Na forumu “Održiva gradnja u urbanim sredinama i turizmu” održanom u Zagrebu renomirani stručnjaci pokazali su moguća rješenja i prezentirali reprezentativne objekte iz Europe, uglavnom napravljene od drva, i njihove ekološke prednosti.
Novogradnja i nadogradnja u urbanim sredinama bila je tema prvog dijela foruma, dok je fokus drugog dijela bio na ekološkoj i rekordno brzoj gradnji u turističkim sredinama.
- Drvo je materijal budućnosti, odgovor je za gradnju u vrijeme klimatskih promjena, a ima i potencijal za gradnju u turizmu - naglasio je Erhard Pretterhofer, predstavnik Štajerskog drvnog klastera.
Ekološki bazeni tvrtke Holc u cijelosti su napravljeni od drva
OBNOVLJENO
U Austriji je niz novih objekata koji su sagrađeni od drva ili u kombinaciji njega s drugim materijalima, kao što su vrtići, škole, turistički objekti, domovi umirovljenika i stambene zgrade, naročito zgrade za socijalno stanovanje, kojima je prednost bila i brza gradnja. Dobar primjer naselja od drva je Hummelkaserne u Grazu prema projektu ureda SPS architekten.
Bojan Linardić, viši stručni savjetnik Gradskog ureda za razvoj grada Zagreba, iznio je planove za Zagreb, naglasivši važnost recikliranja prostora koji treba biti obnovljiv.
- Brownfield prostori u Zagrebu su zapušteni, preskočeni i traže od nas procedure kako da nastave funkcionirati kao povezani dio grada u kojem su smješteni, a to su prostori kojima treba raspolagati na prirodno prihvatljiv način - rekao je Linardić.
BUDUĆNOST
Ključni projekti su, dodao je Linardić, blok Badel, Gredelj - novo gradsko središte, Zagrebački velesajam, Sveučilišna bolnica, ProGireg projekt za budućnost Sesveta, Grad mladih, Hrvatska u malom, Aktivnosti na Savi i još nekoliko njih.
Na forumu se moglo čuti i da je uporaba drva u gradnji svjetski trend te kako o drvenim panelima Cross-laminated timber (CLT), koji su se još prije 20 godina jedva koristili, sada svi govore, naročito mlađe generacije. Štoviše, CLT neki smatraju betonom budućnosti.
CLT se ističe čvrstoćom, izgledom, svestranošću i održivošću
Na forumu su prisustvovale i tvrtke koje nude proizvode i usluge iz oblasti održive gradnje. Predstavljen je, među ostalim, novi izolacijski materijal tvrtke Sto, koji je 95 posto sačinjen od drvnih vlakanaca, a pritom je jedan njegov dio od komadića starog drva. Također, predstavljen je prirodni bazen koji je čitav napravljen od drva tvrtke Holc, koji u prema zemlji ima foliju. No u unutrašnjosti je sav od drva četinjača koje ne razvija gljivice, a filteri su mu od šljunka i pijeska. Sav je od prirodnog materijala i ekološki, koristi se pitka voda i nije potrebna promjena vode. Ne tretira se kemijski. Zimi u hladnim krajevima može biti malo klizalište.
Inženjer Attilio Marchetti Rossi govorio je o svom realiziranom projektu hotel Nautilus u Presariju u Italiji, najvišem turističkom objektu sagrađenom od drvene građe. Ima sedam katova i visok je 28 metara.
- Hotel Nautilus je čitav u drvu, čak je od drva njegov lift. Iako se drvo smatra povoljnijim materijalom za gradnju, hotel nije bio jeftiniji u tom smislu, nego se njime brže gradilo pa je zgrada podignuta za sedam mjeseci. Počeli smo u rujnu, a u travnju je vlasnik dobio ključ u ruke. Hotel je otporan na jaki vjetar kao što je bura, a pokazao se odličnim i tijekom potresa - rekao je Attilio Marchetti Rossi.
Organizatori foruma bili su Austrijski ured za vanjsku trgovinu i Štajerski drvni klaster u suradnji s Uredom atašea Saveznog ministarstva održivosti i turizma pri veleposlanstvu Republike Austrije i Hrvatskom komorom arhitekata.
Foto: archdaily.com, Holc
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....