HIT MJESTO

Sandra se školovala u Zagrebu, usavršavala u Frankfurtu, a onda u Ludbregu pokrenula uspješan biznis

Sandra Dijanošić Skupnjak

 Marko Todorov/Cropix
U ponudi njezina cvjetnog ateljea prevladavaju mirisne cvjetne i biljne dekoracije, izrađene od prirodnih materijala

Sandra je imala samo osam godina kad se njezina majka hrabro, odgajajući četvero djece, odvažila otvoriti cvjećarnicu u Ludbregu. Bilo je to doba kada kod nas nije bilo uvoznog cvijeća, profesionalnih spužvi, celofana, ukrasnih mašni i raznoraznih šljokica koje danas krase mnoge cvjetne aranžmane. No, ne i one Sandre Dijanošić Skupnjak. Ona je, poput svoje majke, velika zaljubljenica u prirodu, a svoju je kreativnost pretočila u vlastiti cvjetni atelje jednostavnog naziva "Sandra".

image

Cvjetni atelje površine 80 kvadrata nalazi se u prizemlju obiteljske kuće stare 150 godina

Marko Todorov/Cropix
image

Zid s ispisanim stihom "Roses are red, violets are blue, darlin‘ sweet, I love You" oslikala je Sandrina nećakinja

Marko Todorov/Cropix

Šume u okolici Ludbrega, livade i vrtovi istinska su joj inspiracija i nepresušan izvor biljaka, cvijeća i plodova koji imaju glavnu ulogu u njezinim mirisnim aranžmanima. U ovo zimsko, blagdansko doba godine u njima prevladavaju žirovi, kesteni, orasi, češeri, bršljan, borove grančice, mahovina, često uz dodatak naranče, cimeta ili, pak, koloritnih licitarskih srca...

- Kad je mama imala cvjećarnicu, nismo znali za pojam ekološke osviještenosti. Koristili smo samo ono što smo imali, ono iz prirode. Mama nije imala spužve, bilje se pikalo u repu, stiropor ili mješavinu zemlje i mahovine. Od zelenila smo koristili sve što je raslo u šumi, vrtovima, na poljima... Od cvijeća isto tako, a imali smo i dobavljače: u okolici Splita uzgajao se karanfil, gerber i iris. U Varaždinskim Toplicama bio je rasadnik gdje su se uzgajale ruže, a u Herceg Novom mimoze. Iz Herceg Novog vlakom se dopremao biljni materijal prvo do Splita, a zatim do nas. To je bio jedini materijal koji se koristio, dok smo lončanice nabavljali u Bjelovarskom vrtu, bivšem rasadniku, gdje ih je bilo samo pet, šest vrsta - sjeća se Sandra.

image

U aranžmanima prevladavaju žirovi, kesteni, orasi, češeri, bršljan, borove grančice, mahovina...

Marko Todorov/Cropix
image
Marko Todorov/Cropix
image

Često dodaje i naranče, cimet ili, pak, koloritna licitarska srca

Marko Todorov/Cropix

Po završetku Škole primijenjene umjetnosti u Zagrebu, sa željom da upije nova znanja, otišla je u Frankfurt na usavršavanje.

- To je za mene bio potpuno novi svijet, tamo sam se susrela s uvoznim cvijećem, spužvom, celofanom, mašnama... Bila sam u šoku. U to vrijeme u Frankfurtu je bilo 12 cvjećarnica, a u radu su koristili cvijeće kojeg kod nas nije bilo. Tadašnji vlasnici nisu imali vrtove kao mi, nego se sve kupovalo, od orhideja i suncokreta do hortenzija. Tamo sam prvi put vidjela kako se izrađuju bidermajer buket koji stoji na stolu bez vaze, zatim vjenčani buketi, drugačiji stil izrade vijenaca, zamatanje buketa, rad s krep-papirom od kojeg su se nekad krpale ružice... - dodaje.

image
Marko Todorov/Cropix
image
Marko Todorov/Cropix
image
Marko Todorov/Cropix

Sva ta novostečena znanja donijela je u Ludbreg te ih nadogradila i prilagodila sebi, a o toj je temi pripremila i svoju prvu izložbu, održanu 1987. godine. Šest godina kasnije održala je i drugu izložbu, na kojoj joj je gošća bila profesorica Masumi Štiglić iz Japana. Ona je za potrebe izložbe, na kojoj je demonstrirala tipične japanske ikebane, sav potreban materijal prikupila u prirodi. Uslijedile su još dvije izložbe, 1995. godine u baroknom dvorcu u Ludbregu te 2000. na kojem je predstavila božićnu tematiku.

- Izložbe organiziram za svoju dušu, sa željom da pokažem javnosti što se sve i kako može napraviti, a da bude drukčije - kaže Sandra.

image

Od namještaja u ateljeu, Sandra je posebno vezana za ormar te sudski stol njezina oca

Marko Todorov/Cropix
image
Marko Todorov/Cropix
image
Marko Todorov/Cropix

Njezin cvjetni atelje nalazi se u centru grada, u prizemlju obiteljske kuće stare 150 godina, koja je ostala u izvornom stanju, jedino je modernizirana velikim staklenim stijenama - izlogom cvjećarnice. Površina ateljea je 80 četvornih metara te je uvijek prigodno dekoriran. U povećem izložbenom dijelu izloženi su aranžmani, zimski buketi, košarice sa živim cvijećem... Od namještaja, Sandra je posebno vezana za ormar te sudski stol njezina oca, a ističe se i zid koji je oslikala njezina nećakinja s ispisanim stihom "Roses are red, violets are blue, darlin‘ sweet, I love You". Cvjetni atelje sadrži još uredsku, odnosno skladišnu prostoriju, dok je radni dio, površine 30-ak kvadrata, potpuno odvojen, a u njemu vlada kreativni nered.

image

Sandra Dijanošić Skupnjak

Marko Todorov/Cropix

U ponudi prevladavaju prirodne cvjetne i biljne dekoracije, a Sandra uživa u izradi svakog aranžmana te, baš kao što je ona svoj talent naslijedila od majke, svoju strast prenosi i na kćeri.

- Bez podrške moje obitelji - Dore, Tashe i Damira - ne bi bilo ni ove moje priče koja traje 38 godina - zaključuje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 19:09