Nagrađivani splitski arhitekt Neno Kezić kroz svoja tri posljednja stambena projekta za područje Žnjana predstavlja višestambene zgrade “nove” mediteranske tipologije. Možda bi bilo bolje reći da terase vraća našem dijelu Mediterana jer su u jednom razdoblju, zbog niza razloga, takvi vanjski prostori ustupili mjesto zatvorenim prostorima stanova te su se sveli na nužni računski dio stana.
- “Nove” mediteranske stambene tipologije ustvari i nisu nove, zato i navodnici, nego je to slijed otvorenih prostora od atrija rimskih kuća, preko terasa u Dioklecijanovoj palači do današnjih dana. Naši primjeri predstavljaju pokušaj povrataka zanemarenim vanjskim prostorima i pokušaj da oni u sklopu stambenog prostora postanu barem jednako, ako ne i važniji dijelovi stanova na Mediteranu, odnosno u Dalmaciji - kaže Neno Kezić koji je direktor projektnog biroa Arhipolis Architects.
TIPOLOGIJA
Riječ je o projektima od kojih su dvije zgrade sa stanovima za prodaju, a treća zgrada je depandansa s apartmanima novog splitskog hotela Amfora. Prva zgrada, nazvana 34, s devet stanova se gradi na Žnjanu i svi su stanovi u njoj prodani, dok je druga zgrada, imena 57, u procesu izrade dokumentacije i u njoj je već prodano 70 posto stanova. Treća zgrada s apartmanima nosi ime 72 i u fazi je ishođenja građevinske dozvole, a imat će 30 apartmana. Svima je investitor tvrtka Dalkoning.
No, po čemu su u tim zgradama predložene tipologije nove, pitamo arhitekta Nenu Kezića, te što ih to razlikuje od njegovih prethodnih projekata.
Izmjenjuju se zone zelenila i zone korisne površine balkona stanova. Fasada postaje zelena tako da se “pitari” raznih visina i dimenzija sa zelenilom umeću u otvore na podnoj ploči. Apartmani u funkciji depadanse hotela Amfora, u izgradnji
- Zajednički nazivnik svim zgradama je eksperimentiranje otvorenim prostorima stana kao ultimativnom kvalitetom življenja na Mediteranu. U ovom podneblju je moguće veći dio godine boraviti na otvorenom pa, sukladno tome, smatram da stanarima treba organizacijom i programiranjem stambenog prostora to omogućiti - objašnjava Neno Kezić.
Kaskadni stanovi s prostranim krovnim terasama. U zgradi koja je pred ishođenjem dokumentacije, već prodano 70 posto stanova. Kvadrat stoji od 2500 do 3700 eura
ZONA GRADNJE
Ipak, nekoliko je okolnosti omogućilo razvoj takve stambene tipologije i njegovo preispitivanje.
- Paradoksalno, razlog koji je omogućio ovaj eksperiment je naizgled banalan. Naime, nedavno je promijenjen način izračuna bruto kvadrature objekta. Tom promjenom su se otvoreni prostori, prije s koeficijentom površine, prestali obračunavati u bruto površinu stana i zgrade. To je za rezultat imalo otvaranje golemih mogućnosti testiranja što vanjski prostor može značiti za stambenu tipologiju i na koji način ga maksimalizirati u funkcionalnom i oblikovnom smislu - rekao je Neno Kezić.
Prvi projekt takvog tipa nastao je u birou Arhipolis Architects za objekt “34” gdje su se multipliciranjem urbanističke zone gradnje stvorile katne platforme kao slobodne plohe za formiranje stambenog prostora s vertikalnim nosivim elementima stupova. Ovaj slobodni plan je omogućio formiranje zasebnih i različitih tlocrtnih formi na svakom katu.
Riječ je o projektima; dvije zgrade sa stanovima za prodaju, a treća zgrada je depandansa s apartmanima hotela
- To je postignuto stvaranjem “opne” od stakla i kopilita koja u zig-zag maniri formira zatvoreni prostor. Na taj su način stvoreni individualni mikro-ambijenti pojedinih stanova u odnosu vanjskog i unutarnjeg prostora. Vanjski prostor se meandarski širi i sužava u ovisnosti o funkciji unutarnjeg prostora s kojim graniči - objašnjava Kezić.
Drugi primjer, objekt “57”, nastavlja on, razvija temu multipliciranja zone gradnje, ali u tom slučaju “opna” dobiva svoju dimenziju dubine. U projektu se tematizira zona između pročelja i ruba kontinuiranog balkona tako da se izmjenjuju zone zelenila i zone korisne površine balkona stanova. Zelene zone služe i kao granica među pojedinim stanovima.
- Oblikovno, fasada postaje zelena tako da se “pitari” raznih visina i dimenzija sa zelenilom umeću u otvore na podnoj ploči te tako formiraju naizgled nasumični ritam zelenog i praznog prostora - kaže arhitekt Kezić.
Svi stanovi u zgradi već su prodani. Stajali su od 2000 do 4000 eura po četvornom metru. Vanjski prostor se meandarski širi i sužava u ovisnosti o funkciji unutarnjeg prostora s kojim graniči
VOLUMEN
Studiju Arhipolis Architects projektantski je najzahtjevniji bio treći objekt zvan “72”. Zona gradnje objekta bila je nestandardne, velike dubine tlocrta od 30 metara, neprimjerene stambenoj gradnji. No, rješavanje tog problema je ujedno bio kreativni impuls projekta.
- Jednostavnom intervencijom, zamjenom dijela volumena zgrade s nekvalitetne donje sjeverne strane na južnu stranu, dobio se kaskadni volumen te se tako formirala većina kaskadnih stanova s prostranim krovnim terasama - ističe Neno Kezić. Tlocrtno su stanovi organizirani oko stubišta dimenzije hotelskog atrija s nadsvjetlom, vertikale lifta i stepenica. Time je ostvaren element luksuznog stanovanja i uzbudljiv interijer zajedničkih prostora zgrade i samog dvoetažnog ulaza u zgradu.
- Identitet zgrade je ostvaren i pozicioniranjem “pitara” u vrhovima terasa s posađenim maslinama - govori Neno Kezić. To omogućuje da vanjski prostor postane dnevni boravak u većem dijelu godine.
Foto: Vojko Bašić/Hanza Media, Arhipolis Architects
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....