‘KOMPLEKS‘ U ISTRI

Tražili su mjesto gdje bi sretno proveli umirovljeničke dane, pa odlučili kupiti ruševinu u malom selu. Pogledajte što su napravili od toga - čudo!

 Press

Kompleks od tri kuće, jedna do druge, koje se nalaze u selu Košutići u općini Višnjan danas su poznate pod imenom Cangarela Villa 115, Cangarela Villa 117 i Cangarela Villa 119.

image
Press
image
Press
image

Objekt prije obnove

Press
image

Objekt prije obnove

Press

- Cangarela je naziv našeg najvećeg maslinika, odmah pokraj sela, po njemu smo nazvali i našu malu tvrtku preko koje vile iznajmljujemo, a tako se zove i naš brend maslinova ulja kojim redovito osvajamo nagrade za kakvoću ekstra djevičanskog maslinova ulja. Nazivi Villa 117, Villa 117 i Villa 119 potječu od brojeva katastarskih čestica na kojima je sagrađena svaka od tih vila. Danas su se ti brojevi izgubili, međutim, mi smo u imenima vila sačuvali uspomenu na njih - priča vlasnik i opisuje kako je Villa 115 moderna zgrada, površine 170 kvadrata, sagrađena na parceli površine 600 četvornih metara.

Sastoji se od dva elementa. Sama zgrada ima prizemlje i kat, tu se nalaze tri spavaće sobe, svaka sa svojom kupaonicom, te još jedna prostorija, gdje su WC i prostor za pranje rublja i sl. Sa zgradom je spojen paviljon u kojem se nalaze kuhinja, prostor za blagovanje i dnevni boravak. U dvorištu je bazen sa slanom vodom površine 36 četvornih metara.

Osim toga, tu su i sjenovita pergola s prostorom za objedovanje, roštilj Ofyr i velika bujna maslina koja stvara odličan hlad za popodnevni odmor. Vila može primiti do šest gostiju.

image

Villa 115

Press
image

Villa 115

Press
image

Villa 115

Press
image

Villa 115

Press
image

Villa 115

Press
image

Villa 115

Press
image

Villa 115

Press
image

Villa 115

Press
image

Villa 115

Press
image

Villa 115

Press
image

Villa 115

Press
image

Villa 115

Press
image

Villa 115

Press
image

Villa 115

Press
image

Villa 115

Press
image

Villa 115

Press
image

Villa 115

Press

Villa 117 je, pak, više od 200 godina stara zgrada koja se sastoji od prizemlja i dva kata. Površina zgrade je 259 četvornih metara, a površina parcele je 668 kvadrata.

- Ne zna se kada je zgrada točno sagrađena, ali se zna da je postojala već 1820. godine, jer je ucrtana u mapi Franciskanskog katastra iz te godine. Kopiju mape dobili smo iz Državnog arhiva u Trstu i danas je izložena u našim vilama - otkriva vlasnik i nastavlja kako je je zgrada bila u vrlo lošem, ruševnom stanju, tako da je bio prisiljen gotovo u cijelosti je ukloniti i na istom mjestu sagraditi zgradu koja je vanjskim izgledom, posebno u gabaritima, identična prijašnjoj.

- Uspjeli smo zadržati samo originalni baladur, nekadašnji ulaz u kuću ispod kojeg je sačuvana prekrasna bolta. Villa ima u prizemlju kuhinju s blagovaonicom i dnevnim boravkom, prostor za odmor i opuštanje ispod starog baladura te sanitarne prostorije. Na prvom su katu dvije spavaće sobe sa svojim kupaonicama i prostorija s knjižnicom, gdje se gosti mogu osamiti kada im to treba. Na drugom su katu još dvije spavaće sobe sa svojim kupaonicama i dječja igraonica s PlayStationom. U dvorištu je bazen sa slanom vodom površine 38 četvornih metara, sjenovita pergola s prostorom za objedovanje i roštiljem Ofyr. Ova vila može primiti do osam gostiju - nabraja.

image

Villa 117

Press
image

Villa 117

Press
image

Villa 117

Press
image

Villa 117

Press
image

Villa 117

Press
image

Villa 117

Press
image

Villa 117

Press
image

Villa 117

Press
image

Villa 117

Press
image

Villa 117

Press
image

Villa 117

Press

Posljednja, ona imena Villa 119, također je više od 200 godina stara zgrada koja se sastoji od prizemlja i dva kata. Površina joj je 151 četvorni metar, a parcele ima 285 kvadrata. Kao i kod Ville 117, ne zna se, ističe vlasnik, kada je točno sagrađena, ali se zna da je postojala već 1820. jer je ucrtana u mapi Franciskanskog katastra iz te godine. Kopiju mape dobili su iz tršćanskog Državnog arhiva i danas je izložena u vilama.

