Mali poljski objekt na Korčuli doživio je veliku transformaciju. Prvo je prije desetak godina prenamijenjen u kuću na najam, a posljednja se intervencija odnosila na preuređenje interijera. Taj su zadatak vlasnici povjerili arhitektu Mariju Furčiću
Mala kamena kuća u uvali Pičena na Korčuli, okružena grmovima lavande i smilja, u drugoj polovici prošlog stoljeća služila za potrebe rada i odmora u masliniku. Potom je prije desetak godina preuređena i prenamijenjena u turističke svrhe. No, bila je to tek prva faza njezine zamišljene transformacije. Tada je naglasak bio na rekonstrukciji samog objekta, koji je obložen kamenom kako bi se uklopio u okruženje, te uređenju okućnice. Ove je godine kućica doživjela još jednu značajniju promjenu, ali u interijeru. Cilj Nevenka Žuvele iz putničke agencije Mediterano, koja iznajmljuje kuću, bio je dodatno podignuti njezin standard, a zadatak je povjerio arhitektu Mariju Furčiću iz tvrtke Kancelarija za arhitekturu, s kojim ima višegodišnju suradnju.
Kućica od svega 30 kvadrata s terasom, bazenom i vanjskom kuhinjom nalazi se 30-ak metara od mora. Riječ je zapravo o malom suvremenom objektu u prirodi koji je namijenjen istinskom odmoru, budući da se život ovdje odvija vani, na okućnici površine čak 2000 kvadrata. U blizini nema susjeda, a gotovo da i nema signala na mobitelu.
Što se tiče interijera, promjena je doista drastična. Preuređenjem je sve porušeno osim kuhinje i kupaonice, pa čak i galerija, a kapacitet je sa četiri smanjen na dvije osobe, tako da je kuća postala svojevrsni “honeymoon suite”, koji se sastoji od dnevne sobe, kuhinje, spavaćeg dijela i kupaonice.
- Zanimljivo je da su prve opcije bile više u smjeru luksuznijeg uređenja, što je klijent rezolutno odbio jer to nije lokalni kontekst, a htjeli smo prema gostima biti iskreni, ne pretvarati se da smo nešto što nismo. Dugo smo razgovarali o ambijentu koji se želi postići i o kontekstu u kojem se kuća nalazi, a to je onaj težak dalmatinski život, okolišu koji se rukama gradio kamen po kamen, skromnosti i toplini koju bi htjeli da gosti osjete. Da se ne nadmećemo s predivnom prirodom oko kuće, interijer sam zamislio kao kontrast: bijeli sanjarski ambijent naspram “grezog” dalmatinskog okoliša - kaže Furčić koji je sav namještaj dizajnirao za ovaj prostor. Kupljeni su jedino sofa i rasvjetna tijela.
- Na kuhinji i zidovima se nalazi modernija interpretacija uklada koje vidimo na starim vratima ili, pak, škurama, a one se potom reflektiraju na ogledalima kojima je obložena kupaonica te ona kao volumen tu potpuno nestaje - pojašnjava i dodaje kako su kuhinja i kupaonica dosta niske pa je rasvjeta indirektna kako bi se dobio dojam lakoće prostora. Ima i nekoliko suvremenih detalja, koji govore o duhu vremenu u kojem je interijer nastao, kao što su Grupine Baluna lampe te visilice Petite Friture.
U kupaonici su Venice Villa pločice koje se rade od ostataka mramora i podsjećaju na terrazzo podove koji su dio ovog mediteranskog konteksta. Budući da se u cijelom mjestu mogu uočiti mali stolci, tzv. bančići, Furčić je dizajnirao i klupicu inspiriranu tim tradicionalnim oblikom.
- U priču o prirodi nam se uklopila i keramika Lidije Boševski inspirirana teksturama koje možemo naći u okolišu, od kore masline, grubog kamena ili mora. Kako u svom procesu rada Lidia puno fotografira, izradila je za nas seriju fotografija kojima dodatno objašnjavamo njezin rad, a neprimjetni Samsung Frame televizor sakrio se kao jedna od fotografija na zidu - kaže Furčić.
foto: Dino Cetinić, mediterano.hr
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....