Poznati splitski arhitekt Neno Kezić je ovaj vikend gostova na festivalu Dani Orisa kao jedna od domaćih zvijezda. On je autor i koautor brojnih aktualnih projekta, kao što je Hotel Ambasador, čija je gradnja u tijeku u Splitu, a stoji i iza nekih od najboljih novijih stambenih projekta u tom gradu.
O čemu je govorio na Danima Orisa?
- O utjecajima koji su me definirali, formirali kao arhitekta, operativnim alatima i strategijama koje koristim kada projektiram i koji mi pomažu da razna objektivna ograničenja koristim kao kreativni impuls kod stvaranja arhitekture. Kroz pojedine svoje projekte, realizacije i natječaje pokazao sam rezultate ovakvog pristupa.
U kojoj je fazi Hotel Ambasador i što će njegova realizacija značiti za Split?
- Projekt Ambasador je u fazi dovršenja fasade i unutarnjih radova. Očekuje se da bude završen oko početka sezone, iduće godine. Splitu će Ambasador donijeti 100 novih smještajnih jedinica s pet zvjezdica te će se oporaviti nesrazmjer hotelskih kapaciteta u Splitu u odnosu na druge vrste turističkog smještaja. S arhitektonskog gledišta, objekt Ambasadora će definirati pogled s mora na gradsku jezgru i stvoriti ravnotežu zgrade Lučke kapetanije u odnosu na samu Dioklecijanovu palaču. Ova dva objekta bit će jedini slobodnostojeći objekti u području splitske luke koji su postavljeni ispred urbanog tkiva grada te funkcioniraju kao simetrični arhitektonski reperi u odnosu na Rivu i palaču. Dalje prema moru ima nekoliko ‘zelenih’ repera, Sustipan i Katalinića brig, koji također simetrično uokviruju prilaz s mora prema Rivi i palači.
Vaš novi stambeni projekt na Žnjanu imena G34 ima jedinstven, drugačiji pristup stambenoj izgradnji?
- S obzirom na lokaciju, ideja je bila da stanovi pružaju puni doživljaj same lokacije i pogleda na more i otoke. Objekt je koncipiran kao niz podnih platformi, dok je opna svakog kata jedinstvene forme u ovisnosti o tlocrtnom obrisu stana/stanova po katu. Ova opna je kontinuirana i sastoji se od velikih staklenih stijena i obloge od kopilita, koja se pojavljuje kao translucentna, neprozirna pregrada. Nadgrađe i penthouse su koncipirani na isti način, tako da u formalnom smislu gornji dio izgleda kao i donji katovi. U samim stanovima postignut je dojam da je stanar dio prirode i pogleda, budući da su velike staklene stijene primjenom skrivenih okvira dematerijalizirane.
Jesu li stanovi rasprodani i kad je useljenje?
- Stanovi su davno rasprodani, a useljenje je ovih dana.
Što kronično nedostaje Splitu? I infrastrukturno i sadržajno?
- Poučeni iskustvima ovog ljeta, mislim da Splitu definitivno nedostaje suvisli i promišljeni prometni sustav koji nije ad hoc rješenje. U sklopu istog bi trebalo riješiti i kolni pristup luci, vjerojatno u sklopu projekta istočne obale, koji bi bio konačan i efikasan.
Nadalje, mjesto infrastrukturnom “switchu” je na Kopilici, koja je u stvari težište samog grada, s obzirom na njegovu izgrađenost, i koja bi trebala bila prvi infrastrukturni zahvat u gradu. Još jedna sitna, ali važna stvar su kontejneri, koji su u gradu kao što je Split potpuno neprimjereni zbog smrada i kao vizualni efekt. Ne mogu shvatiti zašto se ne ugrađuju podzemni kontejneri kao na primjer na Visu ili u Šibeniku.
Sadržajno, mislim da Split treba definirati svoj waterfront, posebno na području od Žnjana do Stobreča, te razriješiti urbanistički i programski istočnu obalu luke, sjeverni dio i Kopilicu.
Foto: Neno Kezić
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....