- Ova je zgrada bila u boljem stanju, tako da smo je prilikom rekonstrukcije uspjeli sačuvati. Danas se na fasadi vidi povijest zgrade, kako je dograđivana i povećavana. U prizemlju su kuhinja s blagovaonicom, vinski podrum i prostorija koju gosti obično koriste za kartanje i društvene igre. Na prvom katu je dnevni boravak i jedna soba s vlastitom kupaonicom, a na drugom su katu dvije sobe sa zajedničkom kupaonicom. Uz kuću se nalazila cisterna s kišnicom. Nju smo preuredili i u njoj ugradili saunu. Na njoj smo zadržali izvorni grlić šterne s izvornim metalnim stalkom za koloturu za dizanje vode. Na grliću i na stalku za koloturu i danas se vide godine izrade. Na vrhu grlića danas je stakleno okno kroz koje iz prostorije saune možete gledati van. U dvorištu su jacuzzi, natkrivena sjenovita pergola s prostorom za objedovanje i roštilj Ofyr - ističe vlasnik.

image

Villa 119

Press
image

Villa 119

Press
image

Villa 119

Press
image

Villa 119

Press
image

Villa 119

Press
image

Villa 119

Press

Iza svih triju vila je velika livada s nasadom badema koju gosti redovito koriste za dječje igre ili šetnje u prirodi. Sve tri vile su opremljene jedinstvenim energetskim sustavom i potpuno klimatizirane. Osim toga, u svim se objektima zahvaljujući dobroj gradnji i kvalitetnoj izolaciji može boraviti tijekom cijele godine. Svaka od vila ima tri izvora energije. Solarne ploče na krovu osiguravaju dovoljne količine tople sanitarne vode. Grijanje i hlađenje izvedeno je s Viesmannovim toplinskim pumpama. Za zimske mjesece u svakoj od vila je ugrađen kamin Senko, spojen na sustav centralnog grijanja, tako da on grije prostoriju u kojoj se loži, ali zagrijava i sanitarnu vodu i vodu za grijanje u fenkojlerima, pa tako grije i cijelu kuću. Istovremeno, sva otpadna voda se pročišćava u bioreaktoru. Kišnica se centralno odvodi, a jedno mjesto i sada zalijeva bademe. Bude li netko jednog dana tu kišnicu htio (ili morao!) sakupljati za zalijevanje ili neku drugu namjenu, trebat će samo sagraditi odgovarajuću podzemnu cisternu za kišnicu i vodu dalje razvoditi pumpama i cijevima.

image

Villa 119

Press
image

Villa 119

Press
image

Villa 119

Press
image

Villa 119

Press

A kako je odabrana baš ova lokacija, pitamo vlasnika.

- Nakon 2000. godine tražili smo prostor gdje bismo mogli uživati u umirovljeničkom životu. Obilazeći desetke ponuđenih lokacija na području šire Poreštine, odlučili smo kupiti ruševinu u Košutićima s lijepim dvorištem i pogledom na more. Tu smo uklonili ruševinu i materijal iskoristili za gradnju kuće u kojoj boravimo najveći dio vremena. Nakon odlaska u mirovinu ukazala se prilika za kupnju prvo jedne stare kuće, a potom i druge. Njih smo rekonstruirali i dobili današnje Villu 117 i Villu 119. Okućnica je bila vrlo velika i neiskorištena, tako da smo na dijelu dvorišta izradili Villu 115. Košutići imaju savršenu lokaciju. Do Višnjana, općinskog središta s prodavaonicama, pekarnicom, mesnicom i nekoliko izvrsnih restorana, samo je 5 km, a do Poreča 15 km. U Višnjanu se penjemo na Istarski ipsilon, a kada smo na autocesti, sve nam je blizu. Do Pule ili Trsta treba nam 40 minuta, do Rijeke 1 sat, do Udina sat i pol, do Ljubljane 2 sata, a do Venecije samo malo više. U selo vodi samo jedna asfaltna cesta, tu se namjernik mora okrenuti i istim putem vratiti, jer se autom dalje ne može. Postoji nekoliko šumskih putova, ali oni su teško prohodni i pješacima. Ovdje vlada i potpuni mir. Može se čuti samo pjev ptica, noću rika srndaća, a tek kada vjetar okrene na jugo, u daljini se čuje Istarski ipsilon - objašnjava oduševljeni vlasnik.

image

Villa 119

Press
image

Villa 119

Press
image

Villa 119

Press
image

Villa 119

Press

Inače, rekonstrukciju i gradnju vila projektno je osmislio porečki studio Deković arhitekti. Oni su sudjelovali i u unutrašnjem uređenju svih triju vila. Cjelokupnu gradnju je izveo Građevinski obrt Konte Bernarda Kontića iz Karojbe, koji je posebno specijaliziran za rekonstrukciju starih objekata i gradnju kamenom.

- U konačnici smo uspjeli dobiti ono što smo i htjeli - udobne zgrade u kojima će se gosti osjećati ugodno i u kojima će se moći opustiti. Budući da se radi o kućama za najam, interijer je morao biti što je više moguće jednostavan za održavanje i čišćenje. S druge smo strane nastojali unijeti u kuće naš ukus. Kreveti u svim vilama vrhunski su boxspring kreveti proizvodnje Bernarda iz Puščina kod Čakovca. U Villi 115 najveći dio ostalog namještaja izradili su vrhunski istarski obrtnici po mjeri. U Villi 117 imamo mnogo dizajnerskih komada. Drvene stolice i stolovi u sobama komadi su brenda Gervason, a ormari u sobama su Alf Dafrè. U dnevnoj sobi kauč je Ditre Italia, fotelje su Minforms Colony. U blagovaonici je stol Devina Nais i stolice Cizeta. Stol i stolice ispod pergole u dvorištu su Emu. U vilu smo unijeli i nekoliko komada starog renoviranog namještaja pronađenog na međimurskim tavanima i u starim kućama. U Villi 119 nastojali smo ugraditi drugačiji stil, tako da je većina namještaja brenda Angel Cerda, a ostatak su nam po mjeri izradili vrhunski istarski obrtnici - otkriva vlasnik.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
17. studeni 2024 05:56