Na rubu šume u okolici Rovinja, neposredno uz obiteljsku kuću na susjednom zemljištu, godinama je bio manji legalizirani objekt u lošem stanju. Odavao je dojam kakvog skladišnog prostora te se vizualno nije uklapao u okruženje.
No, vlasnici susjedne obiteljske kuće vidjeli su u njemu dobar potencijal i odlučili kupiti tu parcelu. Budući da je Urbanistički plan Grada Rovinja na toj lokaciji dozvoljavao kuću od najviše 75 četvornih metara bruto građevinske površine, željeli su napraviti prostor za goste, odnosno konobu za druženje i zabavu koja bi zadovoljila njihove potrebe i obogatila vanjski sadržaj njihova suvremenog doma.
Zadatak su povjerili arhitektu Zoranu Glivarcu s kojim njeguju višegodišnji poslovno-privatni odnos. Arhitekt i vlasnici poznaju se od 1989. godine, za njih je radio kuću u Zagrebu koja je završena 2012. godine te dogradnju wellnessa na njihovoj prijašnjoj kući u Rovinju, koja je izvedena godinu dana kasnije.
Ova "Kuća u masliniku" rezultat je njihove najnovije suradnje, a realizirana je prošle godine. Ove se, pak, dodatno uređivao okoliš. Smještena je na rubu šume, u neposrednoj blizini velikog hrasta koji ljeti osigurava ugodan hlad na terasi. Radni naziv projekta asocira na to da maslinik zauzima ostatak zemljišta, no tu su i nasadi nara te povrtnjak.
Iako kuća izvana djeluje prilično jednostavno - kao betonska kocka s velikom staklenom stijenom i atraktivnim okvirom koji djelomično izlazi iz gabarita objekta, kreirajući zanimljiv prolaz s prednje strane kuće prema bočno pozicioniranoj terasi, gdje dobiva funkciju natkrivanja terase - oduševljava njezina pomno osmišljena unutrašnjost.
- Najveći dio tlocrta zauzima dnevni boravak, zamišljen kao konoba s kaminom, koji je ostakljen cijelom širinom. Između terase i unutarnjeg prostora izveden je betonski okvir, odnosno natkriveni dio terase. Ona je spuštena za dvije stepenice od unutarnje razine i ograđena kamenim zidićem, odnosno klupom - kaže autor kuće, arhitekt Zoran Glivarec.
Tlocrtno se kuća sastoji od ulaznog prostora iz kojeg se ulazi u dnevni boravak/konobu, garderobu s kupaonicom te u spavaću sobu.
- Kuhinja je izvedena u niši kao ormar i može se potpuno zatvoriti. Vrata kuhinje kao i polica između ulaznog prostora i dnevnog boravka-konobe obložena su furnirom hrasta i obojena lazurom tamnosmeđe boje. Pod u zatvorenom prostoru je od kamenih ploča Lipica unito, lagano brušen, a vanjske su površine popločene istim kamenom, koji je brušen i dodatno paljen - opisuje Glivarec.
Stol i stolci, trosjed, tabure i ležaljka, kao i trosjed u spavaćoj sobi su kupljeni, a ostali namještaj - skrivena kuhinja, polica između ulaza i konobe, ormari u garderobi, kao i ormari u spavaćoj sobi - rađen je po mjeri.
Svi zidovi i stropovi obojeni su bijelom bojom, što je dodatna naglasilo izložena umjetnička djela: na zidovima konobe izložena su ulja na platnu Borisa Gujine, na ulazu je ulje na platnu Lidije Šeler, a u spavaćoj sobi slike Murtića i Jordana. U polici između ulaza i konobe nekoliko je keramika Bane Milenkovića iz njegove serije keramičkih cipela.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....