Desetljećima je tako trajala izmjena dotrajalog kamena bizeka kvalitetnijim kamenom travertinom. No, nakon potresa uslijedili su zahtjevi za prvenstveno sigurnosnom zaštitom katedrale, naravno u skladu sa zahtjevima konzervatorske struke. Tako, uskoro, ulazimo u vjerojatno najkompleksniju obnovu katedrale, koja uključuju skidanje vrhova zvonika u dužini od 10-ak metara.
Radove na obnovi zagrebačke katedrale izvodit će renomirana splitska tvrtka SPEGRA. U 34 godine djelovanja specijalizirala se za izvođenje specijalnih građevinskih radova, onih koje je u pravilu, kako kažu, malo tko htio, znao ili imao kapacitete raditi. Direktor Berislav Borovina krajem 70-ih i početkom 80-ih, kao mladi inženjer, bio je uključen u sanaciju Dubrovnika nakon potresa u Crnoj Gori, potom je radio na Građevinskom fakultetu i kasnije na Građevinskom institutu, da bi 1989. osnovao svoju tvrtku koja se usmjerila na vrlo složene inženjerske sanacije.
SKELE NA ZVONICIMA
- Tri su ključna segmenta obnove katedrale pred nama. Razgradnja dijela njezine kamene strukture, skidanje vrhova zvonika u dužini od 10-ak metara te sanacija svoda i razgradnja svih nestabilnih kamenih dijelova same katedrale, što je prioritet kako bi se vjernici, odnosno svi građani koji to žele i turisti što prije ponovno mogli vratiti u zagrebačku prvostolnicu. Sama obnova čitave katedrale je višegodišnji projekt - rekao nam je Berislav Borovina, direktor SPEGRA-e.
Razgradnja kamene strukture donjeg dijela već je u tijeku, radovi se izvode na katedrali i u njezinoj unutrašnjosti. Za ostale ključne radove čeka se izrada skele, koja je u tijeku, i a njezino postavljanje očekuje se, kako saznajemo, na proljeće na zvonicima.
- U unutrašnjosti se radi na zamjeni elemenata zatega koje ojačavaju konstrukciju. Statički se objekt ojačava injektiranjem, sidrima, ugradnjom karbonskih tkanina i lamela te čelikom. Sve će to biti ugrađeno na način da će završni izgled katedrale ostati nepromijenjen, ali znatno ojačan u konstruktivnom smislu - kaže Ante Mlinar, glavni inženjer gradilišta na obnovi katedrale.
Važan dio posla bit će i zaštita vitraja. Pronašli su radionicu koja je za glavnog projektanta zagrebačke katedrale, Hermanna Bolléa, izradila vitraje, a kako radionica i danas posluje u Njemačkoj, posjeduje izvedbene nacrte koje bi trebali uskoro preuzeti, čime će osigurati kvalitetnu i autentičnu obnovu vitraja, što je prava rijetkost. Vezano uz obnovu tornjeva, zadnjih 10-ak metara će se razgraditi, rastaviti i spuštati dolje komad po komad, 3D skenirati svaki od njih te vratiti identični. To je ujedno i dio obnove koji će biti najdugotrajniji.
SIGURNOST I KVALITETA
Od 1989. godine do danas tvrtka SPEGRA je, kako kažu, narasla od nekoliko do više od 200 zaposlenika te postala sinonim za radove sanacije građevinskih objekata te nacionalni, ali i internacionalni lider u izvođenju ove vrste radova s najmodernijom opremom i strojevima kakve koriste najbolje svjetske tvrtke iz branše. Na obnovi i statičkoj sigurnosti katedrale radit će niz njihovih djelatnika stručnjaka, primjerice za rad na visini i kamenoklesara, specijaliziranih i s iskustvom na takvim poslovima i koji svojim pristupom, kažu, neće ugroziti ovaj posao, sve u suradnji s podizvođačima.
- Vezano za prve rokove, oni neće biti ugroženi. Mi kao tvrtka pazimo da se držimo rokova. Recimo, iznimno zahtjevan posao skidanja betonske nadstrešnice s takozvane najopasnije zgrade u Vukovarskoj aveniji u Zagrebu nakon potresa izveli smo za 25 dana, a rok je bio dva mjeseca. Naša je dužnost i obaveza voditi projekt s oprezom i obnoviti katedralu po najvišim standardima. Uložit ćemo napore da budemo maksimalno brzi, ali sigurnost i kvaliteta pritom su najvažniji - rekao je inženjer Ante Borovina te dodao da idući put kad se s katedrale bude skidala skela, to će biti trajno.
Tvrtka SPEGRA, kaže A. Borovina, od samog početka prati suvremene globalne građevinske trendove i materijale.
SURADNJA SA STRUČNJACIMA
Početkom 90-ih, u vrijeme kada se na svjetskoj razini počelo ozbiljnije pristupati sanaciji objekata, posebno onih starih s kulturnom i povijesnom vrijednošću, oni su s istom ambicijom krenuli u taj posao u Hrvatskoj i do danas, smatraju, postali mjerilo za kvalitetu i inovaciju. Upravo su ta dva kriterija ono što krasi svaki njihov projekt.
- Svoje projekte radimo uspješno surađujući s brojnim stručnim autoritetima, od visokoobrazovanih institucija kao što su Fakultet građevinarstva i arhitekture u Splitu i Zagrebu, konzervatorskih odjela diljem Hrvatske, Ministarstva kulture..., a praktična i teoretska znanja razmjenjujemo i s europskim stručnjacima. Nerijetko SPEGRA-ini inženjeri drže predavanja na stručnim skupovima i konferencijama za kolege iz struke, ali i studentima na građevinskim fakultetima - zaključuje A. Borovina.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....