnom vegetacijom, ono što bi mi možda nazvali i prašumom. Saznajemo kako su klijenti to mjesto pažljivo odabrali zbog njegove jedinstvene mikroklime i velikih stabala.
S obzirom na lokaciju i zaštićenost cijelog područja arhitekti su se našli pred nekoliko pitanja prije samog početka projektiranja. Jedno od prvih je bilo kako stvoriti konstrukciju koja govori suvremenim jezikom u predhispanskom kontekstu i kako ju stopiti s prirodnim i kulturnim okolišem poštujući pripadajuću vegetaciju u potpunosti. Drugo pitanje s kojim su se susreli jest kako stvoriti fleksibilan i bezvremenski dom, a na samom kraju su se upitali kako razviti konstrukciju koja zapravo oponaša prirodu.
Ova pitanja su bila nit vodilja u stvaranju ove čarobne kuće koja prije izgleda da pripada nekim od najljepših snova, a ne stvarnosti. Arhitekti su temelj ovog projekta stavili na mezoameričkom svjetonazoru, polazeći od predhispanskog kulturnog konteksta i povezanosti s prirodnom gdje drveće ima ritualno značenje. Jednostavno opisano korijeni stabala simboliziraju vezu s podzemnim svijetom, deblo vezu s ovozemaljskim, a krošnje vezu s Bogovima. Saznajemo da su arhitekti kako bi naglasili ovu ideju isto tako projekt podijelili na tri razine: prva je zrcalna baza koja daje kontinuitet prirodnom terenu i korijenju drveća i koja omogućava glavnom volumenu nestvaran izgled plutanja poviše tla, zatim druga faza je sačinjena od životnog prostora koji se smjestio na samo jednoj razini i u kojem se odvija kompletan svakodnevni život i posljednja, treća faza je prirodni vanjski pokrov koji je formiran od lišća drveća.
Prije nego se započelo s bilo kakvim radovima područje je temeljito pregledano i „skenirano” i kompletna konstrukcija je prilagođena zatečenom stanju. Ni jedan korijen, stablo ili grana nije oštećeno, nego su svi bili primjereno zaštićeni. Ovakav postupak rezultira jako zanimljivom građevinom koja u jednom obliku izgleda poput labirinta i kontinuirano mijenja svoju percepciju prema svjetlu i dobu dana. Interijeri postaju eksterijeri, a eksterijeri mjesta dijaloga unutrašnjosti i prirodnog okruženja.
- Višenamjenski prostori dizajnirani su tako da se mogu transformirati prema trenutnim potrebama, gdje se mogu obavljati sve vrste aktivnosti, od odmora do posla od kuće; ta je fleksibilnost savršeno funkcionira za ovo vrijeme pandemije COVID-19. - ističu iz studija Mauricio Ceballos X Architects.
Koristeći prirodne i lokalne materijale kao što su drvo, kamen i Chukum ( Mayanska drevna žbuka), postavljajući zrcala oko fasade kako bi građevina bila lagana i imala fluidnost, arhitekti iz ureda Mauricio Ceballos X Architects stvorit će projekt koji ima besprijekornu integraciju s okolinom i lokalnom arhitektonskom kulturom.
Projekt se također na nekoliko načina referira na svoju povijesnu lokaciju: piramida je reinterpretirana u glavnom vanjskom prostoru, građena drvenim blokovima. Rezbareni monolitni kamen koji djeluje kao lomača predstavlja meksički "Molcajete" koji se koristio kao žbuka, i usmjereni pogledi na akvedukt stvaraju skladnu kombinaciju koja funkcionira kao jedinstvena cjelina.
S održivog gledišta, zadovoljeno je i nekoliko potreba: minimalni otisak na lokaciji, skupljanje kišnice, obrada vode i ponovna upotreba za navodnjavanje, smanjenje potrošnje energije kroz svjetla i senzore, upravljanje otpadom za stvaranje komposta i recikliranje stakla, aluminija i kartona, te korištenje samo lokalnih materijala za izgradnju.
Mislim da nećemo pogriješiti ako kažemo da je ovaj projekt primjer savršene kuće, koja prije svega udomljava život i nadrasta ideju građevine. Više o kući možete pogledati i na Instagram profilu @casamague.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....