Preuređenje doma, u kojem nismo mijenjali ništa osim tapeciranog namještaja i pločastog namještaja po mjeri, zidnih obloga i rasvjete, ponekad je veći izazov od dizajna interijera od samog početka i prve faze, s obzirom na to da smo bili ograničeni budžetom i elementima koji su podložni promjenama, govori nam na samom početku Jelena Barać, banjalučka arhitektica koja stoji ispred studija za arhitekturu JB Architects i koja je zaslužna za divno preuređenje prostora dnevnog boravka u jednom stanu u Banjoj Luci.
Brojni detalji
U nastavku saznajemo kako je investitor veliki poznavatelj književnosti i ljubitelj čitanja te ima veliki broj knjiga koje je trebalo primjereno skladištiti, ali ne tako da ih se sakrije, nego sasvim suprotno. Knjige su trebale biti osnovni element i detalj u interijeru i polazna točka cijelog projekta. Osim ove interesantne inspiracije i neobične polazne točke uređenja, ovaj projekt se također diči još jednim zanimljivim nadahnućem, a to je osebujna meksička slikarica Frida Kahlo.
Sama pojava Fride Kahlo opčinila je neke od najvećih slikara na svijetu, od Kandinskog do Picassa. Njezina osobnost, kao i njezina djela bili su, i još su, nepresušno vrelo za mnoge umjetnike, pa je tako i arhitektica u svemu tome pronašla inspiraciju za uređenje ovog dnevnog boravka.
Ovaj prostor od 30 četvornih metara, koji je spojen s blagovaonicom i kuhinjom, u prijašnjem stanju je bio poprilično beživotan i jednostavan, prevladavale su neutralnije nijanse poput sive, bež ili smeđe da bi samim preuređenjem dobio jedan potpuno novi život, poput leptira. Transformacija vrijedna divljenja.
U nekoliko dobro promišljenih dizajnerskih postupaka prostor je dobio neosporan šarm zbog svog šarenila, vedrinu i trendovski izgled uz pomoć brojnih detalja koji su obogaćeni s nekoliko dizajnerskih komada namještaja. Vidljivo je da je kreativnost izražena u svemu.
ŽUTI KAUČ
- Fenomenalna tapeta Fride Kahlo, čiji su rad i djelo inspiracija našeg investitora, centralna je točka prostora i očarava svojom gracioznošću, dajući prostoru upečatljiv karakter, vitalnost, ljupkost, ali i životnu snagu. Kad se tomu još pridruže brojne knjige i časopisi na policama, cijeli prostor postaje nenadmašno autentičan - ističe arhitektica. Jednako tako prostorom dominiraju neki antikni elementi poput vješto restaurirane podne lampe čiji je rub ukrašen cvjetnim motivima kopiranim s Fridine kose. Predivni i udobni kauč u toploj žutoj nijansi pridružuje se cijeloj ovoj igri stvaranja doista posebnog dizajna, a sitni predmeti u dnevnoj sobi, kao što su razne slike i fotografije, stvaraju blisku atmosferu koja kao da vas poziva na intimna okupljanja, zajedničke večere i kavu.
PROSTOR S KARAKTEROM
Svaki kutak ovog prostora stvara atmosferu koja jednostavno oduševljava toplim i mekim tonovima i nijansama iz prirode, a opet na jedan način nosi čvrsti karakter naslonjen na poznatu slikaricu i, moglo bi se reći, kao da se radi o prostornoj replici neke od Fridinih umjetničkih slika, svaki element, njihov položaj i boja nešto su poput poteza kista na Fridinim slikama.
Poigrati se ovako hrabrim prizorima, unijeti umjetnost i intimu u prostor, a na kraju stvoriti kvadrate koji su ugodni i udobni za svakodnevni život nije nimalo lagan zadatak, ali ovo je doista vrhunski primjer da je i to moguće ako vjerno pratite inspiraciju i dobro znate oživjeti tu sliku u svojoj glavi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....